Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sistem de rabatare bancheta Clasa E. Optiune?!? Se poate cumpara si monta ulterior?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sistem de rabatare bancheta Clasa E. Optiune?!? Se poate cumpara si monta ulterior?

    Nu se poate rabata bancheta spate la avantgarde, masina de 43000 euro si se poate la orice alta masina mai jos decat Mercedesul clasa E?
    Am aflat ca este optiune.


    Se poate cumpara sistemul de rabatare si monta ulterior?

  • #2
    Corect! Am un papuc carosat care la 5% din pretul E-klass il surclaseaza pe acesta din punct de vedere al spatiului de depozitare
    Pui problema aiurea moncher,nu-ti trebuia o asa masina ca sa aduci cartofi de prin tara ..
    Este o limuzina,ai platit pentru confort,nu pentru o utilitara. NU cred/NU stiu daca exista ca si optiune rabatearea bachetei, eu as prefera incalzire si ventilatie in spate

    Multi ani!
    2007 MB W211-220cdi

    Comment


    • #3
      Originally posted by b61sop View Post
      Corect! Am un papuc carosat care la 5% din pretul E-klass il surclaseaza pe acesta din punct de vedere al spatiului de depozitare
      Pui problema aiurea moncher,nu-ti trebuia o asa masina ca sa aduci cartofi de prin tara ..
      Este o limuzina,ai platit pentru confort,nu pentru o utilitara. NU cred/NU stiu daca exista ca si optiune rabatearea bachetei, eu as prefera incalzire si ventilatie in spate

      Multi ani!
      Mai inteligentule daca aveam o meserie de cartofar ca tine poate aveam si o masina de rezerva ca tine, dar eu mai plec pe la munte sa mai schiez sunt o persoana activa din fire si tin sa ma respect - sa ma relaxez din acest motiv ma interesa bancheta rabatabila chiar si pe bucati - daca stateai in banca ta si nu-ti dadeai cu parearea care la altceva nu cred ca te pricepi nu ma suparam asa tare - poate daca vrei te angazez sa-mi duci ce nu pot cara cu mertu pentru care am platit pentru confort. Daca vrei sa ma ajuti raspunde-mi la intrebarea pe care am pus-o nu la constatarea mea. Multumesc anticipat

      Comment


      • #4




        Originally posted by dorut View Post
        Nu se poate rabata bancheta spate la avantgarde, masina de 43000 euro si se poate la orice alta masina mai jos decat Mercedesul clasa E?
        NU cred ca ai inteles.
        Mi s-a parut ciudat felul in care pui problema ca de ce nu se rabateaza bancheta la banii astia,cand la alte masini mai ieftine se rabateaza .. nici la ferrari,nicila un rolls de 500mii nu se rabateaza bancheta pentru ca "this is not the point".

        hint*
        De 43.000,Mercedes iti lasa niste gauri in plafon care iti rezolva problema skiurilor cu 60-70 euro cat e un suport d'ala inteligentule!
        Last edited by b61sop; 01-05-2010, 04:59 AM.
        2007 MB W211-220cdi

        Comment


        • #5
          Nu inteleg de ce a trebuit sa ai asemenea raspuns la intrebarea omului, chiar si pe mine ma interesa acest raspuns pentru ca sora mea are placa de snowboard si vroia sa ii dau masina sa plece la munte, dar am deschis portbagajul si am vazut ca in spatele banchetei este montat rezervorul.
          Data viitoare incearca sa fii la obiect si daca stii raspunsul sau ai idee de vreun sfat posteaza daca nu, nu.
          Nu vreau sa fie cu suparare dar.....
          Multumesc.

          P.S. colegu dorut, sunt niste sisteme de prindere pe plafon pentru schiuri sau placa cu acea prindere numita ventuza, am vazut la multe masini si am inteles ca sunt destul de bune, deci nu trebuie sa iti dai gauri in masina. Verifica in portbagaj daca rezervorul e in spatele banchetei asa cum este si la mine, daca este acolo nu ai si nu poti monta acel sistem de rabatare.
          Last edited by no problem; 01-06-2010, 16:52 PM.
          E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

          Comment


          • #6
            Poi asta era raspunsul meu la problema lui .
            60-79 euro suportul de pe plafon,nu tre sa-ti bati capul cu sisteme de rabatat bancheta,scuze daca am fost acid,a pus doar problema aiurea repet
            2007 MB W211-220cdi

            Comment


            • #7
              Originally posted by b61sop View Post






              NU cred ca ai inteles.
              Mi s-a parut ciudat felul in care pui problema ca de ce nu se rabateaza bancheta la banii astia,cand la alte masini mai ieftine se rabateaza .. nici la ferrari,nicila un rolls de 500mii nu se rabateaza bancheta pentru ca "this is not the point".

              hint*
              De 43.000,Mercedes iti lasa niste gauri in plafon care iti rezolva problema skiurilor cu 60-70 euro cat e un suport d'ala inteligentule!
              Sa stii ca in romania la cat jeg e pe sosele o sa te rog pe tine sa vii sa imi scoti skiurile din suport sa le stergi si poate mai gasesc ceva de facut si apoi o sa te las linga masina sa imi scoti suporturile ca sa nu ramin fara ele. Multumesc pantru replica poate data viitoare vii cu ceva inteligent . Inca nu te-ai intrecut.
              Credeai ca nu stiu de suporturi?
              Daca avem ferarri sau rolls angajam pe cineva ca sa gindeasca in locul meu!

              Comment


              • #8
                Originally posted by dorut View Post
                Sa stii ca in romania la cat jeg e pe sosele o sa te rog pe tine sa vii sa imi scoti skiurile din suport sa le stergi si poate mai gasesc ceva de facut si apoi o sa te las linga masina sa imi scoti suporturile ca sa nu ramin fara ele. Multumesc pantru replica poate data viitoare vii cu ceva inteligent . Inca nu te-ai intrecut.
                Credeai ca nu stiu de suporturi?
                Daca avem ferarri sau rolls angajam pe cineva ca sa gindeasca in locul meu!
                Ma baiatule, as fi vrut sa te respect pentru ca nu iti stiu varsta, dar se pare ca nu meriti,
                Adica vi pe forum, esti inscris de nici o luna, si vii cu figuri in cap, si iei la 11 metri userii vechi ,care de bine de rau, dau un sfat si un ajutor, tu vii cu 13 posturi degeba,fara nici o contributie, si sari de fund , ca esti activ, si esti tare,
                Vezi ca nu esti in ograda ta, trebuie sa te conformezi regulilor, si sa postezi respectos, omul a lasat-o moale si ti-a vorbit respectos, dar tu tot incornorat esti,
                Nu va suport pe astia ca voi, si fix de aia se duce dracu totul, pentru ca nu va stiti tine fala in frau,

                Imi cer scuze moderatorilor pentru off topic, dar nu m-am putut abtine.

                Toate cele bune,
                W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                Comment


                • #9
                  OK! Domnilor, aici se opreste circul. Nu dam nici o sanctiune. Asta asa ca suntem baieti buni, ca unii sunt la inceput pe forum si invata, inca, ce si cum. Si, nu in ultimul rand, pentru ca a fi tolerant este o virtute care, folosita la timpul potrivit, poate da rezultate mult mai bune decat masurile punitive.

                  Domnule Dorut, am apreciat ca de la inscrierea pe forum ai avut niste schimbari notabile, in special la capitolul atentie la postari. Sper sa vedem aceeasi evolutie si la capitolul respect pentru ceilalti membri ai forumului.

                  Cine mai posteaza lucruri ce nu au legatura cu sistemul de rabatare al banchetei, are warn de la mine... Mai ales daca nasul meu simte caracter de flame. Cat de fin...

                  O noapte minunata!

                  Comment


                  • #10
                    Si ca se termina cu jignirile si altele va raspund eu la intrebarea pusa. Nu se poate face nimic in legatura cu bancheta "nerabatabila" , cel putin din cunostintele mele... banuind aici cae vorba de un w211 pt. ca nu s`a mentionat ce model e masina. Daca este w212 habar n`am pt. ca n`am vazut una in carne si oase decat la reprezentanta.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cipa View Post
                      Si ca se termina cu jignirile si altele va raspund eu la intrebarea pusa. Nu se poate face nimic in legatura cu bancheta "nerabatabila" , cel putin din cunostintele mele... banuind aici cae vorba de un w211 pt. ca nu s`a mentionat ce model e masina. Daca este w212 habar n`am pt. ca n`am vazut una in carne si oase decat la reprezentanta.
                      Am asteptat cam mult dar cred ca a meritat sa-mi raspunda o persoana strict la intrebarea care am pus-o e - 220 avantgarde 2007 - daca mai vrei si alte detalii pentru a ma ajuta mai cere-mi.

                      Incepusem sa cred ca asta e un forum intradevar al pasionatilor de mercedes dar punetiva in situatia mea eu intreb una si mi se raspunde la misto eu ce reactie ar trebui sa am ? respect?
                      Imi cer scuze daca am reactionat asa la provocare -respect pentru persoanele care stiu ce vor ,pentru cei care vor sa ajute chiar si cu o vorba chiar cu o parere .
                      Cred ca sunteti de acord cu mine!

                      Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                      OK! Domnilor, aici se opreste circul. Nu dam nici o sanctiune. Asta asa ca suntem baieti buni, ca unii sunt la inceput pe forum si invata, inca, ce si cum. Si, nu in ultimul rand, pentru ca a fi tolerant este o virtute care, folosita la timpul potrivit, poate da rezultate mult mai bune decat masurile punitive.

                      Domnule Dorut, am apreciat ca de la inscrierea pe forum ai avut niste schimbari notabile, in special la capitolul atentie la postari. Sper sa vedem aceeasi evolutie si la capitolul respect pentru ceilalti membri ai forumului.

                      Cine mai posteaza lucruri ce nu au legatura cu sistemul de rabatare al banchetei, are warn de la mine... Mai ales daca nasul meu simte caracter de flame. Cat de fin...

                      O noapte minunata!
                      Multumesc pentru atentionare eu am fost bine intentionat de la inceput si sper sa fiu in continuare :1. am o problema 2.o expun 3.poate ma ajuta cineva - in nici un caz sa ma ia cineva la misto .
                      Multumesc inca o data.

                      Originally posted by no problem View Post
                      Nu inteleg de ce a trebuit sa ai asemenea raspuns la intrebarea omului, chiar si pe mine ma interesa acest raspuns pentru ca sora mea are placa de snowboard si vroia sa ii dau masina sa plece la munte, dar am deschis portbagajul si am vazut ca in spatele banchetei este montat rezervorul.
                      Data viitoare incearca sa fii la obiect si daca stii raspunsul sau ai idee de vreun sfat posteaza daca nu, nu.
                      Nu vreau sa fie cu suparare dar.....
                      Multumesc.

                      P.S. colegu dorut, sunt niste sisteme de prindere pe plafon pentru schiuri sau placa cu acea prindere numita ventuza, am vazut la multe masini si am inteles ca sunt destul de bune, deci nu trebuie sa iti dai gauri in masina. Verifica in portbagaj daca rezervorul e in spatele banchetei asa cum este si la mine, daca este acolo nu ai si nu poti monta acel sistem de rabatare.
                      Vrei sa spui ca daca nu gasesc rezervorul in spatele banchetei se va putea rabata bancheta?
                      Si nu cred ca se dau gauri ci exista acele gauri de prindere ascunse de niste capacele cam la toate masine am vazut. Sistemele de prindere le gasesti la reprezentanta in accesoriile pentru masina.
                      De fapt am citit in cartea gasita pe net ca in cotiera ar trebui sa fie o gaura si un sac pentru 8 perechi de schiuri dar nu cred ca se poate da gaura in bancheta ca sa pot monta sacul ci m-am gandit ca poate gasind sistemul de rabatare imi voi rezolva problema.
                      Asta cu sacul si gaura sigur e optiune ca asa scria in manuaalul de utilizare- in care nu am gasit ceva de rabatat bancheta, dar la bancheta am gasit niste gauri unde presupun veneau sistemele pentru rabatat si levierul de rabatare.
                      Am folosit suport de sckiuri la alta masina si dupa 800 km de drum ud mai bine inchiriam schiuri.
                      Mersi de aparare si intelegere - la viitoarele discutii te angajez ca avocat - i joke!

                      Originally posted by andrei_preoteasa View Post
                      OK! Domnilor, aici se opreste circul. Nu dam nici o sanctiune. Asta asa ca suntem baieti buni, ca unii sunt la inceput pe forum si invata, inca, ce si cum. Si, nu in ultimul rand, pentru ca a fi tolerant este o virtute care, folosita la timpul potrivit, poate da rezultate mult mai bune decat masurile punitive.

                      Domnule Dorut, am apreciat ca de la inscrierea pe forum ai avut niste schimbari notabile, in special la capitolul atentie la postari. Sper sa vedem aceeasi evolutie si la capitolul respect pentru ceilalti membri ai forumului.

                      Cine mai posteaza lucruri ce nu au legatura cu sistemul de rabatare al banchetei, are warn de la mine... Mai ales daca nasul meu simte caracter de flame. Cat de fin...

                      O noapte minunata!
                      Acept atentionarea cu toata inima - cand gresesc recunosc - imi cer scuze daca am gresit cu ceva.
                      Sa stii ca ai stofa de moderator - poate ne intalnim o data sa bem un suc sau o apa plata ca suntem soferi sa mai schimbam niste pareri.
                      Raspund cu intarziere cand prind leptopul.

                      Comment


                      • #12
                        Sunt masini care nu au rezervor in spate si tot nu au optiune ca sa se rabateze bancheta, oricum a mea are dar e optiune, fiindca am vazut multe modele fara rabatare si nu ai cum sa o pui pe urma, ca e foarte diferita constructia banchetei spate fata de a mea.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by al3x82 View Post
                          Sunt masini care nu au rezervor in spate si tot nu au optiune ca sa se rabateze bancheta, oricum a mea are dar e optiune, fiindca am vazut multe modele fara rabatare si nu ai cum sa o pui pe urma, ca e foarte diferita constructia banchetei spate fata de a mea.
                          Deci stiam eu bine ce stiam... n`am mancat cacao degeaba

                          Comment


                          • #14
                            Nu sef,alea fara rabatare au tot spatele din tabla si e prinsa bancheta de el, cele cu rabatare au sistemul de prindere jos.

                            P.s:Am gasit un interior gri nou de pe una din 2007 si nu mergea pus tocmai din cauza asta.

                            Comment


                            • #15
                              pentru schiuri

                              Salutare.

                              In afara de suportul care se monteaza exterior pe plafonul masinii, ar mai putea sa fie o varianta.

                              In cartea masinii am vazut la optionale (a mea nu are) o "decupare" in cotiera din spate. In sensul ca dupa ce se rabate cotiera, la unele masini exista o gaura care duce la portbagaj. De fapt e un fel de punga acolo, ca sa se poata baga in ea schiurile prin portbagaj, si ele sa intre in masina (probabil pana in consola centrala, intre scaunele din fata). Si schiurile intra prin punga aia.

                              Cam asta e solutia pe care o propun producatorii din Suttgart pentru transportul schiurilor.
                              Evident, nu mai incap decat maxim 4 pasageri in configuratia asta.


                              Succes.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF