Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi achizitie E

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi achizitie E

    Buna seara.
    Dragi colegi de forum, sunt posesor de Mercedes clasa C de 3 ani. Masina are motor de 2 litri benzina, aspirat. Benzina, ulei si un regulator de tensiune am schimbat in perioada asta. Acum vreau sa mai cumpar un mercedes pe post de a doua masina a familiei. Este vorba despre un E 220 din 2004. Atat imi pot permite momentan, astfel incat sa mi ramana si ceva bani pentru eventualele defectiuni ascunse.
    Masina este cea din link.
    Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.

    Este din CT iar eu din bucuresti. Ce parere aveti? Km mai mult ca sigur nu sunt reali. Cu o medie de 40.000 pe an, probabil are in jur de 400.000 de km. Nu e chiar asa de speriat. avand in vedere ca taxiurile merg cate 600.000-700.000 de mii de km pana sa fie vandute.
    Ceea ce nu stiu eu, este istoria, daca pot spune asa, acestui motor. Am vazut ca multe taxiuri il au, ceea ce ma face sa cred ca este un motor fiabil.
    Voi ce parere aveti ? Ce sfat imi dati. Este foarte avantajos ca are taxa de mediu platita.
    Va multumesc si astept raspunsurile voastre.
    Cristian

  • #2
    Mi se pare ca nu prea sunt aliniate farurile cu spoilerul si capota asa cum trebuie.Km sunt mult mai multi aproape sigur.Motorul duce multi km daca e intretinut corespunzator.Grija mare la cumparare,ca daca ai ghinion mai bagi inca odata banii pe care i-aidat pe ea.In locul tau m-as orienta spre altceva la banii astia.

    Comment


    • #3
      Scaune incalzite nu are sigur, nici incalzire auxiliara nu cred. Masina are 150 de cai si 110 kw. Incearca sa faci rost de seria de sasiu sa vedem ce date ne dau colegii.

      Comment


      • #4
        Sunt tare curios de unde indentificati voi km reali?! invatati-ma si pe mine,asta daca nu costa ceva!

        Comment


        • #5
          Parerea mea:
          - nu e imposibil sa fie km originali - am si eu unul cu medie de 15.000 de km pe an, poti afla din istoric de service sau estima din uzura - pedalele nu sunt foarte uzate dar volanul e ascuns ;
          - motorul nu are 118 KW / 160 CP, nu exista varianta asta, eventual a facut prostii prin soft;
          - nu sunt convins ca e E220, poate E200 ? - nu fi suparat, 200-le consuma mai putin, iti spun din experienta ca am momentan ambele variante;
          - emisiile CO2 nu sunt 120, ci peste 160;
          - nu e 2004, e 2003. Cum poti zice ca e produs in 2004 daca e inmatriculat prima data in 2003 ?! Sau minte la data inmatricularii pentru o taxa mai mica ?
          - nu poate fi Euro 4 avand in vedere ca e 2003, intra Euro4 doar de la sfarsitul anului 2004 - am un E200 09.2004 cu DPF si e Euro 4, se poate verifica in CI - daca nu ai de platit taxa de mediu e mai bine Euro 3, mai putine filtre, senzori ...;
          - incalzire auxiliara nu are - poate vrea sa "fure ochii" cu functia Rest sau cea de preincalzire;
          - incalzire in scaune nu are;
          - alarma nu are - eventual aftermarket;
          - bara fata nu e pe pozitie, bara spate la fel - probabil au fost demontate si remontate;
          - bara fata, bara spate si aripa spate stanga tind sa cred ca sunt revopsite - nu ar fi o problema, pana la urma e doar o bara, sau ?
          - vopseaua nu e metalizata;
          - ii prea "asezat" pentru un Clasic - fie are suspensii de Elegnace/Avantgarde fie cele de clasic si-au trait viata.

          Viata motorului depinde ce intelegi prin motor, eu inteleg tot ansamblul care de pe la 100.000 incepe sa aiba nevoie de noi componente, unele simple si ieftine iar altele mai complexe si mai scumpe. Daca te referi la interiorul blocului motor, probabil ca nu ai de desfacut 4-500.000 km.

          Concluzia: prea multe minciuni, nascociri..si alte cele. Cred ca e un caz clasic de "smenar". Probabil pretul mic se regaseste probabil in masina. Nu cred ca e ceea ce vrei, nu cred ca va fi la fel cu ce ai acum in curte.

          Bafta !

          PS: Nu ma intreba cum imi dau seama ... inca le mai vad.

          Comment


          • #6
            Sfaturi achizitie E

            Iusau, intrutotul de acord cu tine, mai putin la faza cu euro.
            Eu am E220cdi, 2003, fap Euro 4, fapt constatat si comunicat de RAR.


            Sent from my Lion

            Comment


            • #7
              Multumesc mult de raspunsuri. Masina e cam praf. Am fost si am vazut o. Motorul scoate un pic de fum pe la capacul de la tacheti. Articulatia e in stare buna, dar amortizoarele sunt duse toate 4. Din ce am mai citit modelele 2003 2005 au o mare problema cu sistemul de franare, care a fost dealtfel inlocuit incepand cu modelele 2006 si nu s a mai folosit. Masina avea linie, dar asa cum ati remarcat si dvs, avea elemente vopsite (ceea ce nu era neaparat o problema). Dar lucrurile peste care nu am putut trece sunt: motor cu consum de ulei (segmentare probabil) si anuntul mincinos. Asta ma face sa cred ca mai sunt si alte defecte ascunse. Nu cred ca are extrem de multi km, dar intretinerea a fost precara. Vopseaua matuita rau. Ambreiaj uzat. Putin fum la accelerare negru amestecat cu albastru. Cam atat. Nu am mai dus masina la verificat, plateam banii aiurea.
              Posibil sa ma reorientez catre un C benzina. Am vazut o droaie de E class si am ramas foarte dezamagit. De la impecabila in anunt, la situatii mai mult decat jenante la fata locului si explicatii absolut penibile. Sa nu ma intelegeti gresit. Nu caut o masina noua si sunt constient ca pot exista diverse lucruri de facut dupa achizitie. Dar sa fie una care sa corespunda macar 70% cu ceea ce scrie in anunt. Asa cum a mentionat si colegul, n as vrea sa o mai platesc odata pentru a ma putea bucura de ea.
              LE
              Daca motorul si ambreiajul erau ok, restul mi s au parut lucruri de bun simt, avand in vedere ca plateam aprox 10% din pretul de achizitie al masinii.
              Nu sunt exagerat, repet, dar macar lucrurile esentiale sa functioneza bine, nu excelent.
              Last edited by cristiandvd; 11-06-2014, 18:30 PM.

              Comment


              • #8
                Eu unul nu recomand sa iei masina de aici din tara. Chiar daca a intrat de curand. Dai un pic mai mult in Germania dar ai o siguranta in plus iar pretul este unul real. Aici te bucuri de chipurile un pret mai mic dar vei plati destul sa o repari, iar la final vei constata ca era mai ieftin daca o luai direct de acolo.

                Comment


                • #9
                  Eu iti multumesc pentru feedback-ul asupra parerii mele exprimate mai sus; imi dau seama astfel ca "inca le mai vad" cum zicea cate un prieten.

                  Din pacate ai dreptate in aprecieria masinililor scoase la vanzare cu mentiunea ca pretul dicteaza - masinile sunt dupa bani.
                  De exemplu am un W211 2004 2.2 CDI pe care is dispus sa-l dau la 3.000 Euro.
                  In schimb recent mi-am luat un alt W211 2007 2.2 CDI pe care cheltui vreo 13.000 Euro.
                  Masinile sunt la fel, dar asta doar in poze .
                  Eu am platit pe W211 cat vor altii sa plateasca pe un W212...oare de ce ?
                  Am platit din start mai mult in Germania decat as fi gasit aici gata inmatriculat si nu spun asta din ipocrizie, si eu am importat masini - de acolo vine "inca le mai vad", dar din pacate multi de la noi se gandesc doar cum sa faca profit incalcand orice regula de bun simt si mai mult de atat multi nu au nici un habar de arta comertului...tot ce stiu e sa intrebe "letzte preis".
                  Last edited by iusau; 11-06-2014, 21:45 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Daca vrei a doua masina in familie, ia-ti ceva mic, de oras. Sa aibe servo si ac si sa intre oriunde. N-o sa mergi simultan cu ambele si dai banii degeaba.

                    Comment


                    • #11
                      Am vazut peste 20 de masini pana in momentul de fata. Sunt foarte dezamagit. MAi mult ca sigur va trebui sa mai pun bani !

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by cristiandvd View Post
                        Am vazut peste 20 de masini pana in momentul de fata. Sunt foarte dezamagit. MAi mult ca sigur va trebui sa mai pun bani !
                        Consider ca asta e o strategie sanatoasa.
                        Cat de multi bani, depinde de multi factori.

                        Bafta !

                        Comment


                        • #13
                          Buna seara. Revin cu o alta masina care mi a captat atentia. http://www.autovit.ro/mercedes-benz-...C35430286.html
                          Daca aveti rabdarea sa va aruncati un ochi si sa exprimati o parere va raman dator. Multumesc anticipat !

                          Comment


                          • #14
                            In una din poze, cea cu magazia de CD-uri, vad ca are volanul pe dreapta. Nu inteleg ce-i cu poza aia. O fi fost adusa din Anglia si trecut volanul pe stanga.

                            Comment


                            • #15
                              Si km sunt 253.000 x 2.La banii astia oricum nu poti avea mari pretentii.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF