Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E-Class Coupe - C207 - e220 - Silver - Pachet AMG

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E-Class Coupe - C207 - e220 - Silver - Pachet AMG

    Buna ziua, sunt proaspatul posesor al unui e220 coupe fabricat in anul 2012.
    Masina o am de aproximativ 3 luni, timp in care am strabatut aproximativ 5 mii de kilometri. Este primul Mercedes.... masina veche fiind un Bmw seria 3 coupe.

    Masina a fost achizitionata cu 72 de mii de kilometri iar momentan sunt foarte multumit de ea.
    Cutia 7g tronic + mi se pare cireasa de pe tort ( Nu m-as mai intoarce niciodata la manuala ). Am apucat sa o testez atat pe autostrada cat si pe drum cu serpetine multe si nu a dezamagit niciodata.

    Ca si dotari principale pot aminti trapa panoramica , pachetul AMG , scaunele multicontur , sistem iluminat inteligent.

    In aceste luni nu am apucat sa ii aduc foarte multe imbunatatiri, in schimb am reusit sa ii fac o sedinta de detailing (Decontaminat +Aplicat protectie ).

    As avea nevoie si de niste solutii la urmatoarele intrebari /nelamuriri :
    1.Pot conecta telefonul cumva sa am muzica prin bluetooth si nu doar telefonie ? Am vazut pe forumuri straine ca s-ar putea activa din meniul ascuns, dar nu am reusit... interfata fiind diferita.

    2. Ce folie pentru geamuri recomandati ( atelier in Bucuresti) ? La vechea masina am avut solarzone si am fost foarte multumit ... in schimb nu gasesc un garaj serios care sa monteze o astfel de folie ... am fost sfatuit sa merg pe Llumar... in schimb folia care poate obtine omologare pe fata are o tenta albastra sau verzuie... nu prea ma incanta acest aspect.
    As vrea sa stiu si din partea posesorilor de coupe ce opacitate au la folie fata-spate astfel incat sa nu se vada diferenta mare.

    3. Ar trebui sa schimb discurile de pe fata... Este diferenta mare intre cele ATE si cele Mercedes Benz? ce ma sfatuiti sa cumpar?

    Astept pareri pro si contra si eventual alte sugestii de imbunatatiri

    Intre timp atasez si niste poze:







  • #2
    Avand probleme cu pozele, am facut un resize si le atasez din nou
    Attached Files

    Comment


    • #3
      Foarte frumoasa masina! [emoji1] Sa o stapanesti sanatos si multi kilometrii fara incidente!
      Referitor la folie pe geamurile fata, geamul are din fabrica opacitate 23%, iar cu cea mai deschisa folie de 30% opacitate ajungi la 53% ceea ce nu este legal, limita fiind de 30% opacitate pentru geamurile de pe fata.


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #4
        Bine ai venit printre noi!!! Despre masina nu pot spune decat ca e o "bestie", e frumoasa cu patima. Sa o folosesti sanatos si fara evenimente neplacute.
        Despre folie sunt intru totul de acord cu colegul Crazyadi.
        In ce priveste conexiunea bluetooth pentru muzica, nu ne-ai spus cu ce model de radio e echipata masina.
        In legatura cu franele, parerea mea este ca poti opta linistit pentru set de frane ATE, alege placute ceramice si o sa fi multumit.
        Das Beste oder Nichts !!!

        Comment


        • #5
          Va multumesc pt aprecieri !
          optiunea de radio este 525 - Connect 20 High ( Ntg7) .

          Comment


          • #6
            Frumos coupe .
            Referitor la folie , pe fata nu sunt legale . Pe spate iti recomand Llumar , varianta mai scumpa au garantie mare 10-12 ani. Pt montaj sa nu optezi sa iti demonteze fata de usa .

            Discurile originale sunt duble ca pret vs cele aftermarket , fie ele Ate . Eu personal iti recomand originale .

