Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Nu mai merge stropitoare stergator luneta

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Astazi am desfacut capacul ce acopera angrenajul si stupoare e acelasi sistem ca la vw (mare mirarea sa nu fie piesa identica, cu exceptia cuplajului de la furtunas). Momentan nu pot inca sa extrag bratul de pe ax fara a avea o presa, cu toate ca am dat de ieri din belsug cu degripant. E interesant de stiut daca exista si la Mercedes kit de reparatie stergator spate ca la vw, ca in imaginea de mai jos:

    Daca la vw-uri am invatat boalili, vad ca urmeaza sa le invat si la mertane

    Comment


    • #17
      Pasii pentru extragerea angrenajului:
      1. se ia o tubulara de 12 si se desface piulita de pe ax (in prealabil dupa ce se ridica acel capac de plastic de la stergator)
      2. se fixeaza o presa in tubulara si ghearele dupa brat si apoi se stringe surubul incetisor pina sare bratul de pe ax.
      3. la interior se scoate capacul, se deconecteaza cele doua mufe si furtunul spalatorului si apoi se extrage ansamblul impreuna cu lampa stop (3 suruburi 10) (bad ideea, daca ma intrebati pe mine) dupa ce se trage putin de capacul interior al hayonului.
      4. pe masa se desfac cele 6 surubele torx si apoi avem maruntaiele de mai sus plus altele, de mai jos

      tubul prin care trece apa era gripat de cel ce misca stergatorul asa ca la demontare s-a rupt si a fost inlocuit cu un tub+mina pix, iar problema cred ca o produce acel releu sau ce spanac este...
      Attached Files

      Comment


      • #18
        Azi am luat cu imprumut din dezmembrari un alt sistem si stupoare: face la fel ca al meu, clampane acel releu.
        Ceva idei?

        Comment


        • #19
          Verificat siguranta si era arsa. Problema rezolvata cu ajutorul transplantului. Acum trebuie sa mai recuperez din investitie vinzind la preturi modice lampa stop, bratul cu stergatorul, releul...

          Trimis de pe al meu Lenovo K910 folosind Tapatalk

          Comment


          • #20
            Salut, pentru modelul w169 cum se face? Facelift

            eu nu am acea parte de langa becul spate, motorasul se aude ca merge insa apa nu iese in spate

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF