Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Va rog cateva sfaturi in achizitionarea unui S280

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Va rog cateva sfaturi in achizitionarea unui S280

    Salutare Fani MB.De foarte mult timp vreau sa achizitionez un w140 S300 TD sau S350 TD,dar ceva bun se gaseste din ce in ce mai rar.Acum cateva zile am vazut un S280 ,an fabricatie foarte bun 1997.
    Ajutati-ma va rog cu un sfat.
    Cunoaste cineva masina?
    Chiar acela este consumul,!12%?...



    Va multumesc.
    Attached Files

  • #2
    Din fotografii arata beton, (am visat si eu la w140 multa vreme) si la an e ok 97.In privinta consumului refuz sa cred ca i-a 12 impsibil la asa o waca de masina.Eu am vrut sa-mi iau un W211 kompresor de 1.8 benzina si lua 12.13% si W211 are portbagaj din fibra si aripi din aluminiu. Prob. ca prin oras undeva la 15- 17 parerea mea.Masina pare frumoasa da o fuga pana la fata locului.W140 au fost si vor fii si peste 10 ani masini cu prezenta pe sosea, nu ai cum sa nu remarci in trafic cand trece un S ,, old school,,vb. lui ICE T - BAFTA !!!

    Comment


    • #3
      Ms Spike.Nici eu nu cred sa consume asa putin.Poate vreun coleg de la capitala stie masina.

      Comment


      • #4
        Iar masina lui iubicelerau ? )))))))

        Masina este de vreo 2-3 ani la vanzare .
        O au niste cetateni ...
        De cate ori am trecut eu pe langa ea nu se prezenta prea bine.


        Si asta cu LID si aia cu DIP sunt ....
        (iti dai seama ca daca de atatia ani nu se vand ...)
        Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

        Comment


        • #5
          De DIP nici nu poate fii vorba.Parca este o replica,,,made in China...dar LID arata bine in poze.As face un drum pana la Buc,dar nu l-as face degeaba.Poate aflu aici cateva detalii esentiale.Respect MB.

          Comment


          • #6
            In ce sens nu se prezenta bine ? Zi mai multe la om sa nu bata drumul degeaba daca cunosti masina.Sunt convins ca la asa o varianta de motorizare si la asa un impozit nu sunt multi care se arunca sa o cumpere. Si la noi ....daca ar fi golf 4 de 1.9 s-ar vinde imediat , logan ca e nou, etc..la noi diselul de 1.9 e la putere.Am niste tovarasi care au facut bani grei numa din vanzarea de golfuri, mi-au zis ,,am vinde si altceva dar nu merg la piata,,

            La asa o masina cum am mai zis si peste 10 ani e tare, dar asta e pentru cunoscatori. Personal consider ca a fost cel mai tare mercedes (W-140). Un amic de al meu are 2. Un S 500 si un S 300 parca, identice varianta log, negre.. daca le pui una langa alta nu stii care e S 500 si S 300. Directorul de la RESTACO SV rep. M.B. are unul albastru , daca-l vezi cum e facut vorbesti singur cred ca o luna......daca pui unu model din 2006 langa ala nu te uiti la ala, e ceva probabil unicat in tara cred.Daca motorul merge si cutia schimba bine restul se mai repara.Si nu cred ca astea pe benzina sunt asa ,, alergate ,, ca diselurile, oricum nu cred sa aiba km aia. Eu am avut un E 220 din 2005 si avea peste 300.000 km.
            Arunca o privire la asta .Ceva in genul asta arata ala de la SV

            Comment


            • #7
              uite asta la tine CT nu-ti place ?
              Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

              Comment


              • #8
                Originally posted by FanS-Classe View Post
                Am "vanat" si eu pe vremuri un W140 si ma bucuram daca atunci dadeam peste un S280.


                Cateva mentiuni si de la mine...

                Masina di poza nu este LONG, este varianta scurta...

                Consumul MIXT pe oras...Asa ceva nu am mai auzit! Pai ori e consum URBAN, ori e EXTRAUBAN ori e MIXT...

                Tind sa cred ca valoare de 12% este pana la urma chiar consumul MIXT, urban cu extraurban si imi pare a fi o valoare reala.

                Cat despre vanzatori "useri" su NICK-uri gen "iubicelrau", "stapanultarii", "bossul", etc, etc...eu ma feresc pe cat posibil. Nu poti sa fi un om serios cu asemenea "prezentare".

                Incearca sa dai un telefon si ai sa iti dai seama imediat din limbaj ce fel de oameni sunt. O sa ai parte de "vrajeala" cat cuprinde!

                Bafta!
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by spike2002 View Post
                  Din punctul meu de vedere nu oricarei masini ii sta bine vopsita sau colantata cu negru mat.La acest S ar fii o varianta sa ii dau autocolantul jos,dar banuiesc ca starea vopselei nu este tocmai buna.

                  Comment


                  • #10
                    Va multumesc pentru sfaturi.
                    Sunt convins ca aceasta masina nu se va vinde curand,asa ca m-am hotarat sa mai astept putin,poate se iveste altceva.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by dan500se View Post
                      Cateva mentiuni si de la mine...

                      Masina di poza nu este LONG, este varianta scurta...
                      Buna!
                      Cum nu este long, lungimea este ca la S300, S320 (W140)/5213mm.
                      Scuzati daca confund ceva....
                      Numai bine!

                      Comment


                      • #12
                        Crezi ca daca e S320 trebuie neaparat sa fie varianta lunga? Denumirea oficiala (pe care nu o sa o vezi pe capota portbagajului) ar fi S320 Lang. Si daca vrei sa vezi diferentele dintre Lang si varianta de baza copara usile din spate (cauti poze pe net). Acolo e singura diferenta: geamul din usa spate are o forma dreptunghiulara la varianta lunga si mai patrata la varianta scurta (logic...varianta L e mai lunga cu vreo 13-15 cm si aceasta diferenta de lungime se regaseste in partea din spate).

                        Salutari!
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by postolachi View Post
                          Buna!
                          Cum nu este long, lungimea este ca la S300, S320 (W140)/5213mm.
                          Scuzati daca confund ceva....
                          Numai bine!
                          Prima imagine este Lang si a doua nu este.
                          Diferenta se observa la geam usa spate(este mai lung).
                          Daca gresesc sa ma corecteze cineva.
                          Am invatat si eu de la Dan500se; mersi Dan!
                          Attached Files
                          Last edited by ordadan; 12-10-2011, 20:24 PM.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF