Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

w212 220 cdi versus 250 cdi

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • w212 220 cdi versus 250 cdi

    Salut,
    Am in w211 200k si ma gandeam in toamna iarna daca tot au scazut simtitor preturile la w212 sa fac si eu upgrade-ul.
    Unul va zic din start ca nu sunt genul care araunca prea multi bani pe masina asa ca ma uit la anii 2009-2011. Stau in Irlanda si aproape ca w212 200k nu exista asa ca am sa ma duc pe diesel, la fel si f10, aproape ca nu mai gasiseti in benzinar .
    Dar revenind la intrebare. Merita 250-ul consumul mai mare, taxe mai mari? Pe hartie 170/400 dau mai prost decat 204/500. Se simt placut cei 30 de cai si 100 cuplul in viata reala?
    Mai am si o alta mica problema (chiar daca sutn e forum merc ) cand a fost sa aleg w211 sau e60 am ales w211 pentru mi s-a parut mai frumos pe afara cat si bordul, dar dintre w212 f10 cred ca castiga f10, sunt atras sa merg in continuare cu merc pentru ca w212 este considerabil mai ieftin.
    Multumesc in avans.

  • #2
    La 250 cdi consumul este foarte bun , cuplul este 500 Nm , care evident ca se simte , biturbo etc.Acum nu stiu despre taxe , si 220 si 250 au 2143 cmc .

    Comment


    • #3
      Originally posted by b97dmt View Post
      La 250 cdi consumul este foarte bun , cuplul este 500 Nm , care evident ca se simte , biturbo etc.Acum nu stiu despre taxe , si 220 si 250 au 2143 cmc .
      La taxe conteaza CO2 emission, la fel si asigurarea creste proportional cu numarul de cai.
      Ca tot sunt aici, am vazut ca unele model au schimbatorul de viteze discret la volan (mult mai interesant din pct meu de vedere) altele classic pe consola, Acela discret este de fapt cutia 7g?

      Comment


      • #4
        Cred ca faceliftul are la volan sau e o chestie de optiune. 7G-ul vine si cu schimbator pe consola.
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • #5
          Sunt bune datele de aici?

          Se pare ca cutia cu 7 are 130g fata de cutia cu 5 154g CO2, numai de aici si imi scot banii doar in 1-2 ani, diferenta pe an este de 300€ in taxe. In rest pare consum identic dar performante marite, clar merita 250 cu 7g.

          Comment


          • #6
            Alea cu schimbator la volan au 7 g sau chiar 7g plus .

            Comment


            • #7
              Cutia 7g tronic este putin mai complicata si mai costisitoare , dar are rapoartele mult mai bine setate si un consum mult mai mic de combustibil
              Să știi să lupți când vrei să ai.
              Să nu regreți când pierzi sau dai

              Comment


              • #8
                Deci concluzia at fi sa merg pe 250 CDI. Citind pe ici colo toti recomanda combinatia 220 CDI pentru fiabilitate, 250 sunt mai putine pe piata, mai putine date dar apparent fara probleme evidente, e correct?

                Comment


                • #9
                  Eu zic ca merita si 220 si 250 CDI , pana la urma ai nevoie de o masina bussines, daca vrei 200+cp poti opta pentru bmw seria 3/5 cu motor de 1998cmc si 204cp .

                  Eu zic ca e mai fiabil 220 raport consum/pret/ taxe si cauta unu cu 7g
                  Să știi să lupți când vrei să ai.
                  Să nu regreți când pierzi sau dai

                  Comment


                  • #10
                    In traficul din Timisoara un W204 250CDI, break automat si 4 matic scoate 10-11 litri / 100km.
                    Probabil ca aceeasi configuratie dar cu 220 CDI sa fie cu 1 litru...max 1.5 litri mai jos desi nu cred. Manual si fara 4 matic mai scade ceva.
                    Acum la taxe tu sti dar daca se plateste functie de cai putere eu as merge pe 220. Cert este ca in reprize 250-ul este spectaculos.
                    E220 cdi W210, 2001

                    E320 W210, 1997
                    C180 W202, 1994
                    W123 200D, 1978 cu inima de W124


                    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                    Comment


                    • #11
                      Cand cautam masina pentru sotie am avut ocazia sa testez w204 c220 si w204 c250.Nu fac parte din clasa E dar c250 era clar alta masina: esti sigur pe pedala in orice turatie, motorul iti da un feeling extraordinar deci eu zic ca 250-ul merita mai mult fata de 220.

                      P.s.: ambele masini testate cu OM651.
                      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                      Comment


                      • #12
                        Salut .Eu am w212 250 cdi si e superb.Consum in Bucuresti vara 8.5 si mai jos chiar iar iarna 9-11.Afara 5.1.iar la depasiri simti diferenta intre 220 si 250.Al meu e manual.

                        Comment


                        • #13
                          Mda, momentan ma distrez cu un divort si am lasat balta scimbarea masinii, de fapt am pierdut si e clasul vechi la partaj :P.
                          Mi-a ramas gandul la un 250 dar mai trebuie sa mai astepte, intre timp se mai si ieftinesc . Am fost cu un avangarde, un interior deosebit, mi-a ramas mintea la el. Dar, Dublin ca si alte orase tocmai ce pregateste lege de interzicerea diesel in oras si creasterea taxelor pentru cei care totusi le detin. Cred ca in 10 ani singuerele diesel ce le mai poti conduce o sa fie in jocuri electronice. Sa iei un e class nou la anul si in 9 ani sa il dai la tocat sau in Africa parca nu face sens.

                          Comment


                          • #14
                            Daca masina e automata ce conteaza ce motorizare are? Cutia iti rezolva toata treaba.
                            Sau duci dorul trancanitului de tractor din diminetile racoroase?

                            Comment


                            • #15
                              Detin E250 w212 Biturbo 204 CP , manuala 6 +1 trepte , nu am mers cu E220 , insa despre E250 , nu ca e masina mea , dar sa mergi cu ea este senzatie , la propriu , nu exista depasire sa nu o faci , iar demaraj de il simti cand te baga in banchete , pot face comparatie cu E280 , w211 , are un var de-al meu , este pantaloni scurti pe langa masina mea , chiar daca are motorul de 3000 , care imi place de mor la zgomot , atat , in rest zboara E250 al meu pe langa E280 al lui , a mers si el cu a mea si spune clar ca masina asta se infinge cu adevarat ! Per total E250 te sfatuiesc sa iti iei cu toata inima daca iti place un mers sportiv , chiar e senzatie masina , sa vezi mai ales de la 100 la 210 km /h cum poate sa urce , te va impresiona ! Spor la cumparaturi !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF