Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

280sl

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 280sl

    elo..
    site-ul pare destul de nou.. putina miscare.. dar e primul peste care am dat cautand un club Mercedes in ro.
    Nu am un Merc, dar de-asta sunt aici.. ma intereseaza sa cumpar un 280SL.. sau 230, sau 250.. sau.. cum o fi.. de prin 60'. In principiu, W113, dupa cum am aflat ca se cheama.. produs intre '63->'71... neaparat decapotabil si cu cutie manuala.
    Asta n-ar fi mare problema, pentru ca o simpla cautare pe mobile.de da.. cateva rezultate... dar.. s-ar parea ca unul in conditie buna ajunge pe la e20+ -> e30k.. si nu prea am dat peste.. junk. Ori eu nu dispun de atatia bani si nici nu tin sa fie tip-top. Poate sa fie un pr. pe o durata mai lunga si cum mai fac rost de bani sa mai lucrez la el.

    Daca are cineva idee... am sanse sa gasesc asa ceva in ro sau in zona ieftin si sa nu-mi blestem restul zilelor? Am sanse sa gasesc piese destul de usor? Stiu io.. sfaturi, idei.. pe unde as putea cauta.
    De asemenea, masinuta asta mi-a intrat in vizor de curand, asa ca stiu cam f putine despre ea. Dar sunt dispus sa aflu... si in directia asta as aprecia orice ajutor.
    Nu ma grabesc, o sa-mi ia ceva vreme sa adun banii

    Merci.

  • #2
    Bun venit pe forum, de gasit nu stiu unde gasesti, ma interesez zilele astea si iti zic. Eventual zi-mi din ce oras esti.
    Si atat costa, 20.000 - 30.000 E?
    http://img524.imageshack.us/img524/8...nsgalleqr3.jpg

    Comment


    • #3
      aloha..
      eu am lipsit o vreme.. si nu tare m-am mai uitat..
      anyway... is in cj
      si cam asa.. una intretinuta cat de cat.. da am vazut si pe la 15.. si cred c-ar fi oki.. oricum.. is ceva bani

      Comment


      • #4
        Eu zic sa faci altfel. Acum depinde de tine. daca esti pasionat de retro cumpara una mai terminata si apuca-te de ea. Altfel n-are nici un farmec. parerea mea..

        Comment


        • #5
          da, pai.. asta e si ideea mea... in primu rand ca nu tare am bani sa iau una gata facuta.. si.. cum ziceai si tu.. no fun.
          in schimb.. nu stiu pe unde s-o caut pe aia terminata.. si.. nici pe unde sa aflu mai multe despre masina.. mai ales ca nu stiu o iota de germana

          Comment


          • #6
            Originally posted by hoozit View Post
            elo..
            site-ul pare destul de nou.. putina miscare.. dar e primul peste care am dat cautand un club Mercedes in ro.
            Suntem si noi la inceput...dar crestem! ...i hope!
            Bun venit!
            | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

            Comment


            • #7
              Ce vrei tu este un model foarte rar si foarte scump...
              In tara nu cred ca vei gasi masina pe care o vrei tu.
              Incearca pe retromobil.ro.
              Bafta!

              Comment


              • #8
                La momentul actual, nu am cunostinta de existenta vreunui SL 113 in tara, cu exceptia unuia neinscris la noi, cu numere de British Columbia, care se afla in Bucuresti, dar de a carui existenta nu mai cunosc. In orice caz, unul inscris nu stiu. Si daca eu nu stiu, apai nu stiu cine ar...
                Exceptie fac si masinile lui Mazilu (cele inscrise in retromobil), care nu sint de vinzare la nici un pret. Deci, e ca si cum n-ar fi.

                Comment


                • #9
                  pe strada Pata, pe la Fiesta... Rosu, 280slc, din '79. Nu e spre vanzare, dar daca oferi cand trebe (ca el nu stie cat valoreaza, dar pretuieste masina...), poate cadeti la un acord...
                  si unu' gri din '73, 350slc, a venit cu el acu 3 ani din germania... arata exceptional... parcat la poarta, pe Borhanci. Aceeasi situatie. tipu' nu avea bani de o masina "k lumea", noua, asa ca a luat-o pe asta....

                  uite! numa' 2, intr-un cartier (Gheorgheni), aci in Cluj!
                  oasis - it's good to be free!!!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by doktor4carz View Post
                    Exceptie fac si masinile lui Mazilu (cele inscrise in retromobil), care nu sint de vinzare la nici un pret. Deci, e ca si cum n-ar fi.
                    M-am uitat la masinile acestui domn, pe retromobil.ro, incredibil cum le tine, parca sunt scoase din cutie. Sunt restaurate sau asa le-a luat de afara?
                    Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                    http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                    http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                    Comment


                    • #11
                      Pista mamii lui... Habar nam...

                      Comment


                      • #12
                        Daca folosesti masina pe post de decoratiune metalica, sau pudel de dus la expozitii si o tii in garaj sa o pupi inainte de culcare in loc sa o folosesti ca mijloc de transport normal ca tine ...
                        Trebuie sa fii un pasionat adevarat ca sa tii Mercedes-urile in garaj si sa mergi zilnic cu un Passat sau Grand Cherokee ...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by dan_c View Post
                          pe strada Pata, pe la Fiesta... Rosu, 280slc, din '79. Nu e spre vanzare, dar daca oferi cand trebe (ca el nu stie cat valoreaza, dar pretuieste masina...), poate cadeti la un acord...
                          si unu' gri din '73, 350slc, a venit cu el acu 3 ani din germania... arata exceptional... parcat la poarta, pe Borhanci. Aceeasi situatie. tipu' nu avea bani de o masina "k lumea", noua, asa ca a luat-o pe asta....

                          uite! numa' 2, intr-un cartier (Gheorgheni), aci in Cluj!
                          SLC (Coupé C107), anii 1971-1981,
                          280 SLC 1974-1981
                          350 SLC 1972-1980
                          450 SLC 1972-1980
                          450 SLC-5.0 1978-1980
                          380 SLC 1980-1981
                          500 SLC
                          fabricate in nr.de 62.888 buc. si care este derivat din SL (Roadster R107), anii 1974-1989
                          .

                          SL (Roadster R107), anii 1974-1989,
                          280 SL 1974-1985
                          350 SL 1971-1980
                          450 SL 1971-1980
                          380 SL 1980-1985
                          500 SL 1980-1989
                          560 SL 1985-1989
                          300 SL 1985-1989
                          420 SL 1985-1989
                          fabricate in nr.de 237.277 buc.


                          SL (Roadster W113), anii 1963-1971, cunoscut sub numele de Mercedes Pagode
                          230 SL (1963 - 1967),
                          250 SL (1967)
                          280 SL (1968 - 1971)
                          fabricate in nr.de 48.912 buc.
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #14
                            280 CE din 78" plus una pt. piese. Are aer cond,geamuri si trapa electrica plus cruise control. Cred ca ai face o treaba buna .Una din masini are CI.Am vrut s-a pun eu pe pucioare dar mai am una si nu ma lasa nevasta ...zice ca aduc vechituri. Trebuie o leaca pe la tablarie dar cu doua eu zic ca daca ai spatiu unde sa o reconditionezi esti un fericit.

                            steen
                            Last edited by steen; 09-16-2008, 18:40 PM.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF