Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sprinter 313 2005 bec rosu ulei in bord ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sprinter 313 2005 bec rosu ulei in bord ?

    Salut, am si eu un 313 cdi 2005 si mi se aprinde becu rosu la ulei in bord după ce fac câțiva km, nu se aprinde tot timpul , este cand se aprinde si se stinge singur dupa câțiva km , a mai întâlnit cineva această problemă, as fi foarte recunoscător pt orice sfat .
    Va mulțumesc si va doresc sărbători fericite in continuare!

  • #2
    Originally posted by vrajitoru alb View Post
    Salut, am si eu un 313 cdi 2005 si mi se aprinde becu rosu la ulei in bord dupã ce fac câțiva km, nu se aprinde tot timpul , este cand se aprinde si se stinge singur dupa câțiva km , a mai întâlnit cineva aceastã problemã, as fi foarte recunoscãtor pt orice sfat .
    Va mulțumesc si va doresc sãrbãtori fericite in continuare!
    esti sub nivel!!

    Comment


    • #3
      Nivelul e bun , fără discuție , stiu atât sa verific ��

      Comment


      • #4
        Daca esti sigur ca uleiul este inca bun si nivelul este cel care trebuie schimba senzorul!
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • #5
          Uleiul are 6-7 mi de km , ăsta va fi urmatorul pas voi schimba senzorul, eram curios daca a mai avut cineva această problemă si cum a rezolvato , mersi mult

          Comment


          • #6
            Eu m-as uita mai atent la calitatea uleiului si l-as schimba daca
            este degradat.
            Ce ulei folosesti si de unde il cumperi ?
            Cred sa senzorul presiune ulei isi face treaba daca becul este aprins. Posibil ca uleiul sa fie foarte degradat si atunci presiunea sa fie mica ducand la activarea senzorului.
            Last edited by emanoeladrian; 12-29-2016, 16:17 PM.
            ML270 CDI 2004

            Comment


            • #7
              Iam spus deja mai sus daca e sigur ca uleiul este inca bun...Daca uleiul nu mai are proprietatile de ungere presiunea difera in sistem simte senzorul de presiune si aprinde becul.Senzorul de presiune si senzorul de nivel sunt doua lucruri diferite!
              Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

              Comment


              • #8
                Sprinter 313 2005 bec rosu ulei in bord ?

                Încãlzeste motorul si verifica presiunea la ulei cu un manometru.
                In relanti trebuie sa ai cel putin 0,7 bar


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Domnul Ovidiu ? Unde pot sa ma leg cu manometru sa pot masura presiunea ? Mecanicul mi.a zis ca modelul asta nu are senzor de presiune, tot la fel au zis si cei de la reprezentanta Mercedes.

                  Comment


                  • #10
                    Trimite-mi seria de asiu pe ovidiubir@gmail.com si îi dau detalii


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      Colegule,senzorul respectiv nu are nici o treaba cu presiunea uleiului.Este pentru a monitoriza temperatura si nivelul uleiului.Schimba senzorul (asta daca nu ai contacte proaste/cabluri,mufe cu probleme) si acel bec se duce la culcare.Daca era o problema de nivel de ulei aveai acest lucru semnalat pe display in bord respectiv "- 1l" , "-2l" etc.
                      Bafta

                      Comment


                      • #12
                        Domnu Ovidiu am trimis seria pe mail , va mulțumesc ! O zi buna tuturor.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF