Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cu ce tratam rugina?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cdanst
    replied
    Blinker Rust Converter Cod: 045890 = excelent

    QUOTE=florindiesel;74406]Rog pasionatii de restaurari sa ne divulge si noua cu ce lucreaza ei contra ruginii care se afla din belsug
    Eu am incercat cu FERUGINOL(13 lei litrul) dar nu are efect decat la puncte foarte mici de rugina!
    La masina mea sunt probleme foarte mari cu rugina si nu stiu cu ce sa o tratez in zonele mai putin accesibile.
    Sa nu uit, sunt pasionat de masini vechi gen anii '80 ,am un audi 100 typ43 din '80 si un ford sierra hatchback din '84!

    Am auzit de un produs care transforma rugina in ceva tare care se poate chiar si vopsi! dar nu reusesc sa il depistez.

    Imi cer scuze daca mai este inca un topic cu asa ceva dar eu nu l-am gasit![/QUOTE]

    Leave a comment:


  • 3mil
    replied
    Un produs de care sunt multumit, Loctite Super Rost Killer 7505. De pe acest topic stiu de el, paginile anterioare. L-am gasit pe la standurile din targ. E putin cam scump, in jur de 45 lei flaconul de 90 ml, dar face banii.

    Leave a comment:


  • Jacob
    replied
    Asta indeparteaza rugina, dupa aplicare se face rugina ca si un praf alb sau gri, depinde cat de ruginita este suprafata.

    Eu l-am folosit si pe tabla curata, unde nu era un pic de rugina.

    Mai este un produs de la Nigrin, care converteste rugina, nu stiu acuma numele exact.
    Am gasit in Kaufland in recipinet de plastic cu cantitate de 200 ml, si a costat 30 RON.

    Asta l-am folosit doar pentru test, dar sincer mai mult mi-a placut EVIPAS-ul.

    Leave a comment:


  • Zeus
    replied
    Asa, dar evipass-ul asta indeparteaza rugina, sau o converteste?
    Mie imi trebuie un convertor, care se da peste rugina.

    Leave a comment:


  • Jacob
    replied
    Eu am folosit la restaurare acest produs.
    Se gaseste apropae in orice magazin de vopsele, sau piese auto.
    Am fost multumit de el, si costa doar 10 RON/ recipent de 1 litru.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Zeus
    replied
    Nu știe nimeni? Hai, că restaurați fiare moarte, de unde luați smacurile? Deruginolul e bun de ceva?

    Leave a comment:


  • Zeus
    replied
    Aia am găsit-o și eu pe net, dar am sunat ieri și a răspuns tutea... O să le fac luni o vizită. Alte prăvălii?

    Leave a comment:


  • Jacob
    replied


    Aveti aici magazinul si adresa de unde se poate cumpara produsul respectiv.

    Leave a comment:


  • Zeus
    replied
    Știe cineva de unde (Bucuresti) se poate cumpăra KELFOS, sau alt convertor de rugină?

    Leave a comment:


  • petru_xxl
    replied
    Cu aceasta sulutie a lucrat cineva? Deoarece acu o aplica pe Sprinterul meu si ... poate stie cineva ceva despre ea, e undeva la 140 lei bidonul, si e foarte laudata pe aici . Eu nu pot sa spun inca nimic despre ea dar in timp voi afla ce-i poate chimia )))). Oricum unde e rugina se curata pana e tabla curata dupa care se da cu solutie si grund.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Jacob
    replied
    Salut, de unde se poate cumpara din tara aceste produse?
    In vara vreau sa ma apuc de treaba, la un W202 si o sa am nevoie de materiale pentru tratarea ruginei.

    Leave a comment:


  • Nospheratu
    replied
    Cam astea ar fi din experienta mea cele mai tari produse in domeniu: http://www.hoeseler-por15.com (ma ocup de tratamentul suprafetelor, nu neaparat metalice, cam de 8 ani)...

    Leave a comment:


  • peter erno
    replied
    Restaurez masini de teren,si eu sunt mai cunoscut pe club 4x4.
    Folosesc de o vreme Kelfos,dar in principiu lucrez cu cabina de sablat si sablez si exterior cu nisip.
    Singura sansa de a elimina rugina.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • raulddan
    replied
    Buna la toti.
    Nu vreau sa ma bag ca musca in lapte.
    Sunt vopsitor si ma lovesc de treburile astea aproape zilnic.
    Am folosit si folosesc produse contra si anti rugina.
    Din experienta mea toate sunt la fel mai mult sau mai putin.
    Unele au si un grund incorporat in ele.
    In esenta toate sunt solutii active care in contact cu rugina intra in reactie si in multe cazuri aceasta se transforma in fosfor.
    Acum, parerea mea ca atat de important nu e sa cureti toata rugina (nu vei putea niciodata, e ca un cancer de care nu mai scapi - la nivel molecular, patruns in profunzimea materialului) dar sa o elimini cat se poate de bine si sa protejezi piesa pentru a nu mai putea ajunge Oxigen la ea. Oxigen + umiditate = rugina (oxidare)
    Daca vreti sa protejati dupa procesul de eliminare (diminuare) a ruginei pe partile interioare (interior prag, podea exterior, aripi, contr-aripi) recomand ceara de la Carsystem. Este un produs care inradevar face minuni. Se gaseste de obicei la magazinele care vand vopsea auto, la bidon de 1 L - cost 60/70 Ron. Atentie insa, produsul se sulfa cu pistolul de antifonat.
    Deci Solutia anti rugina = Feruginol (cautati cel unguresc in flacon galben, este cel mai bun folosit de mine pana in acest moment si cel mai ieftin - 7 Ron/1L) + Ceara de la Carsystem + bineinteles procesul mecanic, anevoios si plictisitor
    Last edited by raulddan; 02-01-2014, 04:04 AM.

    Leave a comment:


  • emanoeladrian
    replied
    Kelfos este 'the best' in tratarea ruginei

    Originally posted by arkan View Post
    www.maergroup.com/mg
    A incercat cineva ''KELFOS'' ?
    Dragi colegi,

    Eu sunt membru al clubului 4X4.ro asa ca va impartasesc din experienta si discutiile avute pe acest forum.A fost testat si este folosit de majoritatea colegilor de acolo,dupa cum stiti la 4X4 e mult noroi iar conditiile sunt extreme asa ca protectia masinii trebuie facuta in mod corespunzator. Personal am folosit Kelfos la fosta masina un Patrol din 2005 cu multa rugina pe dedesubt iar rezultatele au fost deosebit de bune.Aplicarea se recomanda a fi facuta de 2 ori iar dupa 24 ore se poate vopsi direct .Rugina se transforma intr-o pelicula neagra sticloasa si nu permite patrunderea apei sau umezelii.Se poate folosi si ca tratament preventiv cand rugina nu este prezenta.NU ataca vopseaua.
    Pentru cei interesati accesati link-ul firmei importatoare si gasiti datele de contact (Bucuresti-Pantelimon).
    Eu personal ca un utilizator va recomand sa folositi Kelfos-ul.
    Last edited by emanoeladrian; 05-09-2013, 10:44 AM.

    Leave a comment:

Working...
X
Logan | Dacia Logan |Anulare DPF