Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W126 560SEL sau E32 740i?Care sa o pastrez?!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W126 560SEL sau E32 740i?Care sa o pastrez?!

    Ca romanul gospodar,am vrut sa imi iau un 560SEC si din cauza negasirii victimei nu ma-m lasat pana ce nu am luat ceva & laudundu-ma ca un tanar gospodar am luat 2 nu 1 ca de...
    Am cumparat un W126 560SEL din 1987,275cp,cu toate cele,inmatriculat & culmea intr-o stare excelenta dar nu ma-m putut opri si am cumparat si concurenta ca imi place si aia si asa ma-m pricopsit cu un BMW E32 740i V8 286cp din 1993 cu bloc motor Alusil(nu e cel din Nikasil pt cei care stiu despre vb),tot full options doar ca nu long,tot inmatriculat.Ambele sunt negre cu tapiterie din piele neagra,BMW-ul are insa mici bubite cu ceasurile de bord(problema rezolvabila cu 300ron),ambele au fost masini fugite dar intretinute fiind foste masini de protocol,nelovite...dar vreau sa opresc doar una trecandu-mi febra cumparaturilor & sincer nu am ce face cu 3 masini din care 2(cele in cauza) sa le tin de masini de rezerva,de weekend sau de rupt gura pustilor prin oras.Acum va inteb pe voi si va cer sa nu fiti partinitori pe care sa o pastrez???Cu respect Alex.

  • #2
    Pai Mercedes-ul trebuie sa fie mai fiabil si mai confortabil iar BMW-ul mai sportiv.
    Eu m-am suit si in BMW si in Mercedes si in Mercedes m-am simtit mai bine.
    Daca era SEL eram putin pe ganduri ca mie nu-mi place ideea de a conduce de unul singur o limuzina, insa SEC-ul este clar "driver's car", m-am suit in asa ceva si este o masina super.
    Deci pastreaza Mercedes-ul, daca il revinzi peste 5, 10, 20 de ani tot va fi o masina de valoare, insa BMW-ul se va strica progresiv pana va ajunge masina de cimitir.

    Comment


    • #3
      Momentan detin un Audi A4 b6 2.5TDI Quattro(tractorasul de zi cu zi) 180cp din 2004,nu e de vanzare,un M.B. 560SEL din 1987 si un BMW 740i E32 din 1993 din ultimele doua as tine una dar nu stiu care,oricum le-as da pe ambele pt un 560SEC impecabil.Cu respect Alex.

      Comment


      • #4
        Pune ceva poze sa le analizam si apoi votam!

        Comment


        • #5
          Da, poze ....
          Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
          http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
          http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

          Comment


          • #6
            nici cu bmw-ul nu ar trebuii sa-ti fie rusine,pot spune ca e la acelasi nivel de fiabilitate cu w126.am avut cateva seria 7,si pot spune ca sunt masini fenomenale,cu o stabilitate mai buna fata de w126 la viteze mari.moturul de 4,4 litri e de generatie mai noua fata de cel de mercedes si fiind , un pic mai sportiv si mai economic.motorizarea asta am avut-o si pe 540i e34 si era o adevarata racheta,consumand chiar mai putin decat surata ei mai batrana,535i
            eu sincer sunt sunt fan mercedes,dar in e32 ai o pozitie mai confortabila la volan ,mai ales cu tapiteria din piele,si ce mi-a placut cel mai mult la septar era seara cand aprindeam luminile si bordul arata super in culoarea acea portocalie si cu multitudinea de informatii oferite de ordinatorul de bord aveai impresia ca te afli intr-un cockpit de avion.

            acum depinde in ce stare se afla si cele doua masini

            Comment


            • #7
              Nu am apucat sa fac poze.Dar va spun ca 560SEL-ul arata foarte bine(nu excelent) iar 740i E32 are probleme cu ceasurile de bord(problema rezolvabila contra 300ron) si cred totusi ca daca il tin va avea probleme cu capetele de bara spate(jenti pe 18 cu 265-40-18) dar nu e bai.Eu o spun cu mana pe inima ca sunt fan Mercedes dar acum incerc sa trec peste nebunie si sa gandesc 1987(W126)vs1993(E32) 5547cm3vs3982cm3 275cp vs 286 230000km(W126) vs 330000km(E32).Dotari asemanatoare iar starea tehnica a masinilor este foarte buna,consumabilele trebuiesc schimbate,anvelope la Mercedes (sau eventul niste jante pe 17" cu anvelopele aferente,fiind echipata acum cu cele originale pe 15"),iar la BMW ceasurile sa functioneze si sunt gata de drum ambele.Nu pierde nici un lichid nici una,nu troncane nici una,nu bate motorul,chiar trag bine...pe GPS la 330000km pe bord E32-ul pe A2 a luat viteza maxima constructiva 242km-pe ora fara greturi acum 2 seri.W126-le asteapta stingher la Galati fiind doar mutat din garajul fostei propietare in garajul viitorului socru,oricum nu il dau pana nu ii fac proba ;-D Cu respect Alex.

              Comment


              • #8
                Interesat de info in legatura cu 560SEL!!!

                Sunt interesat sa imi iau cat mai curand un 560 SEL si as vrea sa imi dea cineva niste informatii in legatura cu acest model(fiabilitate,preturi si accesibilitate piese,consumul constata de prorietari de asa ceva,nu date de fabricant).Ce probleme ar fi cu ele,in afara de faptul ca au cutiile automate(mercedes in general)cam slabutza.Astept informatii si sugestii

                Comment


                • #9
                  pastreaza mercedes-ul k e mai fiabil si poate mai vrei s-o vinzi candva...cu bmw-ul n-ai mari sanse sa mai faci asta...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by alex_zuz View Post
                    Nu am apucat sa fac poze.Dar va spun ca 560SEL-ul arata foarte bine(nu excelent) iar 740i E32 are probleme cu ceasurile de bord(problema rezolvabila contra 300ron) si cred totusi ca daca il tin va avea probleme cu capetele de bara spate(jenti pe 18 cu 265-40-18) dar nu e bai.Eu o spun cu mana pe inima ca sunt fan Mercedes dar acum incerc sa trec peste nebunie si sa gandesc 1987(W126)vs1993(E32) 5547cm3vs3982cm3 275cp vs 286 230000km(W126) vs 330000km(E32).Dotari asemanatoare iar starea tehnica a masinilor este foarte buna,consumabilele trebuiesc schimbate,anvelope la Mercedes (sau eventul niste jante pe 17" cu anvelopele aferente,fiind echipata acum cu cele originale pe 15"),iar la BMW ceasurile sa functioneze si sunt gata de drum ambele.Nu pierde nici un lichid nici una,nu troncane nici una,nu bate motorul,chiar trag bine...pe GPS la 330000km pe bord E32-ul pe A2 a luat viteza maxima constructiva 242km-pe ora fara greturi acum 2 seri.W126-le asteapta stingher la Galati fiind doar mutat din garajul fostei propietare in garajul viitorului socru,oricum nu il dau pana nu ii fac proba ;-D Cu respect Alex.

                    Ce ai facut pana la urma?

                    Cu ce ai ramas?
                    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                    Comment


                    • #11
                      Ce s-a mai intamplat cu masinile?
                      Mercedes Benz w202 C180 Elegance '98

                      Comment


                      • #12
                        S-au vandut ambele.Acum sunt in cautare de un R129 dupa 1996(phase 2).Cu repsect Alex.

                        Comment


                        • #13
                          w126 era cu err la numar?

                          Comment


                          • #14
                            Nu,cel putin cat a fost la mine.Cu respect Alex.

                            Comment


                            • #15
                              Merci...uitate la profilul meu la masina poate este asta:d

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF