Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Salut, posesor de w140

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut, posesor de w140

    Salut baieti, Cristi este numele meu.Am achizitionat acum un an un w140 din Olanda, care l am tinut in service 1 an pt o resturare complete si acum dupa ce masina este gata mi a ramas becul de la airbaguri aprins. As vrea sa scriu si eu la sectiune s class,dar nu pot ca am userul prea proaspat. Ce anume trb sa fac sa pot posta acolo. Ideea e ca imi trb un contact pentru un tester din Bucuresti sa pot sterge eroare asta. Pana acum nu am gasit nimic. Va multumesc!

  • #2
    Daca te referi la becul SRS il poti "stinge" si cu autocom sau alt dispozitiv de scanare,nu neaparat cu star.Cel mai posibil a fost bateria deconectata...asa am patit si eu.
    Prezinta si tu masinuta sa ne delectam si noi ochii cu un w140 restaurat...

    Comment


    • #3

      Eu nu am avut reusita, sa vad. Poate gasesc pe cineva punct ochit, punct lovit.
      Multe poze nu am in telefon.


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #4
        Frumos,impunator...cu prezenta scenica,o dau bine si AMG-urile pe ea.De curiozitate...se vad bine triplele alea led pe spate...?...iti da ceva eroare de bec are?...motorasul?..2,8?...
        In timpul restaurarii au facut ceva si la trapa?

        Comment


        • #5
          Se bine, fara absolut nici o problema stopurile, plug and play si fara eroare. Trapa am schimbat chederul la ea. Toata masina a fost dezechipata si rezolvat toata rugina pe ea. Multe piese la motor noi, tot interiorul revopsit, volan, cotiera. Sunt prea multe, eventual fac un topic cand am privilegiul..
          Motor este 2,8, dezamagitor, stiu dar avem impozitul foarte mare la un 6000...si pe alte tari nu sunt adeptul de a inmatricula masinile mele..
          Ma bucur ca iti place!



          Sent from my iPhone using Tapatalk

          Comment


          • #6
            Mutat in sectiunea My Car.
            Daca vrei sa modific titlul, imi spui.
            Frumos tare fierul.

            BTW, numarul e de BMW-ist...
            Last edited by Zeus; 06-11-2018, 18:22 PM.

            https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

            Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
            Va rugam sa le schimbati din User Settings.

            Comment


            • #7
              Poate vine de la altceva...

              Comment


              • #8
                Da..intr-adevar,masina are si cateva minusuri dar ar trebui totusi apreciat faptul ca asemenea masini monumentale sunt tinute in viata.Din pozele astea se pot vedea si plusurile,cum ar fi jentile,stergatoarele faruri,senzori,trapa,dar si minusurile cum ar fi numarul de inmatriculare,tripele spate,farurile....dar nu toti restaureaza la starea originala,fiecare cu gustul lui la urma urmei.Dupa parerea mea,poate fi gresita,merita totusi respect la fel ca si cei ce se incumeta sa intretina,restaureze un w124,w126 sau un G.
                Doar cei ce se chinuie sa se apuce de amenea lucruri pot intelege cel mai bine acest lucru,cu banii care se cheltuiesc cu asemenea proiecte se poate cumpara lejer un w212,w205 sau w221 si sa il bulgarizezi...dar cu toate ca si la un 2,8 impozitul este maricel,si asigurarea cred la fel,omul a indraznit sa il inmatriculeze pe romanica,indiferent de ce ar crede unii internauti ca inseamna acel PLM de la numar...
                Nu vreau sa ii iau apararea si nici sa critic alti colegi sau moderatori dar...sa lasam omul sa isi faca prezentarea masinii si a restaurarii si apoi sa decidem daca e sofer de BMW sau Volkswagen...

                Comment


                • #9
                  Frumos exemplar. Sper sa ramana cat mai mult timp in starea asta si sa nu ai surprizele unei restaurari de slaba calitate.

                  Comment


                  • #10
                    Felicitări, încă un tanc salvat! Să te poarte sănătos!

                    Referitor la becul SRS aprins... dau și eu cu părerea, fără a fi sigur dacă ”ține figura”: la A-klasse se întâmplă tot așa dacă decuplezi bateria, iar resetarea se face prin învârtirea volanului într-o direcție până la refuz, iar apoi repetând manevra în cealaltă direcție. Chiar habar n-am dacă la Balenă dă rezultate, dar nu costă nimic să încerci...

                    Am și eu un mic minus: ai montată pe mașină o raritate: Parking Assist Pole (”bățul” de lângă farul din STÂNGA)... Acesta, după cum îi spune numele, are rolul de a ghida șoferul la manevrele de parcare cu fața, oferindu-i informația vizuală despre gabaritul mașinii (unde vezi steluța, acolo e colțul bării). A fost montat pe mașini înainte să apară senzorii de parcare.
                    Ei, acest accesoriu vine montat pe partea DREAPTĂ a mașinii (nu pe stânga!), acolo unde nu ai vizibilitate.

                    P.S. Așteptăm poze cu interiorul!

                    Numai bine, rău la nimeni!
                    Lord W126 500SE -> 2.5D
                    Lady W123 230C -> 240D
                    W124 -> 200D
                    W208 CLK200 -> 2.0

                    W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                    Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                    Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                    Comment


                    • #11
                      Salut, posesor de w140

                      Salut, baieti. Daca tot s a mutat aici o sa fac si o prezentare scurta.
                      Numarul il am de 10 ani pe toate masinile mele, nu il mai bag in seama.
                      Nu am plecat la drum sa restaurez masina cu toate piesele originale.
                      Masina este din 1996, motorul este de 2,8.
                      Ca dotari: scaune incalizte, senzori, trapa, soft close, tempomat, scaune electrice, memorie, navigatie, 6 cd uri si cam atat.
                      Senzori de parcare noi, cablaje refacute. Avea montat un sistem aftermarket, m am chinuit foarte multe sa ii dau de cap.
                      Masina mai are o clapeta pe evacuare, inainte de finala. Am telecomanda si cand am chef sa faca ca toti dracii, dau drumul.
                      Am schimbat la ea: distributie, placute si discuri fata si spate, radiator clima, absolut toate lichide si multe care trb sa ma uit pe facturi sa mi aduc aminte.
                      Interior revopsit, cotiera luata alta si retapitata, volan retapitat, dar are nevoie mare de unul din piele, pedale amg originale, nuca schimbator amg, presuri cauciuc originale mb.
                      Faruri clare, semnalizari clare, imbracate in folie. Xenon h4, stopuri led, tot ce inseamna exterior iluminat este pe led, jante 19” amg revopsite in camp electrostatic, buzele polisate. Gume fata 245,35,19, spate 275 30 19, nu mi aduc aminte daca pe fata este talon 35 100%
                      Masina a fost dezechipata toata si schimbate aripi fata amandoua, aripile spate au fost si ele curatate de rugina, suportul de la baterie a fost confectionat din nou.
                      Cam atat pe scurt. Ma bucur ca va place, nu poate sa fie pe gustul tuturor, dar pot sa zic ca mie imi place la nebuie.
                      Am vazut mai sus ca zicea cineva ca am pus gresit parking pole-ul. Te contrazic, sunt facute pentru ambele parti cu prinderi diferite.
                      O zi buna va doresc!
                      O sa mai caut poze sa pun.
                      Am rezolvat proglema cu Airbagurile, eroare a fost stears.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Last edited by CobraArt; 06-12-2018, 15:33 PM.

                      Comment


                      • #12



                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                        Comment


                        • #13
                          Salut, posesor de w140


                          Grila recromata si parking pole ul
                          Suspensie schimbata fata-spate. Arcuri sport h&r si amortizoare originale.
                          Cam atat.
                          Ps nu prea activez prea des pe aici.
                          O zi buna!


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          Last edited by CobraArt; 06-12-2018, 15:37 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by CobraArt View Post
                            Am vazut mai sus ca zicea cineva ca am pus gresit parking pole-ul. Te contrazic, sunt facute pentru ambele parti cu prinderi diferite.
                            Nu mă contrazice... Evident că sunt făcute pentru ambele părți, căci sunt mașini și cu volanul montat greșit, iar la acelea vine pe partea stângă... Vezi primele 2 poze.
                            Cele de mai sus în cazul în care vorbim de un montaj corect, cu un singur Parking Pole... că mai sunt unii ca mine, care doar ca să-mi satisfac un moft mai mult copilăresc, mi-am pus pe ambele părți (ultimele 3 poze)...

                            No offense... putem lăuda mai departe tancul!
                            Attached Files
                            Lord W126 500SE -> 2.5D
                            Lady W123 230C -> 240D
                            W124 -> 200D
                            W208 CLK200 -> 2.0

                            W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                            Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                            Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                            Comment


                            • #15
                              Faina Balena! Mereu mi-am dorit una... Nu are rost sa repet

                              Si DA, Levi are dreptate!!! Pe ambele parti erau barile de stegulete! (dar nici acelea nu mereu).
                              In fine, alegerea e a ta pe care parte "porti"... Dar corect ar fi pe dreapta (pentru masini cu volan pe stanga, si viceversa pentru cele cu volanul "pe partea gresita").

                              Drumuri bune!
                              W123 280E Blue Green Metallic

                              W126 280SE Champagne Metallic
                              W126 280SE Black Blue Metallic
                              W126 500SE Lapis Blue Metallic
                              W126 500SE Midnight Dark Blue

                              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF