Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Excrocherie cu vanzare masini pe internet

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #17
    Cred cã acest ultim exemplu a fost mai mult decât edificator.

    Comment


    • #18
      ATENȚIE ! IMPORTANT ȘI UTIL !

      Cãutând în arhiva mea personalã am regãsit un alt mod de lucru al excrocilor sigur români.


      Eu :

      Buna ziua,

      Ati publicat, ieri dimineata, pe autovit.ro, un anunt pentru vanzarea unui Mercedes E220 in care ati mentionat „urgent”.
      Am incercat sa va contactez prin mesaj prin e-mail deoarece nu aveati afisat nr. de telefon.
      Am primit raspuns deabia azi dimineata si mi s-a oferit doar adresa de e-mail la care va scriu acest mesaj fara nici un numar de telefon.
      Incercand sa redeschid anuntul constat ca acesta a fost sters.
      Puteti sa imi spuneti despre ce este vorba ? Neseriozitate sau excrocherie ?

      Acesta era link-ul care a fost dezactivat :
      Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.



      Excrocii :

      Imi pare rau ca va raspund asa tarziu dar acum am vazut emailul dvs, era in folderul spam. Din pacate masina nu mai este de vanzare, am vandut-o astazi de dimineata.

      Daca inca sunteti in cautarea de a cumpara o masina pot sa va recomand firma de unde am cumparat-o eu, acesta este website-ul lor: http://akma-auto.eu.

      Au masini bune la preturi foarte ok deoarece vand masini recuperate de la firmele de leasing din Germania. In schimb, mai am un voucher in valoare de 750 de euro de la ei pe care l-am primit atunci cand mi-am cumparat eu masina, pot sa vi-l ofer si ve-ti primi o reducere de 500 de euro daca cumparati o masina de la ei si restul de 250 de euro ii primesc eu, in felul acesta avem amandoi de castigat.

      O zi buna!

      Excrocii :

      Imi pare rau ca va raspund asa tarziu dar acum am vazut emailul dvs, era in folderul spam. Din pacate masina nu mai este de vanzare, am vandut-o astazi de dimineata.

      Daca inca sunteti in cautarea de a cumpara o masina pot sa va recomand firma de unde am cumparat-o eu, acesta este website-ul lor: http://akma-auto.eu.

      Au masini bune la preturi foarte ok deoarece vand masini recuperate de la firmele de leasing din Germania. In schimb, mai am un voucher in valoare de 750 de euro de la ei pe care l-am primit atunci cand mi-am cumparat eu masina, pot sa vi-l ofer si ve-ti primi o reducere de 500 de euro daca cumparati o masina de la ei si restul de 250 de euro ii primesc eu, in felul acesta avem amandoi de castigat.

      O zi buna!

      Eu :

      Buna ziua,

      Drept sa va spun initial am crezut ca este vorba despre un alt anunt fals de pe internet.
      Dvs. ce ati crede daca in anunt scrie „urgent”, nu exista nr. de telefon, iar tu trimiti 3 mesaje si nu primesti niciun raspuns ?
      Dupa ce am citit raspunsul dvs. incep sa cred ca m-am inselat asupra corectitudinii dvs.
      Voi studia oferta dvs. si daca gasesc ceva la firma respectiva ramane sa vedem cum facem cu voucher-ul.
      Eu ma consider o persoana serioasa si corecta si caut sa colaborez cu persoane de aceeasi factura.

      Excrocii :

      Buna ziua! Ok, astept un raspuns de la dvs. O seara placuta!

      Eu :

      Cum ați procedat când ați cumpãrat mașina ?
      Cum ați intrat în posesia ei ?
      Vãd cã nu au nici un fel de adresã de parc auto.
      Aștept rãspuns.
      Mulțumesc.

      Excrocii :

      O sa incerc sa va explic cum am procedat eu.

      1. Am gasit masina care imi placea si am dat BUY IT NOW. Am completat forumlarul cu datele cerute si in aproximativ 30 min am fost contactat de ei care mi-au explicat procesul de cumparare.
      2. Am semnat un contract cu ei, ii zice : "Written authorization for purchase" dupa care ei mi-au trimis factura.
      3. Am facut plata prin transfer bancar si in 8 zile am avut masina adusa pe un trailer dasta care transporta masini.
      4. M-a sunat cu o zi inainte soferul tirului si am stabilit o ora si un loc de intalnire pentru a-mi preda masina.
      5. Mi-a predat masina , a trebuit sa arat buletinul in original si "Written authorization for purchase" completata cu numele meu si masina respectiva.
      6. Am luat masina, 2 chei, actele masini (carte masinii si talonul in germana), o factura de la firma respectiva, si o hartie doveditoare ca masina a fost adusa pe platforma in tara. Masina avea numere de tol de Germania valabile 1 luna + asigurare.
      7. Dupa ce am primit masina am avut 5 zile de testare in limita a 500 de km. M-am dus cu masina la reprezentanta si i-am facut o verificare completa si totul a iesit bine. (In caz ca masina nu corespunde cu ce va este prezentat de ei si cum este pe site puteti refuza masina in aceste 5 zile si primiti banii inapoi).
      8. Dupa ce am verificat masina la reprezentanta m-am dus cu masina la RAR , am facut RAR-ul apoi la politie si am inscris-o fara probleme....si cam asta a fost tot.

      Daca mai aveti alte nelamuriri puteti sa ma intrebati, poate am omis ceva

      Excrocii :

      Dear Customer,

      We have received your request and we will send you in a few moments our Term of Sale and details about the requested car. If you don't received our email please check your spam/junk folder too, maybe you have a high email filter and our email could get there.

      For any other question please do not hesitate to contact us!

      Thank you!
      Mirko Jelinek
      Akma Automobiles Sales Department

      Excrocii :

      Dear Customer,

      Thank you for your interest to buy the following vehicle. The car is still available for sale.

      Item Name: 2013 Mercedes-Benz E220 CDI Elegance BlueEFFICIENCY
      Stock Number: 740056
      VIN: WDD2120021A766068
      Mileage: 82.400 Km
      Price: €11,550 VAT Included! - SELLING PRICE - NO LEASING
      URL: http://akma-auto.eu/listings/2013-me...lueefficiency/

      A fixed fee of €250 will be added to the price (for release of documents and temporary plates).
      Delivery costs : Delivery fee to Bucharest, Romania is: €430 and is calculated as follows: 1.722 km x €0.25/km.
      Delivery is done on a covered trailer with the car being insured during transport at 100% of it's Sale Price. Our delivery fee includes handling fees for loading the car on the trailer at our location and unloading the car from the trailer at your address.

      First of all you need to read our terms of sale: http://akma-auto.eu/terms-of-sale/
      To purchase the vehicle, you have to start the "Buy it Now" process by visiting this page: http://akma-auto.eu/buy-it-now/
      You have to visit the page above, read the terms and conditions of the "Buy it Now" process and click on the "I Agree" blue button at the bottom of the page.
      After that it will move you to the next page: http://akma-auto.eu/written-authorization-for-purchase/, where you have to download the purchase form called "Written authorization for purchase". You have to complete and sign this purchase form, like you can see in the example on the page and then send it to us by e-mail at: sales@akma-auto.eu

      As soon as we receive the purchase form completed and signed we will start to prepare the documents. You should expect delivery in 5-7 working days from the time you have completed the "Buy it Now" process. You will be informed of the exact delivery date as soon as the documents are ready and shipping is scheduled.

      Excrocii :

      Dear Customer,

      What is status of our transaction, do you want to continue or not this transaction?

      For any other question please do not hesitate to contact us!

      Thank you!
      Mirko Jelinek
      Akma Automobiles Sales Department




      Cred cã și acest exemplu este edificator.
      Încercați sã accesați site-ul lor care este încã activ :

      Comment


      • #19
        Așa-zisa ofertã prezentatã în postãrile #2, #3, #4 o veți gãsi în continuare activã accesând acest link :





        O lume plinã de EXCROCI !
        Transmiteți aceste informații câtor mai mulți oameni corecți pentru a îi ajuta sã recunoascã astfel de tentative de fraudã și sã se fereascã.
        Mulțumesc.

        Comment


        • #20
          Originally posted by Cristi Nazarov View Post
          Unii......au descoperit foarte tarziu apa calda......Dar cred ca mult mai bine pentru noi restul si pentru acest forum, era daca il lasati pe om singur cu descoperirea lui... Prietenii, stiu de ce... Stima.
          Stimate coleg „Cristi Nazarov” efectiv îmi pare rãu cã v-a deranjat inițiativa mea referitoare la postarea acestui subiect.
          Sunt sigur cã pe acest forum activeazã și multe persoane care nu sunt așa experte în utilizarea calculatorului și a internetului ca dvs..
          Îmi permit sã vã sugerez ca pe viitor, dacã v-ați format o pãrere proastã despre mine, sã evitați sã citiți postãrile mele.
          Astfel pur și simplu nici nu veți mai ști cã exist.


          Rog totodatã administratorul acestui site sã mã atenționeze dacã considerã cã activitatea mea este incorectã, nenecesarã sau chiar inutilã.
          Pot foarte bine doar sã citesc ceea ce scriu alții, sã nu mai emit opinii sau chiar sã îmi aloc timpul altor activitãți. Nu de lipsã de activitate mã plâng.
          Eu am considerat cã am intrat într-o comunitate în care întrajutorarea între membri este scopul principal al acestui forum. Sper cã nu am înțeles greșit.

          Comment


          • #21
            Un alt exemplu cu un excroc român.
            Îmi cer anticipat scuze pentru limbajul trivial folosit de interlocutorul meu.
            Deci :

            Eu :

            Referitor la oferta dvs. pentru Audi A4 alb, 8.000 Euro, ...

            Comment


            • #22
              Dacã mai doriți mai am și alte exemple concrete.

              Comment


              • #23
                Sunt cu siguranță și în ziua de astăzi persoane care se lasă păcălite de "băieții deștepți" de pe internet. Sa zicem ca pentru aceste persoane topicul este util.

                Cu toate acestea un nou topic care se desfășoară pe 10-15 postări kilometrice este greoi de parcurs. Regulamentul forumului interzice postarea consecutiva, afara de situații care o cer și când nu mai etate disponibila editarea. La fel și cu scrisul colorat sau cu majuscule.

                Pentru a fi util, este necesara informația mai restrânsă și desigur pentru cei care nu știu germana sau italiana acele discuții sunt irelevante.

                In același timp putem aprecia implicarea ca și nou membru.
                E220 cdi W210, 2001

                E320 W210, 1997
                C180 W202, 1994
                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                Comment


                • #24
                  Originally posted by adidc View Post
                  Sunt cu siguranțã și în ziua de astãzi persoane care se lasã pãcãlite de "bãieții deștepți" de pe internet. Sa zicem ca pentru aceste persoane topicul este util.

                  Cu toate acestea un nou topic care se desfãșoarã pe 10-15 postãri kilometrice este greoi de parcurs. Regulamentul forumului interzice postarea consecutiva, afara de situații care o cer și când nu mai etate disponibila editarea. La fel și cu scrisul colorat sau cu majuscule.

                  Pentru a fi util, este necesara informația mai restrânsã și desigur pentru cei care nu știu germana sau italiana acele discuții sunt irelevante.

                  In același timp putem aprecia implicarea ca și nou membru.
                  Stimate coleg „adidc”,
                  Dacã veți citi și analiza cu atenție evoluția acestui subiect veți constata cã inițial informația a fost prezentatã succint și la obiect.
                  Dacã veți citi postul #6 veți vedea cã au fost cerute explicit aceste detalii pe care dvs. le considerați „greoaie”. Eu în schimb le consider utile celor care chiar vor sã se informeze în amãnunt.
                  Presupun cã colegul nostru „laulaur” a vrut sã vadã concret cum s-au desfãșurat lucrurile.
                  De aceea le-am postat, în ordinea derulãrii de fapt, prin metoda „copy - paste” pentru a fi cât mai relevante și a nu scãpa nimic din informație.
                  În ceea ce privește postarea în mai multe secțiuni am considerat cã luând fiecare caz în parte lucrurile sunt mult mai ușor de urmãrit.
                  Scrisul colorat și/sau cu majuscule a avut drept scop crearea unor delimitatoare de text și identificatoare de cazuri individuale.
                  Referitor la limbile strãine folosite acestea au fost obligatorii deoarece interlocutorii nu cunoșteau limba românã. Eventual cine vrea sã afle ce scrie în mesajele respective le poate prelua prin metoda „copy - paste” și le poate traducere folosind serviciul gratuit special dedicat de la „google.com”.
                  De obicei în tot ceea ce fac încerc sã mã conduc dupã logicã și bun simț.
                  Deoarece am deschis acest subiect am considerat cã este normal sã urmãresc evoluția lui și sã rãspund tuturor solicitãrilor, indiferent dacã sunt sau nu de acord cu ele.
                  Vã asigur cã scopul meu sincer este întrajutorarea cu colegii de pe acest forum care chiar îmi place și pe care l-am gãsit de curând (înainte nu l-am cãutat). Nu am nici un gând ascuns. Nu postez pentru a obține vreun avantaj sau recunoaștere pe acest site sau în viațã. Am ceva ani în spate și am avut parte pânã acum și de recunoaștere și de apreciere la toate nivelele statului român și nu numai.
                  Last edited by DC-MB; 01-13-2018, 10:22 AM.

                  Comment


                  • #25
                    Am parcurs tot topicul și am scris ce am scris în ideea de a avea un feedback din afara. O idee despre cum "se vede" din exterior acest subiect.
                    Numai bine va doresc.
                    E220 cdi W210, 2001

                    E320 W210, 1997
                    C180 W202, 1994
                    W123 200D, 1978 cu inima de W124


                    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                    Comment


                    • #26
                      DC-MB ai grija sa nu afle parazitii cine esti...pentru ca, daca le strici afacerea, vor veni dupa tine.
                      No malfunction

                      Comment


                      • #27
                        Stimate coleg „georgealinel” încã nu am avut timpul necesar sã inițiez procedurile legale pentru identificarea și pedepsirea mãcar a unora dintre excroci.
                        Dețin informații prin care pot fi identificați fãrã nici un dubiu.
                        Cât despre posibilitatea de a îmi face rãu recunosc cã ea existã dar am învãțat sã mã feresc cât de cât.
                        Dacã informațiile mele ajutã mãcar o singurã persoanã sã evite o excrocherie atunci eu mã declar mulțumit.

                        Comment


                        • #28
                          Originally posted by adidc View Post
                          Am parcurs tot topicul și am scris ce am scris în ideea de a avea un feedback din afara. O idee despre cum "se vede" din exterior acest subiect.
                          Numai bine va doresc.
                          Sunt deschis la orice opinii și mulțumesc sincer celor care le exprimã chiar și numai pentru faptul cã au consumat resurse pentru a le exprima.
                          Printre altele calea spre progres este generatã și de confruntãrile de idei.
                          Mulțumesc tuturor care o fac atâta timp cât exprimarea este una civilizatã și nu induce ideea de batjocurã.
                          Sã nu înțelegeți cã ar fi vreo referire la persoana dvs.. Nu este cazul.
                          Vorbesc în general.
                          Ceea ce este scris în semnãtura mea reprezintã un mod de viațã pe care l-am adoptat și de la care nu fac rabat.

                          Comment


                          • #29
                            Ai dreptate DC. Doar am vrut sa fiu sigur ca esti constient ca acesti ”baieti destepti” nu par a fi caractere de oameni crescuti cu biblia in mana.
                            No malfunction

                            Comment


                            • #30
                              Am sã vã spun moto-ul excrocilor :

                              „Întotdeauna existã o potențialã victimã, toatã arta este sã o gãsești tu primul și la timpul oportun.”

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF