Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimb ulei cutie de viteze automata w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb ulei cutie de viteze automata w211

    am inteles ca operatiunea de schimbare a uleiului la cutia de viteze automata este relativ simpl.sigurul impediment este joja de ulie ,care nu este pe nici o masina.credeti ca exista astfel de joje de vanzare?in ceea ce priveste schimbul de ulei,credeti ca este mai indicat sa fac un prim schimb de ulei fara a schimba filtrul de ulei,iar dupa 1000 de km sa mai fac un schimb,si deabia atunci sa schimb filtrul si garnitura de la baie?e mai eficient asa?m-am gandit la treaba asta stiind ca din cutiile automate nu se scurge tot uleiul,ci doar aprox jumate(in situatia mea aprox 5 litri)?
    aveti alte sfaturi pentru un novice in ceea ce priveste mercedes benz:P?

  • #2
    Uite aici ai totul despre schimb la cutia automata, doar ca este in germana, dar dupa cum ai scris Bucharest in avatarul tau, banuiesc ca esti vorbitor de Germana... http://www.automatikoelwechselsystem.de/home.html
    .. ________ ..
    o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
    (Oo\==/oO)
    ..U...............U.
    Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
    http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

    Comment


    • #3
      10x pulmann ,dar pe acolo aia folosesc o masinarie speciala,tocmai pt a schimba tot uleiul din cutie..problema e ca asemenea utilaj nu prea exista la reprezentanta pe la noi,cel putin asa am auzit.

      Comment


      • #4
        de la w210 inainte cutiile sunt wartungsfrei,dar se schimba pishatul printr-o procedura greoaie,sigur in RO o fac doar la MB,aici la mine costa 350 euro totul...

        Comment


        • #5
          Si mie mi-au recomandat cei de la reprezentanta sa schimb jumatate din uleiul din cutie(4 litri mi-au zis) si saptamana viitoare ma duc sa o fac. Se schimba atunci si filtrul si ma ajunge in jur de 4 mil am inteles. Din cate mi-a zis un prieten care are un service langa mine, acest schimb partial poate sa mi-l faca si el dar intr-adevar este problema cu masurarea nivelului pt ca joja nu exista si doar la reprezentanta au asa ceva. Am sa va anunt dupa cum a decurs!

          Comment


          • #6
            vineri ma duc si eu sa schimb uleiul.
            va tin la curent cu evolutia lucrurilor.
            probabil ca peste o luna voi efectua un alt schimb de ulei,care va implica si filtrul de ulei.

            Comment


            • #7
              Eu am schimbat la Mercedes, Casa Auto Brasov. Eu am un W 211. Se curata mai intai instalatia. Toata operatiunea a costat 670 ron.

              Dupa curatarea instalatiei iti schimba garnitura si filtrul.
              Last edited by doktor4carz; 10-10-2008, 13:10 PM.
              Mercedes are prioritate din fabrica.

              Comment


              • #8
                hmm

                Originally posted by DMIHNEA View Post
                de la w210 inainte cutiile sunt wartungsfrei,dar se schimba pishatul printr-o procedura greoaie,sigur in RO o fac doar la MB,aici la mine costa 350 euro totul...
                aiurea

                Comment


                • #9
                  din cauza uleiului la cutie am avut mari batai de cap. ce am invatat in urma acestei neplacute experiente este ca mai nou la w211, cazul tau, ai buson de scurgere si la convertizor fata de anumite modele w 210 care nu aveau si exista riscul ca in cazul in care se schimba tipul de ulei sa se mixesze cu vechil si sa-ti dea anumite anomalii de functionare. sfatul meu este sa mai mergi cu ea si sa-l schimbi pe tot odata nu cu jumatati de masura, inclusiv filtrul si garniturile. vis-avis de joja nici macar cei din service autorizat nu sunt in stare sa-ti puna fix cat scrie la carte, asa ca, daca poti sta pe langa masina cand se face operatiunea ar fi ideal pt ca nu-i bun nici prea putin dar nici prea mult.

                  Comment


                  • #10
                    Galileo, pana la urma ai schimbat uleiul?
                    Spune-ne cum a decurs operatiunea.

                    Comment


                    • #11
                      Baietzii de la Arad itzi desfac cutia(baia de ulei de la cutie)si vad culoarea uleiului si-si dau seama dupa uzura lui ce culoare a avut pentru ca acum sunt 2 tipuri de ulei,unul rosu si unul galben,dupa constatare itzi baga uleiul corespunzator si nu mai e nevoie de golirea integrala a uleiului din cutie si daca insisti itzi fac si buson la convertizor daca cumva nu are modelul tau.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by paul1983 View Post
                        Baietzii de la Arad itzi desfac cutia si daca insisti itzi fac si buson la convertizor daca cumva nu are modelul tau.
                        Asta e super. Nu am bushon de golire a convertizorului la w211 220cdi 2003.
                        Sunt curios cum itzi face acel bushon ?!
                        Se da gaura de cat ?
                        Se baga ce tarod ?
                        Ce fel de shurub se pune? Banuiesc ca 'ingropat' ?!
                        Te rog detaliaza !!!

                        Comment


                        • #13
                          Pai ,banuiesc, ca nu-i primul bushon care-l fac,ai garantzie pe lucrarea respectiva, daca vrei itzi nr. de tel si vb cu ei mai DETALIAT,eu n-am ajuns pe la ei inca doar prin telefon ce mi-au mai zis

                          Comment


                          • #14
                            W211, are supapa de supraplin. Deci poti baga cat ulei vrei inapoi ca oricum il da afara si isi opreste doar cate are nevoie. Iti zic din propria experienta si mai mult decat atat am inteles ca se poate schimba chiar tot uleiul din cutie fara a merge la reprezentanta. Se ridica masina pe cric si se da drumul la ulei cu maneta bagata in R sau D( una din ele e de golire si una de tragere a uleiului). Dupa ce vezi care da afara uleiul ca nu mai stiu exact care din R sau D, cu un furtun in bidonul de ulei(mai sus decat cutia de viteze) sa aiba cadere bagi in cealalta viteza(R sau D) si cutia incepe sa traga ulei, atunci cand a inceput sa picure pui busonul la baie si cam atat. Mie mi l`a schimbat cineva asha pe tot vreo 8-9 litri parca si am bagat Castrol TQ DIII si vreau sa zic ca merge excelent. Drumuri bune!
                            Diagnoza STAR, INCARCARE FREON, REPARATII. 0769296544

                            Comment


                            • #15
                              Mercedes-Benz E Classe 220CDI

                              Buna seara, am un w211 220CDI din 2003 si am o dilema.De ce tremura(da in nas) cand schimba vitezele ? Am fost cu el la mai multe persoane cu tester si toti au avut acelasi raspuns : cutia nu are nici o problema .Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns sau cu o solutie? Ce ar fi de facut?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF