Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce vă enervează(acum)

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce vă enervează(acum)

    După cum scrie și-n titlul topicului, am decis să deschid acest topic să ne mai descarcăm și noi nervii pe statul român de exemplu, sau din cele din viața noastră de zi cu zi.Orice categorie, nu contează.

    Încep eu.Mă enervează că unii români deszăpesc un loc anume de parcare, și au pretenția să nu mai parcheze nimeni acolo, că vai doamne a lucrat X ore să-l deszăpească, deși locul de parcare e pe un domeniu public.
    Un exemplu, despre ceea ce vorbesc în poză.
    Attached Files
    " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
    Regulament forum.

  • #2
    Originally posted by Tyler View Post
    După cum scrie și-n titlul topicului, am decis să deschid acest topic să ne mai descarcăm și noi nervii pe statul român de exemplu, sau din cele din viața noastră de zi cu zi.Orice categorie, nu contează.

    Încep eu.Mă enervează că unii români deszăpesc un loc anume de parcare, și au pretenția să nu mai parcheze nimeni acolo, că vai doamne a lucrat X ore să-l deszăpească, deși locul de parcare e pe un domeniu public.
    Un exemplu, despre ceea ce vorbesc în poză.

    Sa ma ierti ,dar tie iti convine sa faci munca patriotica si sa deszapezesti tot cartierul la lopata si sa vina toti vecinii nesimtiti sa parcheze pe locul(rile) curatate de tine? Sincer mie nu, doar ca gradul de nesimtire in tara asta e mai presus de maxim ...
    Last edited by cutaresku; 03-02-2012, 03:13 AM.

    Comment


    • #3
      Nu-mi convine deloc să fac muncă patriotică dar în fond o faci pentru tine, ca să-ți scoți mașina din zăpadă, nu înseamnă că dacă o faci, acel loc devine al tău, că ești pe domeniul public.
      Eu unul dacă parchez în locul lui X, las pe parbriz numărul meu de telefon.
      Vrei să spui că ești de acord cu fapta comisă de domnul din acest clip?Eu unul nu sunt de acord.
      Domnul căruia i-au fost "renovate" ștergătoarele de pe parbriz, s-a comportat exemplar din punctul meu de vedere.Are toată stima și respectul din partea mea pentru comportamentul amiabil arătat fiind în situația dată, spre deosebire de domnul celălalt care a adoptat un comportament coleric.
      A ajuns să fie un fel de lege nescrisă în România, să nu parchezi pe locul altuia deszăpezit care ia niște proporții barbarice.Suntem oameni, putem să ne înțelegem, nu suntem animale.
      Last edited by Tyler; 03-02-2012, 04:03 AM.
      " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
      Regulament forum.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Eugen Gaftoneanu View Post
        Sa ma ierti ,dar tie iti convine sa faci munca patriotica si sa deszapezesti tot cartierul la lopata si sa vina toti vecinii nesimtiti sa parcheze pe locul(rile) curatate de tine? Sincer mie nu, doar ca gradul de nesimtire in tara asta e mai presus de maxim ...
        Deși parchez într-o parcare privată din fața blocului, nu am avut nici o jenă să dezăpezesc 4-5 locuri de parcare în primele două zile, și alte 3 în următoarele săptămâni. Sunt conștient că tentația e mare să iei locul gata curățat, și eu fac la fel. De aia nu m-am supărat când mi-a luat altul locul...
        ...

        Comment


        • #5
          Totul tine de aprecierea fiecaruia.

          Vreti sa spuneti ca mergand intr-o zona aglomerata, unde oricum se gaseste greu un loc de parcare, vazand unul gata deszapezit si liber nu parcati pentru ca va ganditi cat de mult a dat omu` la lopata? Sa fim seriosi! Daca e domeniu public poti parca unde vrei chit ca a fost sau nu deszapezit de cineva...Ah, alta e treaba cu locul de parcare "privat" (unde exista asa ceva).

          Si eu am curatat un loc in spatele blocului si a doua zi m-am trezit cu o masina parcata acolo, care nici macar nu era un locatar. Ce era sa-i fac? Am cautat si eu un alt loc. Nu zic ca mi-a picat bine, dar nici sa-i iau la pomenire neamurile... In schimb am evitat sa parchez pe locurile curatate de vecinii mei...
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • #6
            Se desprid doua aspecte , din ce s-a discutat pana acum .

            Unu : Daca folosesti masina zi de zi , sau esti la shoping prin oras , parchezi fara probleme acolo unde gasesti liber .

            Doi : altfel se pune problema cand exista o zona in jurul blocului , chiar daca nu este platita , isi dezapezeste unu masina , si altul ii ia locul si nu o mai misca doua saptamani . Nesimtire curata . Mai nimerit , mi s-ar fi parut ca toti cei care folosesc o anumita zona , acolo unde locuiesc , sa-si curete impreuna parcarea ( mai si socializeaza , la un vin fiert ) , si nu se mai supara nimeni .

            Acum ce mi s-a intamplat mie . Am dat doua zile la lopata , am facut curat , bec in jurul masinii , si a doua zi cei din dreapta si stanga locului unde tin masina , si-au curatat si ei zona aruncand zapada pe locul curatat de mine .
            Cand i-am atras atentia unuia , pe care l-am prins in flagrant delict , a motivat ca a vazut prelata pe masina si a crezut ca ... el stie ce .
            O fi fost idiot , sau ar trebui inscris in clasa 0 , specialitatea bune maniere .

            Comment


            • #7
              Asta cu zăpada pe locul tău mi-a adus aminte de faza cu garajul.

              Împreună cu niște prieteni am închiriat un garaj într-o zonă a orașului, să avem unde să depozităm chestii (roți de vară, anvelope, piese, truse etc) și unde să lucrăm la mașină (are groapă). Nimeni nu-și ține mașina acolo și trecem destul de rar (cam odată la două săptămâni mai merge cineva să lase sau să ia chestii de acolo).

              Odată cu zăpada bineînțeles că dragii noștrii vecini de garaj s-au gândit că nu ne-ar deranja un morman de zăpadă fix în fața garajului, cât să nu-l mai poți deschide (e ultimul garaj din rând, dacă aruncau 3 metri mai încolo nu încurca nici un garaj).

              Din fericire s-a rezolvat cu propietarul garajul (care le deține pe toate din zonă). L-am rugat să vorbească cu ceilalți să binevoiască să-mi lase de curățat doar zăpada care era normal să o am, nu ditamai muntele. Până la urmă tot propietarul a dat la lopată, dar faza m-a făcut să simt din plin avantajele vieții în România.

              PS: După ce s-a rezolvat cu zăpada, am găsit un ac destul de gros și mare băgat în lacăt cu tot cu lipici (probabil să nu cadă sau să iese ușor). Cel mai probabil să nu mai putem deschide. Spre dezamăgirea lor, țin să-i anunț că l-am scos după vreo 10 minute de încercat.
              ...

              Comment


              • #8
                Odata demult in vremuri apuse ( inainte de 89) i-mi aduc aminte ca vecinii ieseau la lopata ( exact cum spune colegul Nelu ) la un vin fiert la o gluma iar cand se spargea gasca locurile de parcare erau curate (se deschideau gurile de canal din zona si se arunca zapada acolo ) .Astazi in schimb ce pretentii sa mai avem de curatat locuri de parcare cand nu suntem in stare sa ne curatam nici macar masina de zapada ,nu cred ca sunt singurul care am vazut masini in trafic cu ditamai muntele de zapada pe ele avand curate doar geamurile ( si nici alea toate ).Astfel de oameni nu cred ca vor pune mana sa-si curete vreodata locul de parcare . Ok si cu locul de parcare privat e o mica poveste : locul platit e al tau de la ora 20.00 ( parca ) pana dimineata,in rest poate parca pe el oricine ,acum depinde si de bunul simt al vecinilor .In general toti ne cunoastem in mare masinile vecinilor , ca atare cand gasesti pe locul tau o masina straina ( de parcare ) cand te intorci acasa asta nu inseamna ca trebuie sa o vandalizezi .daca ai nr de tel in geam suni ,daca nu aia e cauti sa parchezi provizoriu in alta parte pana pleaca respectivul si nu moare nimeni din atata lucru ca doar nu se intampla asta in fiecare zi .

                O alta situatie care pe mine ma enerveaza la culme tot legat de parcare si pe care o consider nesimtire si nicidecum prostie este aceea in care gasesti parcata ( mai bine zis aruncata ) cate o masina pe 2 locuri de parcare .Oare respectivul cum s-ar simtii daca ar vrea sa parcheze si ar gasii o masina parcata exact ca a lui ocupand 2 locuri in situatia in care toti cei care sofam stiim problema locurilor de parcare .Oare e chiar asa greu sa-ti parchezi masina in asa fel incat sa lasi loc si pentru altii?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Eugen Gaftoneanu View Post
                  ...

                  O alta situatie care pe mine ma enerveaza la culme tot legat de parcare si pe care o consider nesimtire si nicidecum prostie este aceea in care gasesti parcata ( mai bine zis aruncata ) cate o masina pe 2 locuri de parcare .Oare respectivul cum s-ar simtii daca ar vrea sa parcheze si ar gasii o masina parcata exact ca a lui ocupand 2 locuri in situatia in care toti cei care sofam stiim problema locurilor de parcare .Oare e chiar asa greu sa-ti parchezi masina in asa fel incat sa lasi loc si pentru altii?
                  Perfect de acord! Dar stii ce e si mai enervant? Sa fii blocat in parcare de doi isteti care au parcat langa tine prea aproape, sau mai grav...oblic, sa nu poti nici macar manevra...Asta e intr-adevar enervant! Am patit-o, desi nu eram cu MB-ul. Daca nu eram cu masina mica nu stiu daca ieseam de acolo. Oricum mi-a luat vreo 20 de minute pana am manervrat de am facut febra musculara la maini...Dar m-am razbunat! I-am dezumflat rotile fata...ambele, nu pana la janta, ci doar un pic...ca oricum era o vulcanizare in zona la 100 m, sa ajunga pana acolo fara multe incidente! Eu zic ca a meritat!
                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by dan500se View Post
                    Dar m-am razbunat! I-am dezumflat rotile fata...ambele, nu pana la janta, ci doar un pic...ca oricum era o vulcanizare in zona la 100 m, sa ajunga pana acolo fara multe incidente! Eu zic ca a meritat!
                    Parerea mea este ca nu e bine sa te razbuni pe masina ,ca in fond si la urma urmei nu masina ti-a facut rau ,ca proprietarul autoturismului in cauza.El ar trebui "scuturat" un pic.Toate cele bune.
                    Last edited by Luxian; 03-02-2012, 16:22 PM.
                    CJ-20-AMN.

                    Comment


                    • #11
                      Locuiesc langa Gare du Nord, unde multi isteti isi lasa masinile (pentru zile) si pleaca cu trenul.
                      Intr-o zi, accesul la trotuarul pe care toti locatarii ne lasam masinile, dar si la straduta ce da spre casele din spatele blocurilor, este blocat de o Dacia 1310. O zi, doua, trei, intr-a patra observ ca avea toate anvelopele intepate.
                      Intr-a cincea zi, trec pe-acolo si un nene la circa 60 de ani injura de mama focului pe langa Dacia respectiva. Il intreb: de ce sunteti suparat dom'le? El: juma' de ora am lasat domne masina aici si uite ce mi-au facut, mi-au intepat cauciucurile!
                      Zic: auzi, bre, esti om batran, cu par alb in cap, nu ti-e rusine sa minti in halul asta! Masina ai lasat-o de 5 zile, locuiesc aici si stiu bine.
                      A tacut brusc, intre timp cativa vecini "suedezi" (cei de la casele din spate) deja se apropiau periculos de el: bah, boule, cum ai lasat masina aici, sa ne blochezi pe toti?!
                      Moshu' n-a mai scos un cuvant.
                      Morala: multa nesimtire...
                      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by pintea paul View Post
                        Parerea mea este ca nu e bine sa te razbuni pe masina ,ca in fond si la urma urmei nu masina ti-a facut rau ,ca proprietarul autoturismului in cauza.El ar trebui "scuturat" un pic.Toate cele bune.
                        Eu zic ca am fost relativ...cumsecade... Nu am facut niciun rau masinii, am lasat aerul sa iasa pe la valva, si am precizat si mai sus ca nu l-am lasat pe janta.

                        Dupa ce am stat 20 de minute (era si vara, canicula) sa ma chinui sa ies de acolo mai trebuia sa astep n-spe minute pana vine respectivul sa-i fac...ce?

                        Eu zic ca am fost rezonabil...

                        Dar, cum zicea si colegul mai sus...nesimtirea e nesfarsita la unii.
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • #13
                          Dau dreptate colegilor, cu privire la nesimtirea romanilor! La serviciu avem loc de parcare in incinta, dar cum a nins mult si nu suntem decat doi cu masini, cine curata zapada? Fraieru' adica eu! Am ,,lopatat'' vreo zece metri cubi de zapada, intr-o zi ( cred ca de aia tusesc acum ca magaru' ) si am facut loc de parcare si loc ptr. cazul cand vin masinile de interventie. Colegul, de o nepasare si o nesimtire demne de record mondial, nu a dagajat decat atat cat sa strecoare scarba de ,,slogan'' intre doi munti de zapada. In plus zapada degajata de el a aruncat-o blocand o jumatate de poarta. Cum Mertu' e mai lat decat ,,sloganul'' nu puteam nici sa intru in curte. Ce sa zic? Indivizi de teapa asta nu merita sa fie numiti oameni! Apropo, buna ideea cu topicul asta, ca eu, cel putin, am destule motive de nemultumire.

                          Comment


                          • #14
                            L-am făcut expres pentru nemulțumiri de genul ăsta.Mă bucur că a prins.
                            " You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your f*cking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world. " Tyler Durden
                            Regulament forum.

                            Comment


                            • #15
                              Si mai o nemultumire, veche si mare, care chiar daca nu are legatura cu masinile, ne afecteaza pe multi. Merg in supermarket sa-mi fac cumparaturile si stau, ca prostu'' la coada, la cassa, pana asa zisi patroni factureaza 4-5 carucioare pline ochi cu marfa. Care e problema? ,,Patronii'' vand marfuri pe bonuri de masa, apoi cu aceste bonuri merg in supermarket si cumpara marfuri, care nu sunt trecute in acte. De asemenea cumpara si pe bani, dar tot gen persoana fizica, marfurile nefiind inregistrate in acte. Ce fac apoi? Majoritatea acestor ,,patroni'' au magazine in sate, unde unui batran amarat, sau unui simplu taran, vand marfa cu pret ,,piperat'' si banii incasati sunt bagati in buzunare, fara a platii taxe Statului. Cunosc caz care castiga astfel 3000-4000 euro pe luna si e mare ,,patron''. Asta nu este evaziune fiscala? Sigur este!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF