Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Propuneri pentru un forum mai bun!

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Propuneri pentru un forum mai bun!

    Stimati membri Clubmercedes,
    La propunerea unor colegi, de acum aveti la dispozitie un instrument prin care dumneavoastra puteti sa va implicati in structura, dinamica si modul de organizare al acestui forum, prin aportul de idei si propuneri, ce se vor regasi in aceste pagini virtuale.

    Cateva precizari importante!

    Scopul acestui thread este de a imbunatati forumul si modul in care informatia ajunge la utilizatori. Toate propunerile, ideile si variantele propuse vor putea fi dezbatute aici, atat intre useri, cat si cu moderatorii.
    Eventualele nemultumiri se vor formula in termeni regulamentari si cu decenta. Pentru orice alt tip de manifestari exista PM.
    NU folositi topicul pentru a trage de urechi, a cere socoteala, sau a analiza discutii sau actiuni ale moderatorilor. Pentru astfel de probleme va puteti adresa administratorilor.

    Acestea fiind spuse, sa trecem la treaba. Avem ocazia sa dezvoltam impreuna aceasta comunitate!

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

  • #2
    Salut,
    Pentru ca ne aflam in topicul ce priveste propunerile de imbunatatire a forumului tin sa atrag atentia asupra aspectului neingrijit pe care l-a capatat forumul Mercedes in ultima vreme. Pentru ca Mercedes Benz este unul dintre cele mai elegante branduri din industria auto mondiala propun sa punem si noi, forumistii, umarul sa dam o mana de ajutor administratorilor sa indreptam situatia. Programatori, designeri posesori sau pasionati de Mercedes va asteptam cu propuneri si sugestii. Pentru ca am o oarecare istorie in grafica am sa vin eu cu prima propunere in ceea ce priveste bannerul de pe prima pagina a forumului. (Disclaimer: nu detin adevarul absolut si nici frumusetea absoluta)



    Uploaded with ImageShack.us
    Last edited by cipi2ooo; 10-21-2013, 21:26 PM.

    Comment


    • #3
      Eu vreau stickere sa promovam si sa ne cunoastem in trafic.
      Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

      Comment


      • #4
        Eu as vrea sa se scrie corect gramatical. Nu am vazut forum pe care sa se faca mai multe greseli decat aici, din pacate.

        Comment


        • #5
          Originally posted by AndreiSSS View Post
          Eu as vrea sa se scrie corect gramatical. Nu am vazut forum pe care sa se faca mai multe greseli decat aici, din pacate.
          Cred ca exagerezi.

          Originally posted by valentinion View Post
          Eu vreau stickere sa promovam si sa ne cunoastem in trafic.
          +1.Hai sa facem cateva.

          Originally posted by cipi2ooo View Post
          Salut,
          Pentru ca ne aflam in topicul ce priveste propunerile de imbunatatire a forumului tin sa atrag atentia asupra aspectului neingrijit pe care l-a capatat forumul Mercedes in ultima vreme. Pentru ca Mercedes Benz este unul dintre cele mai elegante branduri din industria auto mondiala propun sa punem si noi, forumistii, umarul sa dam o mana de ajutor administratorilor sa indreptam situatia. Programatori, designeri posesori sau pasionati de Mercedes va asteptam cu propuneri si sugestii. Pentru ca am o oarecare istorie in grafica am sa vin eu cu prima propunere in ceea ce priveste bannerul de pe prima pagina a forumului. (Disclaimer: nu detin adevarul absolut si nici frumusetea absoluta)



          Uploaded with ImageShack.us
          Imi place mult poza.Nu poti sa faci una cu un S class W222 ?

          sigpic

          "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

          Comment


          • #6
            Propun sa facem o echipa de ``Mesteri``.
            Sa avem un electronist,un vopsitor,un mecanic,etc.
            Acestia sa fie calificati si sa le putem cere sfaturi,bineinteles nu sa isi vanda meseria.
            Propunerea se poate modifica,adapta...
            Ideea mi-a venit cand am vazut acest player de mercedes din poza!
            Attached Files
            Mercedes-Benz E220C 124 automatic '94
            Mercedes-Benz 230C 123 automatic '78
            Mercedes-Benz SL320 129 automatic '96
            Mercedes-Benz E200C 124 automatic '95

            Comment


            • #7
              Originally posted by mircea600sel View Post
              Cred ca exagerezi.



              +1.Hai sa facem cateva.



              Imi place mult poza.Nu poti sa faci una cu un S class W222 ?
              Putem face cam cu orice ! Sa le mai alternam din cand in cand.

              Comment


              • #8
                Originally posted by GoguL View Post
                Propun sa facem o echipa de ``Mesteri``.
                Sa avem un electronist,un vopsitor,un mecanic,etc.
                Acestia sa fie calificati si sa le putem cere sfaturi,bineinteles nu sa isi vanda meseria.
                Propunerea se poate modifica,adapta...
                Ideea mi-a venit cand am vazut acest player de mercedes din poza!
                Pai am avea priceputi pe diagnoza, mecanica si MB in general:
                Bucuresti: mastermario71, popeye_pmm, cl600;
                Constanta: mercedes-cdi;
                Iasi: bazil_mb, cristian c.;
                Cugir: Heavy D.
                Pe partea de audio si electronica este colegul zsolti1981 (din Mures cred).
                Am inclus colegii care se implica activ pe forum si care, desigur, mi-au venit in minte pe moment. Scuze celor omisi si rog completarea listei.
                Last edited by cutaresku; 10-22-2013, 12:41 PM.
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #9
                  Originally posted by GoguL View Post
                  Propun sa facem o echipa de ``Mesteri``.
                  Sa avem un electronist,un vopsitor,un mecanic,etc.
                  Acestia sa fie calificati si sa le putem cere sfaturi,bineinteles nu sa isi vanda
                  Buna treaba Adica sa ai pe cineva care sa munceasca pe gratis pentru tine???

                  Putea fi o propunere rezonabila doar daca tu erai unul din acei mesteri calificati si te ofereai sa-i ajuti gratis pe ceilalti. Dar e aiurea sa organizezi tu ce sa faca altul gratis pentru tine.

                  Uiti scopul unui forum. Forumul nu tine loc de service. Sfaturile de pe forum sunt VOLUNTARE, fiind date DOAR in masura in care cineva are chef, timp si priceperea necesara.
                  De aceea mi se par aiurea si UP-urile la topicurile tehnice, de genul Nu ma ajuta nimeni? Pai te ajuta doar daca are chef sa te ajute, nu trebuie sa fortezi obtinerea unui ajutor.

                  De multe ori sfatul de pe un forum valoreaza fix cat ai dat pe el. Adica nimic. Ca daca primesti un raspuns nu inseamna neaparat ca este si corect.
                  Fiecare isi poate spune parerea, indiferent daca este sau nu corecta. Din fericire aceste greseli sunt corectate in postarile ulterioare.

                  Ramane in sarcina exclusiva a cititorului sa extraga informatiile corecte dintr-o discutie.

                  De multe ori pe forum gasesti idei interesante. Insa nu are nimeni timp sa te ia de mana sa te invete de la A la Z cum se face o chestie. Asta mai ales cand e vorba de chestii banale pe care le poti afla si singur din cartea masinii sau cautand pe net, fie chestii care s-au mai discutat de nu stiu cate ori pe forum. Trebuie sa-ti pui si tu mintea la contributie.

                  Comment


                  • #10
                    On-topic. Ar fi o idee creerea unei sectiuni separate in care sa fie adunate toate DIY actuale sau viitoare de pe forum.
                    Nu imprastiate la fiecare model, ci adunate toate la un loc, impartite eventual pe categorii gen: franare, motor, racire, directie, sisteme audio, etc. Ca sa fie usor de identificat, titlul sa fie ceva de genul: [ML 320 W164 2010] Schimbare placute de frana.
                    Ar fi de ajutor pentru cei ca vor sa mestereasca cate ceva la masina.

                    Cred ca se vor gasi voluntari care atunci cand isi fac o reparatie la masina (ei personal sau la un service) sa faca cateva poze si sa prezinte in cateva randuri ce si cum.
                    Last edited by paul_p; 10-22-2013, 13:12 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Eu as propune sa se introduca in regulament citirea topicurilor in intregime.
                      De nenumarate ori am vazut situatii in care pe pagina a doua sa zicem era explicat "de-a fir a par" un procedeu sau o reparatie si prin pagina a patra vreun june in ale forumului intreba cu vaiete prelungi cum sa-si repare (aceeasi) problema.
                      Sincer sa fiu asta e si unul din motivele pentru care nu ma mai prea agit pe la sectiunea C-klass/probleme tehnice.
                      Am uploadat cateva poze si explicatii la un moment dat si vazand ca unii nici nu-si bat capul sa caute sau sa citeasca m-am cam lamurit...
                      Cui i se pare prea mult sa citeasca tot...not our problem.
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment


                      • #12
                        Un topic foarte interesant.Cat despre stickere,nu prea imi placea ca in trecut fiecare isi facea sticker dupa bunul plac,dar este o parere personala si nu am nici o intentie de a jigni pe nimeni.Referitor la stickere,as lipi si eu pe masina un asemenea sticker sa ma mandresc ca pe langa faptul ca am un Mercedes,fac parte dintr-o comunitate.Propun colegilor moderatori sa deschida un topic separat cu un fel de concurs daca vreti s-o numim asa,cu realizarea unui sticker care sa reprezinte clubul nostru.Aici pot interveni colegi si nu numai care se ocupa cu desene,grafica,reclame etc.Dupa o perioada de,sa zicem 1 luna,toate stickerele participante sa fie supuse la vot deschis,unde fiecare membru clubmercedes sa poata vota care sticker ii place.Evident,stickerul cu cele mai multe "like"-uri sa fie adoptat drept sticker oficial clubmercedes.Ce spuneti?
                        W202 elegance / 1.8 benzina,1993

                        Comment


                        • #13
                          Bine punctat zsolti1981 , ar fi frumos sa avem un element de "identificare" in trafic .
                          Mercedes-Benz C180 Elegance

                          Just like he said..."Now go home and get your f****n' shinebox !

                          Comment


                          • #14
                            Si eu sunt pentru stickere!

                            Comment


                            • #15
                              +1 la stikere

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF