Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W211 cateva nelamuriri si informatii din VIN

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W211 cateva nelamuriri si informatii din VIN

    Salutare. Cochetez cu ideea achizitionarii unui w211 si ca de fiecare data cand mi-am luat o masina sunt bantuit de intrebari si indoieli. Ca si idee am plecat pe modelul facelift alegand anii 2007-2009. Ma uit dupa masini cu origine Romania si de preferinta unic proprietar pe considerentul ca daca a avut bani sa o ia fata mare probabil ca a si avut 10 ani grija de ea. Am gasit un E200 kompressor care imi face cu ochiul dar ma atrage tare de tot cuplul de ka E320. Cei 510Nm si 224 cai il au pe vino incoace. Legat de ultimul am gasit una care din decodarea VINului la order location zice Authorities sale, stie cineva ce poate insemna asta. Din pacate nu e 4matic. Ca si buget nu as vrea sa trec de 6500...stiu ....si frumoasa si desteapta si devreme acasa.... Nu as zice nu nici la E200 sau E220. Va rog sa ma sfatuiti daca e ceva de evitat din visul asta al meu. La benzina as opta pentru o instalatie performanta de gaz, la 320 nu m-ar deranja impozitul comparativ cu cele mai mici daca as putea scoate diferenta pe cativa ani din pret. Un vis mai indepartat zice ca leg si o rulota dupa el.... Sper ca nu v-am deranjat cu nebunia din capul meu dar am nevoie de argumente...acum 2 ani am cautat E klass si m-am ales cu un A6 din 2010. Faina ... Da vreau si un ochios ca prea e pe placul meu. Seara faina

  • #2
    Buna,

    Un post mai sus, fata de al tau, am descris din modesta mea experienta cu 200 Kompressor. 4 ani si aprox. 60,000 km.
    Din punctul meu de vedere este ceva de vis, ca si cuplu + disponibilitate cuplu (vei simti ca ai un diesel, dpdv raspuns de la joasa turatie). Un coleg amabil, iti poate explica principiile de functionare ale "kompressorului", fata de ce mai exista pe piata.

    Referitor la intrebarea E320 sau E200.
    Iti spun sincer ca administrez si sunt proprietarul a 3 afaceri, si tot as considera o risipa de bani cei 5400 lei/an cat cere statul roman (Primaria, prin taxele si impozitele locale). Si eu ii am, as putea sa-i dau, doar ca este .... o risipa.
    Nu vei face scolile mai bune, sau spitalele. Prin acesti bani, nu vei schimba deloc comunitatea in care traiesti. Bani aruncati aiurea.
    Achizitioneaza, un 220 / 200 si de diferenta, doneaza-i. Te vei simti mai bine emotional si vei face ceva concret.

    Detin de la inceputul anului un W211, indicativ 220 cdi, pentru care am platit +40,000 lei cu tva inclus, de la un dealer. Am rulat de atunci, pana in luna Sept. anul curent, aprox. 20,000 km. Nu regret nicio secunda, daca m-as putea intoarce in timp, la fel as proceda.
    De aici si sfatul - nu ezita sa platesti o prima in plus, pentru un istoric certificat, statut in toate mintile a masinii.

    Bafta multa si spor la cumparaturi !
    1963 Simson SR2E
    1990 Mercedes W124 250d
    2001 Mercedes W210 200K
    2005 Mercedes W211 220cdi
    2018 Suzuki Baleno

    Comment


    • #3
      Mersi mult. Nici pe mine nu ma incanta impozitul, dar diferenta nu ar fi chiar asa de mare ~200 euro la 200 sau 220,fata de vreo 500 euro la 320 (motorul are 2987cmc parca). Benzinarul ar fi vis dpdv al taxelor, dar nu am avut niciodat un kompressor, desi imi aduc aminte ca se vorbea cu multa admiratie mai demult de el.

      Comment


      • #4
        Vad ca esti din Timisoara. Iti dau un sfat - cauta pe OLX sau Autovit ceva de la tine din oras, poate chiar Arad, ca nu-i foarte departe. Dar ceva sa fie in toate mintile ei, ingrijita.
        Cauta ceva pe Clasa E sau chiar C, dar sa fie 200 Kompressor.
        Simulezi o achizitie, dar spui ca te mai gandesti.
        Asa iti vei face o idee proprie si persoanala referitor la ce se discuta pe forum.

        Bafta,
        Bogdan.
        1963 Simson SR2E
        1990 Mercedes W124 250d
        2001 Mercedes W210 200K
        2005 Mercedes W211 220cdi
        2018 Suzuki Baleno

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF