Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vreau sa-mi cumpar A klasse cu cutie automata!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau sa-mi cumpar A klasse cu cutie automata!

    Salutare,
    Acum vreau sa cumpar inca un A-Klasse si as vrea sa fie cu cutie automata. Am auzit multe pareri si pro si contra transmisiei automate. Dar oricum sunt multe lucruri pe care nu le stiu si va rog sa ma ajutati.

    1. Poate un A160 din 1999 cu cutie automata sa aibe clasa de poluare Euro 4 (vanzatorul asa sustine)?
    2. Cate trepte de viteza (transmisie automata) are un A160 din 1999 (am atasat 2 poze ale schimbatoarelor - poate va ajuta)?
    3. Ce consum as putea obtine in oras cu aceasta cutie automata luand in considerare ca nu sunt un sofer vitezoman?
    4. La ce trebuie sa fiu atent cand cumpar o masina cu cutie automata?

    Cu siguranta mai sunt multe lucruri de care nu am habar si care ar trebui sa le intreb, dar pe masura ce discutam poate mai dezvoltam.
    Va multumesc si astept raspunsurile voastre.
    Attached Files

  • #2
    3. Un consum foarte bun, daca mergi linistit cum spui si folosesti corect cutia
    4. In primul rand sa nu smuceasca la schimbarea treptelor si la plecarea de pe loc mai ales. Sa nu aibe vibratii sau sa tremure schimbatorul.
    Daca o iei, neaparat primul lucru sa schimbi uleiul si filtrul din cutie.

    Comment


    • #3
      1. Daca are cel mult euro 3 din 1999. Iar daca nu e inmatriculata ai sanse mari ca RAR-ul sa ti-o scoata euro 2. 2000 a fost anul de tranzitie de la euro2 la euro 3. Cel putin asa stiu eu.
      Last edited by florineasca; 12-07-2008, 11:52 AM.

      Comment


      • #4
        Multumesc vladruse si florineasca.
        Intradevar nu e inmatriculata, am mai auzit problema asta cu noxele la RAR. Exista vreun truc sa treci testul fara sa-ti scada clasa de poluare (poate vreun combustibil anume...)? Stiti cumva cate trepte de viteza are? Am auzit ca exista cutii cu 3, 4 si 5 trepte de viteza, cele mai des intalnite fiind cele cu 3 si 4. Eu nu stiu unde se vede diferenta dar totusi parca 3 trepte este prea putin.
        Last edited by m0byz; 12-07-2008, 12:12 PM.

        Comment


        • #5
          2004-2005. Cam atunci s-a trecut spre euro 4, insa trebuie precizat ca motoarele de litraj mic pe benzina au normele de poluare ceva mai avansate. De aceea am si precizat ca masina ta ar putea sa fie cel mult euro 3. Daca ma intrebai de diesel atunci era cu siguranta euro 2. S-ar putea sa fie euro 3. Pana nu te duci cu ea la RAR n-ai sa fii sigur nicicand. Doar daca e precizat clar pe CIV-ul masinii ce norma ar avea.

          In legatura cu nr. treptelor de viteza iti poti da seama dupa turometrul din bord. De cate ori scade turatia+1 ala e nr de viteze al cutiei, cu plecarea dupa loc. De exemplu. Pleci dupa loc, scade turatia de 3 ori inseamna ca ai 4 rapoarte. Dar sa ajungi la o viteza de mers undeva in jur de 110-120 km/h ca sa fii sigur ca s-au schimbat toate vitezele. Alminteri ar trebui stiuta seria masinii.
          Last edited by florineasca; 12-07-2008, 14:47 PM.

          Comment


          • #6
            Exista si posibilitatea sa fie cu numai 3 trepte?

            Comment


            • #7
              2 variante ???

              A mai aparut o necunoscuta. Am auzit la niste cunostinte ca exista 2 variante de A klasse: una lunga si una scurta. Ce imi puteti spune? Chiar exista 2 variante?, si daca da unde este diferenta, si care sunt consecintele?
              Multunesc.

              Comment


              • #8
                Originally posted by m0byz View Post
                A mai aparut o necunoscuta. Am auzit la niste cunostinte ca exista 2 variante de A klasse: una lunga si una scurta. Ce imi puteti spune? Chiar exista 2 variante?, si daca da unde este diferenta, si care sunt consecintele?
                Multunesc.
                Exista 2 variante, diferenta este de 22 cm, la lungime.
                Modelul lung, lang version, are lungimea cu 22 cm mai mare decat modelul standard.

                Comment


                • #9
                  multumesc valyvis10. Ma intorc la intrebarea de mai devreme: poate fi cutie automata cu numai 3 trepte? mi se pare cam putin...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by m0byz View Post
                    multumesc valyvis10. Ma intorc la intrebarea de mai devreme: poate fi cutie automata cu numai 3 trepte? mi se pare cam putin...
                    La A-Klasse, nu este cutie automata cu 3 trepte, stai linistit.

                    Diferenta de lungime ( 22cm ) se vede la spatiul ptr. picioarele pasagerilor din spate.
                    Mercedes CL 200 Kompressor
                    Mercedes C 180 Kompressor

                    Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by florineasca View Post
                      2004-2005. Cam atunci s-a trecut spre euro 4, insa trebuie precizat ca motoarele de litraj mic pe benzina au normele de poluare ceva mai avansate. De aceea am si precizat ca masina ta ar putea sa fie cel mult euro 3. Daca ma intrebai de diesel atunci era cu siguranta euro 2. S-ar putea sa fie euro 3. Pana nu te duci cu ea la RAR n-ai sa fii sigur nicicand. Doar daca e precizat clar pe CIV-ul masinii ce norma ar avea.
                      Am mai citit asta si in alta parte si banuiesc ca este din aceeasi sursa cu care eu nu prea sunt de acord...sigur nu vorbim aici de masini cu 300 sau 400 de CP insa norma Euro 4 a fost introdusa pe piata UE in 2001. VW, Opel, BMW, Ford etc toate au Euro 4 incepand din 2001 iar sursa care scrie de 2004-2005 se refera probabil la productia Dacia care nefiind masina UE a putut construi euro 2 si 3 pana in 2005 (atunci au inceput pregatirile pt aderarea la UE si cu asta a venit si obligatia de euro 4)
                      Sa revenim la A-Klasse din *99 . Cum a scris si colegul Florineasca, nu are cum sa fie euro 4 .In *99 a intervenit schimbarea de la euro 2 la euro 3 si nu avea nimeni treaba cu euro 4. Insa banuiesc ca vanzatorul sustine ca masina e euro 4 fiindca in actele germane scrie ca norma de poluare D4. Asta inseamna in UE norma Euro 3 iar in Romania e posibil sa ai ghinion sa o puna si ca Euro 2. (de altfel cum e scris si mai sus)
                      PS. Ma refer la benzinare
                      Last edited by mobiles_de; 12-31-2008, 10:39 AM.

                      Comment


                      • #12
                        multumesc

                        Multumesc maxmann, multumesc mobiles_de,

                        si La Multi Ani atat voua cat si tuturor membrilor acestui forum.
                        Doresc tuturor un 2009 linistit fara evenimente.

                        M-am linistit acum cu nr de trepte la automta.
                        Interesanta partea cu spatiul pentru picioare la locurile din spate. Nu mi-ar fi trecut prin cap. M-am mai linistit si in privinta normei de poluare euro. Vreau sa-mi cumpar euro 4. Din cauza taxei... apropo stie cineva ceva de taxa? se scoate? ca e mare problema! Inteleg ca trebuie sa fiu atent la anul de fabricatie, si anume sa nu fie mai mic de 2001.
                        Inca o intrebare ca nu stiu: pot posta vreun anunt de vanzare auto aici sau exista vreo rubrica destinata acestui tip de anunturi?

                        Comment


                        • #13
                          Da, aici : http://www.clubmercedes.ro/vanzari-c...erse-f119.html

                          Comment


                          • #14
                            Salut!a mea este din 1999 si este un euro2,iar referitor la versiunea lunga,mi se pare ca acel model a iesit pe piata dupa 2003 daca nu ma insel.

                            Comment


                            • #15
                              Salut! A mea este A190 din 1999 si este euro 4.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF