Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Spalatorie auto ca lumea

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spalatorie auto ca lumea

    Vreau sa astern un strat de ceara solida pe masina si nu am gasit o spalatorie serioasa unde se face asta. Imi puteti recomanda cateva spalatorii sa incerc?
    Daca aveti experienta sau pareri in legatura cu ceara solida, ma intereseaza si asta.

  • #2
    Eu cred ca o sa cumpar o cutie Turtle Wax solida si o sa o dau singur. Am mai incercat acum 4-5 ani si un polish tot de la ei si a iesit foarte bine.

    Comment


    • #3
      Eu am mers ultima oara la o spalatorie pe o straduta pe langa Piata Floreasca, mi-au dat-o si cu ceara, si nici n-a costat mult (pentru zona). Merg si azi cu ea tot acolo. Baietii de acolo sunt foarte atenti (i-am spalat si motorul si au venit ei cu ideea sa acopere niste chestii cu pungi, sa nu deranjeze ceva). Plus ca au o micuta cafenea inauntru, deci nu stai afara ca pinguinul.
      Există patru lucruri care nu se mai întorc niciodată: cuvântul spus, săgeata trasă, trecutul şi o şansă ratată.
      Mercedes W116 200D (Amalia)
      Mercedes W123 280E (Tigresse)-făcut istorie, vândută unor ţepari, prin alţi ţepari, rust in peace
      BMW 850 4990cmc (Black Beauty)
      Ford Explorer XLT 4000cmc (Haiduc)
      http://www.youtube.com/watch?v=SKd0VII-l3A

      Comment


      • #4
        La modelele mai noi, chiar si diesel cu mai multa electronica nu recomand spalatul motorului.
        .. ________ ..
        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
        (Oo\==/oO)
        ..U...............U.
        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

        Comment


        • #5
          io zic ca orice motor trebuie spalat,depinde cu ce si cu cita atentzie sa nu intre apa in anumite locuri...

          Comment


          • #6
            sunt de acord cu mihnea.totusi..nu toti idiotii de la spalatorii stiu sa spele o masina(mai ales un motor)...pt ca daca ii ducea capu` de mai mult..nu spalau masini

            edit: @shadow:in metro gasesti masinarie d`aia circulara.iti cumperi frumos singurel ceara..si masinaria aia(costa 40-50roni)si ti`o dai singur.nu se compara rezultatul.
            1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
            2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
            Si o panarama de scuter

            Comment


            • #7
              Nu uitati ca marea majoritate a celor care spala sunt simpli angajati, multi dintre ei angajati pe o perioada scurta de timp si care nu au nici in clin nici in maneca cu spalatul. Si nici cu mecanica. Daca la exterior lucrurile sunt mai simple, la motor nu sunt adeptul spalatului cu jet puternic de apa. Prefer o metoda mai clasica si fara apa. O simpla carpa inmuiata in motorina face minuni. Daca raman urme de motorina inca o carpa uscata si totul ramane curat. Mai mult de 30 de minute nu dureaza stergerea unui motor. Si asta cand e destul de prafuit si sters totul cu simt de raspundere. Fiecare furtun, fiecare fir etc. Si cred ca e mult mai sanatos decat cu jet de apa. Si apoi mai e si satisfactia ca e facut de mana ta.

              Comment


              • #8
                Nu vreau sa spal motorul, ma intereseaza sa protejez cumva vopseaua de intemperii si de aceea m-am gandit la ceara solida.

                Comment


                • #9
                  Referitor la cel discutate iata ce va pot spune si eu:

                  1.CEARA SOLIDA- are un efect benific de protectie pentru vopsea si stratul de lac si o recomand ce cea care are si TEFLON.

                  Orice tratament cu ceara devine inutil daca se spala apoi masina cu SPUMA ACTIVA.
                  Aceasta ataca chimic CEARA inlaturind-o!

                  2.Pentru cei care vor sa spele motorul exista niste pulverizatoare care sunt folosite pentru spalarea plantelor,la care se face presiune manual si are diuza de pulverizare reglabila.

                  Recomand folosirea unei solutii bicomponente cu aspect de lapte (si daca motorul are foarte multe pierderi de ulei sa fie stropit inainte cu motorina).Lasata solutia sa actioneze timp de 20-30 minute dupa care se face clatirea .Eu clatesc cu presiune maxima de 80 bar si de la distanta de 1 m fata de componente si astfel totul ajunge ca o ploaie fina.Stiu ca pot aparea probleme mai ales cind cel care spala foloseste presiune mare si jet punctual.

                  Pentru cei care nu vor sa foloseasca apa pot clati cu spray de spalat motoare sau carburatoare dar efectul nu este acelasi si pretul este mare.

                  Caut si niste poze edificatoare....

                  Comment


                  • #10
                    iata si poze cu motoare spalate si ceara-polish cu teflon..









                    Comment


                    • #11
                      Si imi recomanzi sa ma duc la o spalatorie sau sa iau un borcan de ceara cu teflon si eventual un slefuitor rotativ si sa o fac singur? In Bucuresti o spalare+ceara e cam 75 RON.

                      Comment


                      • #12
                        eu iti recomand sa faci tu operatia asta.una e cand faci tu..alta e cand face altu.si gandeste`te ca pe langa cei ~75ron la o spalatorie..mai dai si o spaga mica..plus ca trebuie sa stai pe langa aia pe acolo....mai pune si faptul ca iti ramane slefuitorul,si mai poti polish`a si pe viitor.
                        1995 Mercedes C200 w202 - IL 26WGD
                        2001 Bmw e46 coupe - IL 25WGD
                        Si o panarama de scuter

                        Comment


                        • #13
                          Slefuitorul rotativ nu e de mare ajutor...si nici nu e foarte util la ceara...
                          Masina de polishat se foloseste atunci cind intri in mai multe rinduri cu smirghel abraziv de 2500,etc.

                          Eu recomand sa o faci manual (la mine costa 70 ron inclusiv spalatul si dureaza 3 ore appx) cind se mai incalzeste afara dar sa nu o faci sub actiunea razelor solare....Vei avea satisfactia muncii si a stralucirii dar si o febra strasnica la brate....

                          Comment


                          • #14
                            Eu o spal la spalatorie doar cand e frig afara, in rest o spal eu singura cu furtunul de gradina. Mi-am cumparat si aparat cu presiune, dar nu l-am folosit inca. Asta vara o spalam o data la 3 zile, ca tot udam gradina, si se holbau oamenii ca adica ce e cu femeia asta care spala masini?! O fi a lu barbat-su si a pus-o pe ea sa spele masina?! Cum sa n-o spal eu pe Amalia mea, daca e prima mea masina?
                            Pretul la spalat + ceara (era intr-o pompita parca) m-a costat pana in 20 lei la spalatoria de la Floreasca.
                            Există patru lucruri care nu se mai întorc niciodată: cuvântul spus, săgeata trasă, trecutul şi o şansă ratată.
                            Mercedes W116 200D (Amalia)
                            Mercedes W123 280E (Tigresse)-făcut istorie, vândută unor ţepari, prin alţi ţepari, rust in peace
                            BMW 850 4990cmc (Black Beauty)
                            Ford Explorer XLT 4000cmc (Haiduc)
                            http://www.youtube.com/watch?v=SKd0VII-l3A

                            Comment


                            • #15
                              Eu ultima data am spalat masina la inceputul lunii decembrie, iarna o spal cat mai rar posibil, vara o spal cand e murdara, iar interiorul indiferent de anotimp aproximativ saptamanal. In schimb geamurile, luminile, si numarul, le curat de cate ori este nevoie. Experiente cu polish si ceara de unul singur nu fac, o duc la cei ce se pricep, deoarece am incercat o data, si dupa 10 minute am realizat ca nu-i de mine.
                              Last edited by orca; 02-03-2008, 00:13 AM.
                              .. ________ ..
                              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                              (Oo\==/oO)
                              ..U...............U.
                              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF