Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Alegere anvelope 2 lățimi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alegere anvelope 2 lățimi

    Buna ziua .
    Mașinuta mea are nevoie de gume de primăvară noi și dilema e că nu știu ce să aleg . Teoria observ că e puțin diferită de practica din ce m.a ajutat sa observ un calculator online de anvelope.

    Problema suna cam așa : avem jante Mercedes model Amg 8j cu 9,5j incaltate momentan cu 225 40 r 18 fata și 255 35 R18 spate .

    Obs : ochiumetric am impresia că mașina ar fi +1cm de față ridica . Poate mă înșel.

    Gume noi : pe documente spune că ar necesita : 245 40 R18 fata și 265 35 R18 spate . Ceea ce din calculatorul online la fel se obs o diferență de -1cm pentru spate .

    Conform calculatorului online : 225 40 R18 fata cu 265 35 R18 spate ar garanta spatelui un +1cm .

    Eu practic as vrea : 235 40 R18 fata cu 275 35 R18 spate . - ar fi o alegere buna sau nu???

    Voi ce indicativi aveți la anvelope pe 2 lățimi ?!

    Multumesc

    Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk


  • #2
    Pe 8j mai mari de 245 nu prea poti pune. Iar mai mici nu as pune ca oricum masina are tendinta de subvirare.
    Mai bine pune ce scrie cartea. Ridicatul cred ca tine de suspensie, pt ca cele doua dimensiuni din carte au aproape acelasi diametru, ma indoiesc ca vezi diferentele la ochi.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Sharky View Post
      Pe 8j mai mari de 245 nu prea poti pune. Iar mai mici nu as pune ca oricum masina are tendinta de subvirare.
      Mai bine pune ce scrie cartea. Ridicatul cred ca tine de suspensie, pt ca cele doua dimensiuni din carte au aproape acelasi diametru, ma indoiesc ca vezi diferentele la ochi.
      Are montat de curând arcuri sport de la Eibach ,acum nu mai subvireaza !chiar se simte sportivă și lasă impresia unei mașini mai mici pe curbe. Posibil Daia sa obs eu +1cm din fata! Din cauza arcurilor.
      Uite o poză cu ea acum.

      Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk

      Comment


      • #4
        PAi si tu zici ca e neutra cu 225 pe fata si 255 pe spate? Eu sincer n-as crede. Dar n-am cum incerca.
        Ai doar arcuri sau si alte amortizoare? Cum simti gropile in configuratia asta?

        Comment


        • #5
          Originally posted by Sharky View Post
          PAi si tu zici ca e neutra cu 225 pe fata si 255 pe spate? Eu sincer n-as crede. Dar n-am cum incerca.
          Ai doar arcuri sau si alte amortizoare? Cum simti gropile in configuratia asta?
          Așa am găsit jantele cu anvelopele 225 și 255 și am tras și eu un sezon d ele .acum vreau sa pun anvelope potrivite pt mașină și jantele astea!

          Sunt arcuri semisport -3cm teoretic(practic la mine au coborât -5 sau -6 cm ,mașină era foarte înaltă) .dețin arcurile ei confort ,BA Chiar Le VAND!!!!.
          Amortizoarele sunt stock. Aștept să le obosesc (daca obosesc ) apoi vad ce voi pune .

          Se simte o mica scădere de confort ,normal , dar nu de speriat. Cel puțin NU pt mine . Eu circul general pe zone bune sau f bune. Nu merg in zone rurale etc . Iar la linii de tramvai eu trec cu 5-10km.h ....(cred că sunt înjurat) .că sa mi protejez mașină ,anvelopele etc rinichii...
          La drum bun ,întins ,curbe .....e o superbitate ,cu greu realizezi că ești la volanul unei mașini de 4.9m
          Anvelopele + arcurile au schimbat totul.(spun asta căci primii 7.000km am avut jante pe 16" ,ce au devenit roti de iarna )
          Acum in iarna sunt curios cum se simt arcurile cu jantele 16" cu 205/60/R16 .cat confort câștig.

          Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk

          Comment


          • #6
            Eu le-am echipat pe ale mele :AMG 8j fata 9j spate cu anvelope 235/40/18 si 265/35/18.

            THEBENZMAFIA

            Comment


            • #7
              Originally posted by 08ENZ View Post
              Eu le-am echipat pe ale mele :AMG 8j fata 9j spate cu anvelope 235/40/18 si 265/35/18.

              Are ceva daca pe spate aleg sa pun 275/35/18 cu ceeasi combinație că ține pe fata ?sa fie spatele puțin mai late ...

              Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk

              Comment


              • #8
                Practic cred că poți să pui 275 pe spate pentru că ai 9.5J,eu am 9j și 265 ,dar nu cred că poți omologa la RAR această dimensiune. Eu am ales 235 cu 265 pentru că asta e dimensiunea bună pentru jantele mele și la RAR le-au omologat fără probleme.
                THEBENZMAFIA

                Comment


                • #9
                  Originally posted by 08ENZ View Post
                  Practic cred că poți să pui 275 pe spate pentru că ai 9.5J,eu am 9j și 265 ,dar nu cred că poți omologa la RAR această dimensiune. Eu am ales 235 cu 265 pentru că asta e dimensiunea bună pentru jantele mele și la RAR le-au omologat fără probleme.
                  Pai in carte am 245/40/18 cu 265/35/18 iar la 19 abia am 245/35/19 cu 275/30/19 .
                  Iar după net daca calculez circumferința anvelopei ...cea din fata iese undeva cu 2,5cm mai înaltă.
                  Din calculator cea mai potrivită iese fix ce ai Tu acum,235/40/18 cu 265/35/18 ,având că diferența 7mm ,deci neobservabila.
                  La aceasta echipare practic fata nu e că in talon. !!!! Acum ....nu știu câți verifica anvelopele ,mai mult se uită la mărime 17". ,18" ,19" cred.
                  Mai am 1an sa ajung la RAR timp in care aș vrea să fac mai multe schimbări și dacă e nevoie sa le trec pe toate odată.

                  Culmea e că mărimea 235 fata și 265 spate am observat că sunt și sesizabil mai ieftin ...cred că asta va fi alegerea .


                  Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk

                  Comment


                  • #10
                    Dacă ai în carte omologat 245/40 o să-ți omologheze fără probleme 235/40. Și eu am stat mult să mă gândesc la dimensiunea anvelopelor până am ales așa.
                    THEBENZMAFIA

                    Comment


                    • #11
                      salut
                      masina in pozitie neutra trebuie sa stea cam cu +1 cm mai ridicata pe puntea din spate- in asa fel incit la viteze peste 140 kmh sa stea dreapta pe drum. daca este ridicata acum cu 1 cm pe puntea din fata atunci la viteze va fi +2-3 cm ridicata pe fata- vei pierde foarta multa stabilitate la viteza mare. referitor la coborirea masinii cu arcurile sport - ai zis ca au coborit masina cu 5-6 cm - din poza masina cu arcuri sport este mai inalta decit o masina cu airmatic in modul confort (cel putin pe fata) - ceva nu pare in regula. sfatul meu este sa treci la ce apare in talon ca si cauciucuri
                      Last edited by Florin_WES; 10-23-2019, 14:23 PM. Reason: Respectă regulile generale de postare!

                      Comment


                      • #12
                        Ok ,mulțumesc de sfat .
                        Acum cu anvelopele de iarna 205/60/R16 am impresia că e perfect dreapta sau fff puțin 5mm spatele mai lăsat. E ok!
                        Am optat pentru anvelope vara 265/35/18 spate și 225/40/18 și se vor regla încât să am spatele +15mm.
                        Voi și sabla jantele in negru. Când termin și le pun pe mașină o sa pun poze.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF