Mercedes Benz Forum
Atentie :
Acest forum este destinat pasionatilor de Mercedes Benz din Romania.Orice informatie oferita de dvs va contribui la buna dezvoltare a acestui forum.Nu uitati sa va inregistrati pe forum.

Go Back   Mercedes Benz Forum > Discutii generale > Off topic

Off topic Discutii "la liber".

Sanctiuni si masuri luate

Off topic

Closed Thread

Thread Tools Display Modes
Old 12-16-2009, 01:39 AM   #1
no problem
V.I.P

no problem's Avatar

Motorizare : 2.0K-16V 142Kw-193Cai 280Nm
:
[V.I.P]

De azi inainte acesta va fi singurul topic unde vom discuta despre problemele interne administrative ale forumului / membrilor.
Nu se mai tolereaza de astazi inainte jigniri, scandaluri, panarama pe acest forum.
Regulamentul va fi aplicat la sange, altfel nu se poate.
Orice sanctiune data de moderatori va fi anuntata si motivata aici.
Daca aveti reclamatii va rog sa folositi Report Post sau PM catre moderator. Va asigur ca in cel mai scurt timp se vor lua masurile necesare.

V-as ruga sa nu umplem acest topic de postari inutile, sper ca toata lumea a inteles mesajul.
Orice sugestie pentru imbunatatirea forumului este binevenita.

Va doresc navigare placuta pe clubmercedes.ro !
Old 12-16-2009, 02:41 AM   #2
VLADD
Banned

Motorizare : 3.2
:
[Banned]
Default A inceput curatenia generala

Quote:
Originally Posted by no problem View Post
Sper ca de acum inainte cel care va mai folosi un asemenea limbaj sa suporte consecintele si sa nu fie facuta diferente intre membrii forumului, regulamentul sa fie la fel pentru toti.
Iti garantez ca asa va fi.
Toti dorim acelasi lucru.

As vrea sa ii invit pe absolut toti membrii vechi care s-au retras din activitatea de pe forum din diverse motive sa revina in comunitate .
Ii asigur ca nu se vor mai tolera atacurile la persoana, jignirile, scandalurile, ironiile si orice altceva care ar putea face un user sa-i fie scarba si sa nu mai intre pe acest forum.

Last edited by VLADD; 12-16-2009 at 04:20 AM.
VLADD is offline  
Old 12-16-2009, 06:32 AM   #3
ddg
Banned

Motorizare : 1800 cc
:
[Banned]

Bună dimineaţa domnule vladruse,

Succes în noua postură, o să am o propunere vis-a-vis de postarea unui anunţ de vânzare a unui autoturism Mercedes pe acest forum, dacă mi se va permite. Vindem şi cumpărăm Mercedes-uri, puţin respect faţă de firma a cărei "reprezentanţi" suntem zi de zi, si daca cineva a uitat, ţin să aduc aminte unora că nemţii au o zicală frumoasă: "Mercedes und uber alles"(sper că am scris corect). Eu unul, îi aştept să revină cu drag şi pasiunea pe care o dovedit-o de-a lungul anilor, pe cei care au ieşit de pe forum, din motivele lor.
Cu respect faţă de munca tuturor.
ddg is offline  
Old 12-16-2009, 10:12 AM   #4
VLADD
Banned

:
[Banned]

Citat din Regulamentul forumului :

4. Semnaturile membrilor

- Membrii isi pot crea o semnatura proprie. Aceasta este definita ca
fiind un text ce va fi atasat fiecarui post, la sfarsitul acestuia si
trebuie sa contina date referitoare la masina, de ex.: an fabricatie,
marca/model, cod motor etc.
Nu trebuie sa confundati semnatura cu un topic din aria ”My Car
Mercedes-Benz”. La semnatura rezumati-va la a prezenta masina in cateva
cuvinte. Daca vreti sa va prezentati in detaliu masina si eventualele
modificari aduse ei, aveti la dispozitie aria mai sus mentionata.
Nu se accepta semnaturi lungi - maxim 3 linii a cate 88 caractere per
linie (inclusiv spatiile dintre cuvinte). Caracterele cu care semnatura
va fi scrisa sunt cele normale ale forumului.
Daca respecta marimea fontului si lungimea maxima admisa, in semnatura
pot fi postate:
- link-uri catre topicuri proprii din aria ”Masina mea” sau catre
topicuri proprii din aria ”Vanzari”;
- propozitii sau fraze de tip motto.
- mai multe masini in cazul in care userul poseda doua sau mai multe
masini.
Sunt strict interzise in semnatura motto-uri de genul: ”M-am saturat
de…”, ”M-am certat cu …”, ”Nu-mi mai place…” si altele asemenea.

Introducerea unei reclame sau a unui link spre un alt site este permisa
numai cu acordul moderatorilor forumului. Orice nerespectare a acestui
paragraf privind semnaturile va fi sanctionata cu avertisment verbal
si editarea respectivei semnaturi. Daca situatia se repeta posesorul
respectivei semnaturi va fi sanctionat cu warning.
Moderatorii au dreptul de a edita semnatura fara o instiintare
prealabila a userului.

Asadar rog si avertizez in mod public pe toata lumea sa-si modifice semnaturile astfel incat sa nu depaseasca 3 linii si sa nu contina trimiteri catre alti useri.
In caz contrar le voi edita eu iar cel in cauza va fi sanctionat.
Aici ii am in vedere pe domnii carmine , a carui semnatura este total nepotrivita cu ceea ce se vrea acest forum si w124researcher care are o semnatura mult prea lunga...
Valabil pentru toata lumea (observati ca si la mine sint 3 linii de text) , va rog sa remediati cat mai repede acest detaliu.

Rog pe toata lumea sa-si completeze locatia la profil, iar in cazul in care nu o vor afisata macar sa nu fie trecute "texte" la misto, din respect pentru restul userilor.
VLADD is offline  
Old 12-16-2009, 13:30 PM   #5
florineasca
Senior Member

florineasca's Avatar

Motorizare : 2500 cmc turbodiesel
:
[Senior Member]

Feicitari domnule Vlad. Multa rabdare si succes in noua calitate pe care o ai acum pe acest forum. Daca ai nevoie de ajutor stii cum poti sa dai de mine.
florineasca is offline  
Old 12-16-2009, 13:40 PM   #6
sile1
Super Moderator

sile1's Avatar

Motorizare : 2800
:
[Super Moderator]

Am si eu o problema si anume am postat un anunt de vanzare pentru niste jante de aliaj care nu a aparut , am sesizat problema aceasta si pe topicul "reclamatii" deschis de dl. Bulgaru (topic care vad ca a disparut) , ulterior am mai trimis din nou un topic pe aceeasi tema la validare si inca nu apare la bursa. Totusi vad ca un thread deschis de Marele Alb legat de niste amortizoare a aparut ieri... (mentionez ca topicurile care am vrut sa le deschid corespundeau cu regulamentul).

Consider ca daca din lipsa de timp sau din orice alta problema moderatorii nu pot aloca timpul necesar forumului , restrictii ca cea de la bursa sa fie eliminata pentru un mai bun mers al sectiunii respective .

Numai bine si mult succes in calitatea de super-moderator.
sile1 is offline  
Old 12-16-2009, 14:04 PM   #7
Carmine
Galante

Carmine's Avatar

:
[Galante]

Din punctul meu de vedere numirea ta ca moderator e o alegere proasta, pentru ca ai dovedit in nenumarate randuri ca esti partinitor. Mi-am reglat semnatura, e mica acum, asta ca sa fim ontopic. Iar stergerea anumitor topicuri s-a facut pentru a se masca unele prostii grave facute de un anumit individ. Succes!
Carmine is offline  
Old 12-16-2009, 14:25 PM   #8
mibotto
Senior Member

mibotto's Avatar

Motorizare : 2000 cm3 diesel
:
[Senior Member]

Carimine oricum altul mai bun nu cred ca era.
Sugestie:Nu se poate face un chat ceva ca ne mai apropie unul de altul sau ceva asemanator,ca sa devenim comunitate si nu cersetori de informatie.
Old 12-16-2009, 18:06 PM   #9
VLADD
Banned

:
[Banned]

Trebuie sa intelegeti toti , mai ales Carmine , ca am sters TOT ce era daunator forumului, pentru a putea merge inainte.
Nu ma intereseaza cine, ce, cum a facut, mortii cu mortii si vii cu vii.

Sile1 : Te rog mai posteaza inca o data si-l voi aproba imediat.
Deocamdata n-am gasit nimic pe lista de asteptare din partea ta.
Cine stie ce s-o fi intamplat...

Carmine : Daca tu consideri ca pot fi numit partinitor fiindca n-am acceptat jignirile si magariile unora la adresa altora e strict problema ta, pe care te rog sa o discuti acasa cu familia.
Eu iti promit ca voi avea fata de tine, la fel ca si fata de ceilalti o atitudine egala si echidistanta. Orice actiune o voi justifica cu Regulamentul pe masa.
Te-as ruga sa intelegi ca absolut toate discutiile/subiectele vechi pe care le stim toti bine, despre bisericute, moderari, certuri, etc. etc.....s-au inchis, o luam de la capat si asta e . Nu s-a facut nici o manarie cum sugerezi sa se acopere nimic.
Oricum majoritatea topicurilor de gen erau inchise, nu-si mai justificau existenta pe forum.
Hai sa mergem mai departe si sa ne vedem de treaba. Insa moderarea va fi, cel putin din partea mea, mult mai dura si decat a celui ce era considerat dur...doar ca in alt stil, stilul meu..

Last edited by VLADD; 12-17-2009 at 02:03 AM.
VLADD is offline  
Old 12-16-2009, 18:31 PM   #10
Carmine
Galante

Carmine's Avatar

:
[Galante]

Quote:
Originally Posted by vladruse View Post
pe care te rog sa o discuti acasa cu familia.
Am discutat in consiliu de familie, toti in par, cu mic cu mare. Familia Galante iti ureaza succes / succesuri (ca e la moda).

Quote:
Eu iti promit ca voi avea fata de tine, la fel ca si fata de ceilalti o atitudine egala si echidistanta. Orice actiune o voi justifica cu Regulamentul pe masa.
Te-as ruga sa intelegi ca absolut toate discutiile/subiectele vechi pe care le stim toti bine, despre bisericute, moderari, certuri, etc. etc.....s-au inchis, o luam de la capat si asta e . Nu s-a facut nici o manarie cum sugerezi sa se acopere nimic.
Oricum majoritatea topicurile de gen erau inchise, nu-si mai justificau existenta pe forum.
Hai sa mergem mai departe si sa ne vedem de treaba. Insa moderarea va fi, cel putin din partea mea, mult mai dura si decat a celui ce era considerat dur...doar ca in alt stil, stilul meu..
In democratie majoritatea impune minoritatii. Sper doar sa nu devii un Educator, am avut unul si ne-a ajuns. Uneori cea mai buna moderarea e lipsa ei (in afara de cea "utilitara", gen dat drumu' la anunturi pe bursa). Am sa va rog pe cei care modereaza sa aiba grija la bijnitari, deja am reperat cativa care opereaza si in alte locuri (nu le numesc) cu tepe dovedite.
Carmine is offline  
Old 12-16-2009, 18:47 PM   #11
VLADD
Banned

:
[Banned]

Multumesc pentru urari.
Stai linistit, nu lucrez cu metoda pumnului in gura, dar nici nu tolerez balacareala inutila.
Din pacate istoria practica a acestui forum a demonstrat ca nu se poate fara moderare, spiritele se aprind repede. Sa speram ca am invatat cu totii din greselile trecutului si nu vom mai avea parte de derapaje grave.
Daca ai de spus ceva despre tepari chiar te rog, avem topicul dedicat...
VLADD is offline  
Old 12-16-2009, 21:05 PM   #12
DMIHNEA
Banned

Motorizare : 3.0
:
[Banned]

Vladruse,spune clar daca putem comenta preturile pe topicuri de vinzari.....nu de alta dar ofertele se adreseaza noua......
DMIHNEA is offline  
Old 12-16-2009, 21:31 PM   #13
VLADD
Banned

:
[Banned]

Quote:
Originally Posted by DMIHNEA View Post
Vladruse,spune clar daca putem comenta preturile pe topicuri de vinzari.....nu de alta dar ofertele se adreseaza noua......
In primul rand nu ai postat unde trebuie.
Am stabilit ca aici e singurul loc unde discutam chestiunile astea, nu ne insiram pe topicurile oamenilor.
Ti-am mutat eu postul. Acum sa vedem ce zice Regulamentul despre asta :

Sunt interzise comentariile pe marginea unui produs. Daca nu iti
convine pretul/starea lui, nu te obliga nimeni sa-l cumperi. Nerespectarea
acestui paragraf aduce dupa sine sanctionarea cu warning/ban.

Fiecare e liber sa ceara cum/cat vrea pe ce vrea.
Eu unul insa nu sint impotriva comentariilor/intrebarilor atat timp cat vanzatorul nu este deranjat si permite comentariile asupra a ceea ce vinde pe topicul sau.
Insa, atentie, permit si chiar incurajez atentionarea de catre useri asupra tepelor sau golaniilor pe topicul dedicat. Sa ne intelegem, doar pe topicul dedicat "Tzepe si tzepari" , caci nu putem transforma sectiunea Bursa in piata de cartier...
Inca o data, nu voi sanctiona comentariile asupa pretului/starii produselor daca vanzatorul nu este deranjat.
Vanzatorii ce se simt deranjati de comentariile userilor pot semnala acest lucru si voi sterge posturile respective.

Last edited by VLADD; 12-17-2009 at 00:13 AM.
VLADD is offline  
Old 12-17-2009, 00:09 AM   #14
VLADD
Banned

:
[Banned]

In urma discutiilor de pe acest topic : http://www.clubmercedes.ro/chiulasa-t10852.html?t=10852 userul capicapitan s-a ales cu un ban de 7 zile.
A fost corectat/avertizat dar a raspuns ironic si obraznic din punctul meu de vedere, ca sa nu mai zic off-topic.
I-am transmis si pe privat : "Un mic timp de reflectie, fara suparare insa regulamentul e clar si pentru toata lumea. Ai fost avertizat, nu te-ai potolit altceva nu mai discut. Sper sa revii cu alta atitudine, ar fi pacat sa nu..."

Last edited by VLADD; 12-17-2009 at 00:12 AM.
VLADD is offline  
Old 12-17-2009, 02:00 AM   #15
VLADD
Banned

:
[Banned]

Am ridicat unele ban-uri ale unor useri mai vechi, desi fusesera date permanent.
Daca decid sa revina sa stie ca la prima greseala dispar definitiv...au fost deja avertizati pe PM.
VLADD is offline  
Old 12-17-2009, 15:04 PM   #16
ionut_90
Senior Member

ionut_90's Avatar

Motorizare : 4.2
:
[Senior Member]

Puteti restrictiona accesul la topicul "Date de contact ale membrilor" sa poata intra doar cei care au cont pe forum ?
Si inca ceva.
Am vazut ca sunt cativa useri care la Locatie au scris ce au vrut ei si nu ce trebuia sa scrie.
Mi se pare normal si corect ca toata lumea sa respecte regulamentrul.

Last edited by ionut_90; 12-17-2009 at 15:06 PM.
ionut_90 is offline  
Old 12-17-2009, 23:35 PM   #17
VLADD
Banned

:
[Banned]

Quote:
Originally Posted by ionut_90 View Post
Puteti restrictiona accesul la topicul "Date de contact ale membrilor" sa poata intra doar cei care au cont pe forum ?
Si inca ceva.
Am vazut ca sunt cativa useri care la Locatie au scris ce au vrut ei si nu ce trebuia sa scrie.
Mi se pare normal si corect ca toata lumea sa respecte regulamentrul.
Despre topicul cu datele membrilor : Iti dau dreptate, trebuie facuta treaba asta, insa numai Admin-ul poate, eu ca moderator nu. Voi propune ...

Acelor useri deja le-am transmis pe privat rugamintea, o fac si aici inca odata.
E chestie de respect fata de ceilalti, desi Regulamentul nu obliga...Cine nu vrea sa afiseze locatia mai bine nu trece nimic acolo.

Last edited by VLADD; 12-18-2009 at 14:16 PM.
VLADD is offline  
Old 12-18-2009, 13:48 PM   #18
Renesys
Senior Member

Motorizare : 350 cdi 4M
:
[Senior Member]

In primul rand, felicitari pentru postul ocupat!

Dupa cum cred ca ati observat eu am avut niste discutii nu foarte amicale cu domnul florineasca- la threadul Reclamatii, pe tema unui anunt de cumparare, nu de vanzare(tin sa precizez), ce nu mi-a fost validat deoarece nu aveam un numar suficient de posturi(vreo 50, cum afirma acesta), in conditiile in care alti useri cu nr. de posturi mai mici, puteau sa posteze la aceea sectiune, pentru ca anunturile lor fusesera aprobate de alti moderatori.
Consider ca trebuie reglementata acesta situatie, si anume specificat clar in Regulament un nr.minim de posturi pentru a putea posta anunturi la sectiunea Publicitate, sau daca nu considerati ca este util, sa se continue ca si pana acum, insa sa nu se mai creeze astfel de situatii pe viitor.

Va multumesc si va doresc succes!

Last edited by Renesys; 12-18-2009 at 13:57 PM.
Renesys is offline  
Old 12-18-2009, 14:40 PM   #19
VLADD
Banned

:
[Banned]

Quote:
Originally Posted by Renesys View Post
In primul rand, felicitari pentru postul ocupat!

Dupa cum cred ca ati observat eu am avut niste discutii nu foarte amicale cu domnul florineasca- la threadul Reclamatii, pe tema unui anunt de cumparare, nu de vanzare(tin sa precizez), ce nu mi-a fost validat deoarece nu aveam un numar suficient de posturi(vreo 50, cum afirma acesta), in conditiile in care alti useri cu nr. de posturi mai mici, puteau sa posteze la aceea sectiune, pentru ca anunturile lor fusesera aprobate de alti moderatori.
Consider ca trebuie reglementata acesta situatie, si anume specificat clar in Regulament un nr.minim de posturi pentru a putea posta anunturi la sectiunea Publicitate, sau daca nu considerati ca este util, sa se continue ca si pana acum, insa sa nu se mai creeze astfel de situatii pe viitor.

Va multumesc si va doresc succes!
Nu mai exista aceasta regula, poate posta oricine orice anunt, atat timp cat respecta regulile de postare (sectiune potrivita, detalii, date contact, pret, poze etc. si mai ales gramatica,ortografia, punctuatia...).
Nu e nevoie sa se faca postari aiurea in plus de dragul statisticii.
Lumea cauta piese/masini Mercedes pe acest forum si trebuie ajutati sa le gaseasca, nu restrictionati.
Insa moderarea va fi dura pentru cine posteaza in bataie de joc....garantat.
VLADD is offline  
Old 12-18-2009, 15:19 PM   #20
Renesys
Senior Member

Motorizare : 350 cdi 4M
:
[Senior Member]

Quote:
Nu mai exista aceasta regula, poate posta oricine orice anunt, atat timp cat respecta regulile de postare (sectiune potrivita, detalii, date contact, pret, poze etc. si mai ales gramatica,ortografia, punctuatia...).
Nu e nevoie sa se faca postari aiurea in plus de dragul statisticii.
Lumea cauta piese/masini Mercedes pe acest forum si trebuie ajutati sa le gaseasca, nu restrictionati.
Ma bucur sincer sa aud aceste cuvinte, deoarece pentru asta am militat si eu in toate discutiile cu domnul florineasca si sunt incantat ca demersul meu a avut un oarecare efect in politica forumului.

Sa auzim numai de bine!
Renesys is offline  

Closed Thread

Tags
aici, ale, discuta, doar, forumului, interne, problemele, reclamatii, sanctiuni, sugestii

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules