Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Revizie W204

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizie W204

    salutare,

    Am de facut revizia la un C220 W204 si as vrea sa stiu daca se merita sa merg la reprezentanta sau nu.
    Masina a fost adusa second din germania si are 170.000km.
    Pentru cei care au mai fost la AutoKlass Sibiu, ati fost multumiti?

    mersi,
    Florin.

  • #2
    Daca masina este sh , normal ar fi sa- i faci schimburile de ulei la motor si cutie.Mai ales daca are cutia automata.
    Recomandarea mea e sa-i faci la dealer , acolo vezi exact daca are erori , ce trebuie schimbat. Dupa aceea poti opta pt piese aftermarket.
    O revizie care sa includa : ulei motor , filtru motor , filtru polen , filtru aer , manopera ajunge undeva la 1500-1700ron la Autoklass.

    Comment


    • #3
      La Autoklass Sud in Bucuresti mi-au cerut 1850 ron pt schimbarea uleiului, f.ulei, f.aer, f.polen si f. combustibil pentru un C180CDI facelift...am comandat piesele si uleiul toate originale 1100 ron si 100 m-a costat manopera la un service multimarca unde am putut asista la revizie.

      Comment


      • #4
        Exista C180 CDI ? Poate C180 kompressor, la CDI din cate stiu sunt de la C200,C220...

        Comment


        • #5
          C180CDI Blueefficieny 2143cmc 120 cp
          Mercedes-Benz Clasa C T-modell (S204, facelift 2011) C 180 CDI BlueEFFICIENCY (120 CP) Combi 2011 2012 2013 2014 | Specificatii tehnice, Consumul de combustibil, Dimensiuni, 120 CP, 201 km/h, 124.9 mph, 0-100 km/h: 10.8 sec, 0-60 mph: 10.3 sec, 4.8-5.4 l/100 km, 49 - 43.56 US mpg, 58.85 - 52.31 UK mpg, 20.83 - 18.52 km/l

          Comment


          • #6
            Scuze, eram prost documentat.

            Comment


            • #7
              Exista undeva un table cu ce si cum si la cati km trebuie schimbat!? Adica ceva de genu :
              la 1 sau 25000 de km trebuie schimbat asta si asta!

              Eu am un C220 2012 si as fi interesat de un astfel de tabel!
              Multumesc

              Comment


              • #8
                Salut !

                Aceeași întrebare ca precedentul coleg am si eu :

                gasim undeva tabele cu ce presupune revizia A sau B ?

                Comment


                • #9
                  Sters! Sorry

                  Comment


                  • #10
                    Poate ajuta link-urile astea , orientativ :http://www.yourmercedes.com/schedule-a-service
                    si
                    http://www.yourmercedes.com/schedule-b-service.

                    Comment


                    • #11
                      Imi spune si mie vreun coleg ce inseamna "service BH?!
                      Am un C250 2009 si am acest mesaj in bord.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF