Salutare colegi si scuze pentru deschiderea unui nou topic in cazul in care mai este unul de genul.

Am o problema destul de nasoala si poate poate ma ajuta si pe mine cineva.

Detin un W211 E280CDI 4matic, an 2008 si in urma cu aprox. 6 luni s-a dus turbo-ul si mi-a scos tot uleiul afara astfel incat mi s-a dus si motorul.

Am reusit sa inlocuiesc motorul doar ca acum am o problema cu modulul ABS/ABR; dupa ce am dat prima cheie si cand au inceput baietii sa stearga erorile, nu au putut accesa modulul ABS sub nicio forma si cutia fiind automata, schimba in P,R,N,D dar in D doar in viteza a 1-a chiar si pe tiptronic si atat, plus ca ABS/ESP/EBV nu functionau deloc.

Mentionez ca s-a dat curent cu robotul la baterie inainte de a se schimba motorul, bateria fiind descarcata si probabil sa se fi dus partea electronica a modulului ABS.

Am facut rost de un alt modul, tot de pe un W211 ca sa vedem daca aia era problema si dupa ce i-am pus mufa, masina a inceput sa schimbe vitezele doar ca nu functionau ABS/ESP/EBV; Cand l-am pus inapoi pe cel original, la fel ca inainte, nu a mai schimbat nici cutia; Deci posibil sa se fi ars ceva.

Ce e de facut, s-a mai lovit cineva de problema asta?
Se poate repara modulul ABS si unde?