Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

C200 CDI T Avantgarde Obsidian Black

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sharky
    replied
    Butonul e jos, spre consola centrala, nu spre usa.
    alt avantaj e ca umfli pernele laterale si ai sustinere buna, plus ca e one size fits all.

    ​​​​​​e decent si ca un scaun sport, daca tii spatarul spre verticala umfli pernele te tine bine, n ai sanse sa zbori.
    ​​​​​

    Leave a comment:


  • Cristi Nazarov
    replied
    Bun de stiut....mai ales cand stiu destul de bine ce inseamna un scaun bun pe distante lungi.. Nu trebuie sa ai neaparat probleme cu spatele ca sa te bucuri de asa ceva...Stima.

    Leave a comment:


  • haro
    replied
    Salut,

    Optiunile sunt astea:
    404 MULTI-CONTOUR SEAT, FRONT LEFT
    405 MULTI-CONTOUR SEAT, FRONT RIGHT
    Practic sunt cate 4 perne de aer, pe fiecare scaun, pe care le poti umfla din butoanele alea. Doua pt suport lombar, una pt lateralele spatarului si una pentru extensia pt picioare. Pompa care le actioneaza este in portbagaj undeva in stanga, pe langa sigurante. Nu au masaj. Din cate stiu, pe W203 nu a existat masaj.

    Cand m-am decis ca vreau W203, asta a fost o optiune obligatorie, nu mi-as fi luat masina fara optiunea asta. Sunt f utile in special la drumuri lungi sau daca te stii cu spate cu probleme. Le-am folosit din plin, nu a fost important doar sa "bifez" optiunea.

    Un W211 de ex are butoanele astea undeva in stanga scaunului jos (exemplul este pt partea soferului) pe cand un W212 le are tot asa ca la mine... La astea noi au renuntat complet la butoanele pozitionate ca la mine dar optiunile sunt prezente in continuare, ca sa nu mai vorbim de cele active, masaj etc.

    Leave a comment:


  • Cristi Nazarov
    replied
    Salutare.Vad ca ai pe scaunele din fata acele optiuni de masaj sau ce mai sunt ele....Spune-mi si mie , te rog, ce fac mai exact acelea si daca se merita sa tii cont si de ele cand te gandesti sa cumperi o masina...Intreb pentru ca am vazut ca acea dotare vine pe masini pana in 2013-2015...Multumesc.

    Leave a comment:


  • haro
    replied
    Am pus rotile de iarna la cazan. Eu nu as pune jante de aliaj iarna nici sa ma bati.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • haro
    replied
    Da, am schimbat toate 3 tampoanele parca tot in primavara, am pus Lemforder.
    in alta ordine de idei, posibil sa fiu si eu prea pretentios...are totusi o varsta si vreo 300k km...desi parca as mai face o revizie mai “drastica” la cutie cand mai gasesc sa aloc buget.
    Nu as vrea sa o laud ca poate iar se strica ceva...dar totusi sunt sigur ca se prezinta excelent pentru varsta ei, am primit aprecieri de la multa lume Pacat cu vecinii care nu inteleg cum e cu masinile si cu bunul simt si mai pun portierele lor sa se sarute frantuzeste cu portierele mele...sau alte apucaturi din aceeasi categorie...

    Leave a comment:


  • b97dmt
    replied
    Tampoane ai schimbat ?

    Leave a comment:


  • haro
    replied
    Salutare,

    Masina inca ma serveste si sper ca ma va mai servi si pe viitor.

    Sa vedem ce s-a mai facut pe la masina:

    - isofix (pe cod original, de la Autoklass) pt bancheta spate, dreapta;
    - EGR schimbat cu unul nou, tot pe cod de original - a mai facut probleme in trecut cel vechi si am reusit sa il curat dar de data asta a cedat de tot si m-a lasat in drum, la propriu. Am schimbat cu unul nou si totul este in regula acum.

    Singura chestie care imi da de gandit momentan este o smucitura care a aparut de cand s-a racit afara si doar cand e motorul rece. Smuceste putin in treptele 1 si 2 parca. Revizia la cutie am facut-o in mai anul asta (la Autoklass Sud). La momentul acela parca sesizam ceva minor la rece si in treapta 1 dar dupa revizie a disparut.
    M-am uitat acum pe factura de la revizie si la cantitatea de ulei scrie 4L...de aici probabil si pretul total de 900 lei. Inseamna ca probabil nu au facut-o ca la carte si doar au scos ulei si au completat apoi, nu? Ar fi trebuit sa imi dea de gandit la momentul ala.

    In rest inca imi place masina. Sa vad cum mai prind ceva timp liber ca sa-i mai dau o ceara pana vin ninsorile...

    Numai bine la toata lumea!
    Attached Files

    Leave a comment:


  • haro
    replied
    Am zis sa pun si carligul la treaba putin si am fugit pana la munte...cand e cel mai liber si frumos adica in timpul saptamanii
    Attached Files

    Leave a comment:


  • b97dmt
    replied
    Frumoase amandoua

    Leave a comment:


  • haro
    replied
    Si pt ca am avut ceva timp liber, am aplicat niste polish + ceara. M-am ocupat putin si de interior.

    Si doua poze si cu fratele mai mare, pt care am executat aceeasi operatiune de lustruire + ceara.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • haro
    replied
    Salut,

    Am schimbat acum 2 sapt uleiul din cutia de viteze (aveam un jerking la rece), am facut revizia la cutie la Mercedes (chiar mai ieftin decat ma asteptam). Totul ok acumla schimbul la rece...

    Si pentru ca o laudasem, mi-au sarit niste arcuri de sa sabotii de frana de pe spate, am luat kit complet stanga-dreapta + placute de frana spate (saboti Lemf + placute ATE). Totul este pe silent acum pe spate, ne bucuram din nou de masina

    Leave a comment:


  • haro
    replied
    Originally posted by Sharky View Post
    n-ai fi rezolvat mare lucru oricum.
    DAca volanul sta tot drept mari sanse ca directia sa fie corect reglata.
    Volanul e putin mai drept ca inainte sa schimb bratul si bara stabilizatoare Sau poate doar mi se pare... Stramb nu e sigur.

    Leave a comment:


  • Sharky
    replied
    n-ai fi rezolvat mare lucru oricum.
    DAca volanul sta tot drept mari sanse ca directia sa fie corect reglata.

    Leave a comment:


  • b97dmt
    replied
    Asa este , vremuri gri . Sanatate sa fie

    Leave a comment:

Working...
X
Logan | Dacia Logan |Anulare DPF