Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W123 280 Coupé-un proiect indraznet!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mer_se280
    replied
    Originally posted by andrei_dent View Post
    Si eu sunt familiarizat cu treaba asta. Pana acum am reușit sa adun 9 sau 10 stopuri, nici nu mai rețin.
    Eu ma confrunt cu ''boala'' asta de mult timp...insa cumpar piese doar intr-o stare mai buna decat cel actual!


    Acu astept coletul...sper sa nu raman surprins!

    Leave a comment:


  • andrei_dent
    replied
    Originally posted by mer_se280 View Post
    Achizitiile continua. Am cumparat un set de stoprui (chiar daca avem deja)
    Si eu sunt familiarizat cu treaba asta. Pana acum am reușit sa adun 9 sau 10 stopuri, nici nu mai rețin.

    Leave a comment:


  • mer_se280
    replied
    Bine graiesti, W126-le era putin si ajungea la rabla...si asa am avut curajul sa incep si acest proiect indraznet , pe care stiu ca o sa-l duc la bun sfarsit!

    Optimizmul il am in continuare, insa sanatate sa avem ca restul vine de la sine!



    Stima

    Leave a comment:


  • gavryus
    replied
    Chiar ca ai inceput un proiect indraznet insa ai mai scos tu la liman una, ai sa reusesti si cu asta, inceputul e promitator oricum. Imi place ca mergi pe motorizari pe benzina si nu le tiganesti cu motoare diesel. Tine-o tot asa!

    Leave a comment:


  • mer_se280
    replied
    Achizitiile continua. Am cumparat un set de stoprui (chiar daca avem deja) si o stema OEM, ambele intr-o stare foarte buna!

    Acu asteptam sa ajunga coletul, dupa care ''vanam'' alte piese, ca sa schimbam toate piesele uzate/obosite cu unele care se afla intr-o stare mai buna!


    Revenim cu detalii...

    Leave a comment:


  • mer_se280
    replied
    Originally posted by Red_Bull View Post
    Avand in vedere faptul w126 tau are intr-un mare fel,si ca sa fiu precis nu am vazut unul mai intretinut,iti urez spor la treaba si banuiesc ca rezultatul va fi unul cel putin spectaculos.

    Spor la treaba!


    Multumesc..., stim ca va arata spectaculos...

    Leave a comment:


  • Red_Bull
    replied
    Avand in vedere faptul w126 tau are intr-un mare fel,si ca sa fiu precis nu am vazut unul mai intretinut,iti urez spor la treaba si banuiesc ca rezultatul va fi unul cel putin spectaculos.

    Spor la treaba!

    Leave a comment:


  • mer_se280
    replied
    Originally posted by mer_se280 View Post
    Intre timp am achizitionat o oglinda electrica de berlina, din care am sa folosesc mecanismul pentru oglinda Coupe. Oglinda inca se afla in Budapesta...sper sa-l primesc cat de curand

    Cu ocazia vizitei la Oldtimer Weekend in Budapesta, am intrat in posesia oglindei electrice...




    Pe langa oglinda, Coupe-ul primeste o trusa medicala OEM...era lipsa...




    Cat sta masina in garj si asteapta cumintel ca sa incepem restaurarea, mai cautam/vanam si alte piese de care o sa avem nevoie in timpul restaurarii.

    Leave a comment:


  • mer_se280
    replied
    Normal ca am ajutoare...va fi masina ei, era si normal sa puna mana ...oricum am noroc, e pasionata si ea, rau de tot !

    Leave a comment:


  • andrei_dent
    replied
    Ai noroc de ajutoare. Mie mi-a promis nevasta-mea ca ma ajuta sa curat scaunele asta toamna. Si doar cu promisiunea am ramas.

    Leave a comment:


  • poul
    replied
    Nai pentru ce, sa fie de folos

    Leave a comment:


  • mer_se280
    replied
    Intr-un final am primit plasticurile de la tetiere...multumesc colegului Poul!

    Leave a comment:


  • mer_se280
    replied
    Originally posted by mer_se280 View Post
    In prima faza tapiteria a fost spalata cu ULTRA DERMA, dupa care am sters toata suprafata cu o solutie decapanta care contine acetona, care a indepartat toata murdaria din tapiterie...rezultatul este cer si la pamant...deci satisfacator! Dupa aceasta operatiune am reuns cu crema tapiteria!

    Originally posted by rroty22 View Post
    Ce solutie ai folosit pentru tapiterie?

    Am scris mai sus...!

    Leave a comment:


  • rroty22
    replied
    Ce solutie ai folosit pentru tapiterie?

    Leave a comment:


  • mer_se280
    replied
    Am terminat cu curatatul tapiteriei. Ramane sa schimbam partile uzate, dupa care ne alegem cu un interior frumos...!

    In curand ne mutam intr-un garaj 'nou' unde putem sa continuam treptat cu reconditionarea.

    Pana atunci mai postez cateva poze cu scaunul pasager...















    Last edited by mer_se280; 03-22-2014, 16:17 PM.

    Leave a comment:

Working...
X
Logan | Dacia Logan |Anulare DPF