            Comment


            • #7
              Doar la Comand ( generația mașinii) sau modelele ce s-au montat in ultimii ani de fabricație la facelift, suporta Bluetooth Audio.
              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


              www.mbretrofit.ro

              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

              Comment


              • #8
                multumesc pentru lamurire !

                Comment


                • #9
                  Revin cu poze dintr-o scurta peripetie... transalpina/ transfagarasan . Masina a mers impecabil.

                  La jumatatea drumului, dupa o noapte dormita cu botul in jos in rampa, mi-a aparut martorul de lichid de racire.... panica . am deschis capota si am vazut ca nu era bine strans busonu... imi aruncase cam 100 mL lichid pe afara. Am avut noroc sa gasesc pe cineva cu niste antigel albastru sa completez si mi-am reluat drumul.

                  As dori si eu niste lamuriri legate de antigel... recomandati hepu albastru sau albastru-verzui ? cati litri de lichid am nevoie? Intentionez sa il schimb pana sa vina gerul/

                  Cei cu sedan/ coupe/ cabrio ma puteti lamuri legat de busonul vasului de expansiune ? se strange pana devine greu de desfiletat?
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Antigel cumpara pe original, este cel albastru . Gasesti pe emag ieftin ,la dealer e triplu pretul .
                    Capacul de la buson are un blocaj , e greu sa-ti explic , un tamburus ....poate a ta nu il mai are .Se strange usor .Fac o poza mai tarziu.

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc ! Este o sursa de incredere emag? Exista riscu sa fie contrafacut?

                      Comment


                      • #12
                        Despre antigel s-a vorbit pe acest Forum. Este un topic foarte bun... chiar exhaustiv. De ce sa-l schimbi pe al tau??? Imi amintesc, in urma cu 11 ani exact pe aceasta tema a fost prima mea postare pe acest Forum. Vroiam da schimb antigelul la masina de atunci. Antigelul se verifica pentru a corespunde specificatiilor ,(sa nu inghete) ori cu un aparat ori "babeste": scoti cu seringa un pic din vas si il bagi la congelator peste noapte. Daca nu ingheata e OK. Dar nah, fiecare cu masina lui... poti sa schimbi antigelul anual. Altfel cum ar trai firmele producatoare??? Eu nu am schimbat antigelul niciodata la nicio masina (personala sau de serviciu) completam nivelul "la culoare". Nu am avut inca nicio problema!

                        Bafta! Ai o masina faina!
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • #13
                          antigelul din masina mea era usor acid.
                          Antigelul din passat nu fusese schimbat niciodata din 2003. Avea in continut niste fragmente zici ca era lapte prins.

                          Am dat vreo 100 lei pt mercedes si 60 pt passat, lucrarea efectuata in regim propriu, antigelul vechi colectat cu furtun in sticle si dus la MOL pt reciclare.
                          Eu zic ca nu merita sa te zgarcesti. O data la 6-10 ani sa il schimbi nu e asa mare gaura in punga.
                          In cazul tau eu as mai sta vreun an, doi.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Sharky View Post
                            ...O data la 6-10 ani sa il schimbi nu e asa mare gaura in punga...
                            De acord! Dar nu in fiecare an, la inceputul sezonului sau daca nu pare "alterat" (contaminat... nu stiu ce a fost in Passat, dar ai dreptate, din 2003 a trecut ceva vreme ).

                            Dar, repet, fiecare face cum doreste. Nu strica nimic daca il schimbi, "gaura" in buget nu e grava... doar ca eu consider inutila aceata operatie daca nu este justificata!
                            W123 280E Blue Green Metallic

                            W126 280SE Champagne Metallic
                            W126 280SE Black Blue Metallic
                            W126 500SE Lapis Blue Metallic
                            W126 500SE Midnight Dark Blue

                            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc pentru lamuriri! Am intrebat legat de antigel intrucat fosta masina a avut multe probleme cu pierdutul apei... si multi mecanici au spus ca sunt legate de antigel. Schimbasem efectiv toata instalatatia de racire cap coada si tot aveam pierderi.
                              Imi este frica sa nu intru in acelasi cerc vicios .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF