Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vreau sa cumpar un sprinter

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau sa cumpar un sprinter

    Salut pe toata lumea de pe forum si am si eu o rugaminte la posesorii de Sprinter. Vreau sa cumpar un Sprinter "sa ii dau de lucru" si chiar nu reusesc sa gasesc care este diferenta intre modelul 2xx si 3xx (ex 211 si 311) Stiu ca xx sunt caii putere dar nu stiu ce e cu 2 si 3 ul din fata.
    As mai vrea sa rog daca se poate sa imi dea cineva dimensiunile(din talon) ale masinii(si pentru 2xx si pentru 3xx daca e vre-o diferenta intre ele la dimensiuni) ma intereseaza mai mult cele lungi si inalte
    Va multumesc anticipat si sper ca se va gasi un binevoitor sa i se faca mila de mine ...si nu in ultimul rand sper sa ma intorc cat mai curand ca "posesor de sprinter"
    O seara buna
    Multumesc

  • #2
    Buna seara eu am un sprinter si nu am de munca de loc cu el chiar ma bate gindul sa il vind dar la cit am da si cit am mai investit nu imi scot bani.Referitor la intrebarea ta ...dar mai bine sunama ne intilnim si iti explic mai multe 076.363.1898

    Comment


    • #3
      Diferenta intre un 211 cdi si un 311 cdi nu este de putere, amandoua avand exact 109 cp, ci de greutatea maxima autorizata, la 211 aceasta fiind de 2800 kg, iar la 311 de 3500 kg. La Sprintere, prima cifra sta pentru masa maxima totala autorizata, 2, 3 si 4 = 2,8/3.5 si respectiv 4.6 tone. Ultimele doua cifre reprezinta puterea: 08 = 82 cp, 11 = 109 cp, 13 = 129 cp, 14 = 143 cp iar 16 = 157 cp, la acestea adaugandu-se bineinteles si cuplul motor mai mare in functie de numarul de cp. Lungimea nu e data de cifre, un 213 cdi de exemplu putand avea 3 variante de lungime si doua de inaltime, si exact la fel si un 313 cdi. Ce vezi aia este. Sper ca e raspunsul pe care-l cautai...
      Last edited by BurnerX; 03-15-2008, 10:38 AM.

      Comment


      • #4
        Mersi mult BurnerX exact asta ma interesa diferenta intre 2 si 3 ..acum legat de dimensiuni ai idee cea lunga si inalta (cea mare) ai idee cat are ? si cati metri cubi are interiorul?
        Mersi inca o data pentru informatii
        O seara buna

        Originally posted by ficu View Post
        Buna seara eu am un sprinter si nu am de munca de loc cu el chiar ma bate gindul sa il vind dar la cit am da si cit am mai investit nu imi scot bani.Referitor la intrebarea ta ...dar mai bine sunama ne intilnim si iti explic mai multe 076.363.1898
        Salut de unde esti? din ce oras?
        Last edited by Danny_bb; 03-15-2008, 23:54 PM.

        Comment


        • #5
          Din cate stiu eu varianta cea mai mare ( jumbo ) are aproximativ 15 metri cubi capacitate de incarcare si 2.5 tone sarcina utila. Lungimea masinii e 6.68 m, latimea 1.98 iar inaltimea 2.6m. Cat despre locatia mea... Maramures "plai cu flori".

          Comment


          • #6
            Originally posted by BurnerX View Post
            Din cate stiu eu varianta cea mai mare ( jumbo ) are aproximativ 15 metri cubi capacitate de incarcare si 2.5 tone sarcina utila. Lungimea masinii e 6.68 m, latimea 1.98 iar inaltimea 2.6m. Cat despre locatia mea... Maramures "plai cu flori".
            Multumesc mult m-am cam lamurit
            O zi buna

            Comment


            • #7
              [QUOTE=edibarbu;24771]Mersi mult BurnerX exact asta ma interesa diferenta intre 2 si 3 ..acum legat de dimensiuni ai idee cea lunga si inalta (cea mare) ai idee cat are ? si cati metri cubi are interiorul?
              Mersi inca o data pentru informatii
              O seara buna
              Nu este bine. Un 211 are 2 variante de lungime cea mai mare fiind cea medie, un 313 model maxi adica cel cu 3 geamuri care se fabrica de la modelul 3xx la 4xx are cam 6,56 m ceva de genu. diferentele de tonaj sunt cele de sus
              TE DUC UNDE VREI CAT AI ZICE HEY

              Comment


              • #8
                Originally posted by ficu View Post
                Buna seara eu am un sprinter si nu am de munca de loc cu el chiar ma bate gindul sa il vind dar la cit am da si cit am mai investit nu imi scot bani.Referitor la intrebarea ta ...dar mai bine sunama ne intilnim si iti explic mai multe 076.363.1898
                Asta este adevarul nu prea gasesti de lucru pe masina de 3,5 to mai greu de gasit. Incearca pe bursa transporturilor de marfa ci pune 2 to pe ea cred ca o sa gasesti. Am prieteni care numai dupa bursa isi iau de lucru pe7,5t da pe sprinter daca vrei sa umbli poti pune aproape cat pe un camion de 7,5 t. Un prieten pune pe sprinter pana la 3 t da are 4 foi pe spate da oricum sta pe tampoane pe axa. Eu pun in fiecare zi 2 t pe el persoane + marfa. Cu remorca am ajuns undeva la 3,5 tone + masa masinii. Asta persoane + marfa si am batut tara de la un capat la altul Din Ungaria pana in Piatra Neamt prin Oradea.
                TE DUC UNDE VREI CAT AI ZICE HEY

                Comment


                • #9
                  Buna am si eu o intrebare???Am un sprinter 413 motor de 2200 care imi consuma 14 litri la suta de km,nu conteaza ca sunt incarcat cu 3 tone sau sunt gol.

                  Comment


                  • #10
                    re

                    am si eu un sprinter 416 si diferenta dintre gol/in sarcina este de aprox 2 l la consum , iar consumul mixt este de 15 % mers cu 2000rpm si 80km/h

                    Comment


                    • #11
                      Consumul este explicat de capacitatea mica a motorului,de stilul de condus de uzura masini ,de uzura cauciucurilor de presiunea din ele.Eu am 312 din 95 cu motor de 2900 in 5 pistoane si imi consuma 7 in oras si 5-6 afara la o viteza aproximativ constanta de 90km/h

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by manuadi View Post
                        Buna am si eu o intrebare???Am un sprinter 413 motor de 2200 care imi consuma 14 litri la suta de km,nu conteaza ca sunt incarcat cu 3 tone sau sunt gol.
                        ai schimbat filtrele de motorina si de aer? injectoarele sunt bune? scoate fum?
                        TE DUC UNDE VREI CAT AI ZICE HEY

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ala cu sprinteru View Post
                          ai schimbat filtrele de motorina si de aer? injectoarele sunt bune? scoate fum?
                          Da am schimbat filtrele toate la timp,nu scoate fum nici un gram,si am m-ai schimbatun injector acum 5 zile.Am incercat sa alimentez doar din omv si tot acelasi este consumul.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by ficu View Post
                            Consumul este explicat de capacitatea mica a motorului,de stilul de condus de uzura masini ,de uzura cauciucurilor de presiunea din ele.Eu am 312 din 95 cu motor de 2900 in 5 pistoane si imi consuma 7 in oras si 5-6 afara la o viteza aproximativ constanta de 90km/h
                            Consumul tau imi este imposibil de crezut,sau depinde de ce caroserie ai dar totusi sa fim realisti si sa nu dezinformam lumea

                            Comment


                            • #15
                              La consum, pot sa sustin (in mare masura ce zice ficu). Am un 316 CDI, care gol, la 90 km/h in afara consuma 9 l/100 km. Recent, am facute 2 drumuri in Germania cu un 312 din 1997, fara platforma, doar cu oameni/ bagaje, si la autostrada la 90 km/h am scos 7.8 (nu am prins ambuteiaje + vreme faina, fara vant, etc ...). Ma gandesc ca gol, in conditii ideale, poti scoate un 7 l/100 km.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF