Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Suspensie

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Suspensie

    Salut, ma-m dus la mecanic pentru ca imi batea partea dreapta la roata fata,plus ca a inceput sa-mi mance din exteriorul rotilor si pe la 120-130 km la ora aveam o vibratie in volan.

    Sa uitat la toata directia din fata si mi-a zis ca totul este in regula ,doar amortizorul praf...mi-am dat comanda la o pereche amortizoare fata (Hartwinn) dar cand ma-m dus dupa ele mi sa rupt arcul fata ,find la magazin piese auto am dat comanda si la un set arcuri fata (KYB) ...inventiv cum sunt am zis de ce sa dau la mecanic vreo 200 mai bine imi iau scule si schimb eu...mi-am luat presa si un set de tubulare + crichet neavand acasa .

    M-am apucat eu de treaba nu prea informat ,doar dintr-un tutorial de pe youtube...acolo vazand ca am 6 suruburi de desfacut am zis gata reusesc, nu mi-a luat 5 ore si am terminat treaba, am plecat la drum sa vad cum merge ,prima zi totul ok,chiar la 120-130km nu mai vibra volanul si chiar stabila este,dar a 2-a zi am observat ca volanul imi sta putin in dreapta cand am rotile drepte si parca a inceput sa scartaie foarte slab cand virez

    Acum niste intrebari:

    1 :arcurile se pun intr-o pozitie anume, mie imi par egale si sus si jos ?

    2:rulmentul acela de presiune de sus de la amortizor am observat ca este intr-o parte mai gros ,eu neurmarind asta cand am dat cele vechi jos le-am pus sa zic asa la nimereala cum ar fi logic, pentru ca unde vin prinse la sasiu nu este drept punand partea mai groasa a rulmentului in partea mai inalta a sasiului....am gasit niste poze aici pe forum dar nu imi pot da seama cum sunt montate....cum sau unde gasesc un desen tehnic sau poza sa imi dau seama ,pentru ca ma-si pune maine sa desfac din nou tot,nu sunt multumit de cum a iesit mesteritul meu

    Multumesc!

  • #2
    Salut!
    Treaba in sine nu e grea, trebuie sa ai doar grija la unele lucruri:
    -montarea flansei amortizorului( are doua pozitii, daca nu sti cum se monteaza trebuia sa memorezi vizual pozitia initiala)
    -amortizoarele trebuia sa le montezi in aceeasi pozitie, altfel se modifica unghiul de cadere(si sta volanul stramb). Surubul superior al amortizorului este mai mic decat gaura de pe amortizor si fuzeta se poate misca, impingand-o spre interior sau exterior .
    Arcurile nu au pozitii sus/jos, scartaitul este de la flanse/rulment sarcina.
    Last edited by LauLaur; 06-03-2018, 18:54 PM.
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #3
      Eram in graba trebuia sa plec la serviciu si nu am memorat nimic

      Da doar 2 poziti are ca sunt clipsurile ale de plastic si acum am vazut ca are un V flansa sus acolo unde se prinde in sasiu,cum trebe sa vina V-ul acela pe roata cu volanul si cea cu pasagerul ,ma gandesc ca acolo se vede daca am gresit nu??? eu la amandoua parti am V-ul in sus spre bord,nu cred ca asa trebe

      Apropo vezi ca am schimbat si amortizoarele,cum le puteam monta in acelasi fel daca le-am schimbat???

      Si cum fac sa nu fuga surubul superior,tu vorbesti de cele 2 suruburi de jos care strang fuzeta pe telescop,nu???

      Comment


      • #4
        Eu zic să mergi să-i faci unghiurile. Că nu ai cum să le nimerești exact cum au fost. Al meu mecanic a numărat spirele la șuruburi și măsurat cu șublerul dinstanțele (omul e putin nebun). Dar tot au avut ăia la unghiuri de reglat la ea. Nu mult, ca era pe verde în scula aia de măsură, dar am vrut să fie perfect
        Fosta: W168 A160 '99 Benzină
        Actuala: W169 A200 '04 Benzină
        Urmează: Dacia 1300 '74

        Comment


        • #5
          La fel zic si eu, sa mergi si sa faci directia. Recent am schimbat flansele amortizoarelor de pe fata, si am refacut directia. Ca si recomandare, locul unde faci directia sa nu fie cu canal ci cu elevator, ca din ce mi s-a spus nu se poate ajunge sus la suruburi.
          W168 or nothing!

          Comment


          • #6
            Ok.multam de sfaturi..

            LauLaur mi-a zis pozitia flansei ,asa ca am redesfacut si am pus totul de la capat acum este ok,maine am programare pentru unghiul de fuga .

            Multumesc!

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF