Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Dubii S300 sau 400 SEL?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pana la urma imi place mai mult un motor pe benzina, parerea mea, ca doar masina o iei si pentru placerea de a conduce. Am vazut anuntul de la http://www.autoscout24.at/Details.aspx?id=vbrs12cby12g si arata super masina. Merita!

    Practic mai mult costa sa o aduci/inmatriculezi la noi ... poate se mai linistesc cu taxele (mai ales de prima inmatriculare) ... pentru un V12 cumparat la 5000-7000 taxa este aberanta ... traim in Romania! ... sau poate gasim solutii alternative (referitor la taxe)

    Comment


    • #17
      Originally posted by Dumi 420SE View Post

      Pana la urma imi place mai mult un motor pe benzina, parerea mea, ca doar masina o iei si pentru placerea de a conduce.
      Intradevar unei LIMUZINE S-klasse i se potriveste doar un motor silentios pe benzina. Mie i-mi este greu sa inteleg care e motivatia persoanelor fizice care dau 100.000 euro pentru un S-classe diesel nou, sa fie acel 1 Litru/100km economie la carburant ?
      .. ________ ..
      o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
      (Oo\==/oO)
      ..U...............U.
      Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
      http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

      Comment


      • #18
        Originally posted by orca View Post
        Intradevar unei LIMUZINE S-klasse i se potriveste doar un motor silentios pe benzina. Mie i-mi este greu sa inteleg care e motivatia persoanelor fizice care dau 100.000 euro pentru un S-classe diesel nou, sa fie acel 1 Litru/100km economie la carburant ?
        e indoctrinata la noi ideia ca ce e diesel e si mai bun........dar acum,,,,,la noile modele nu se mai face diferenta intre un diesel si benzinar,ci doar la pompa si la plata consumabilelor

        Comment


        • #19
          Originally posted by 300zxtt View Post
          doar la pompa si la plata consumabilelor
          Sa inteleg ca economia la pompa de 1 Litru/100km a dieselului inclina balanta in alegerea motorizarii la o masina pe care ai sa dai 100.000 euro ? , caci consumabilele sint mult mai scumpe la diesel.
          .. ________ ..
          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
          (Oo\==/oO)
          ..U...............U.
          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

          Comment


          • #20
            Originally posted by orca View Post
            Sa inteleg ca economia la pompa de 1 Litru/100km a dieselului inclina balanta in alegerea motorizarii la o masina pe care ai sa dai 100.000 euro ? , caci consumabilele sint mult mai scumpe la diesel.
            nu,era o gluma.eu de ex nu suport dieselul.sunt impotriva lui.exceptie la masinile de teren.dar,in timp e mult mai costisitor un diesel decat un benzinar.la ce motorina avem noi in peco-uri........

            adevarul ca la ora actuala nu mai e diferenta intre un diesel fata de benzinar in prisma utilizarii,adica trage bine,nu mai e 'tractor'(zgomotos) ,dar tot diesel e pana la urma.

            am cam deviat de la subiect.....
            p.s. eu zic ca e cam teapa.de fel a se evita trimiterea de bani in avans.......

            Comment


            • #21
              Originally posted by 300zxtt View Post
              e indoctrinata la noi ideia ca ce e diesel e si mai bun
              --Am inteles foarte bine ca preferi benzinarul, dar am intrat in jocul.... ,pentru a scoate in evidenta ....ce era de scos.
              --Eu cunosc multe cazuri cu "pacaleli momeala" de anunturi de masini ieftine. Unde mai pui ca nu exista produse "ieftine si bune", doar "scumpe si bune" sau "scumpe si rele", restul "avelo-grija", si .
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #22
                Originally posted by orca View Post
                --
                --Eu cunosc multe cazuri cu "pacaleli momeala" de anunturi de masini ieftine. Unde mai pui ca nu exista produse "ieftine si bune", doar "scumpe si bune" sau "scumpe si rele", restul "avelo-grija", si .
                eu cunosc cazuri si din romania in care uni "pierde vara" dadeau anunturi cu masini la preturi super mici ,motiv pt a-si incarca cartela...facand minute ......
                si te tinea la vb o gramada sa-ti explice o asa zisa masina .......

                Comment


                • #23
                  Originally posted by 300zxtt View Post
                  eu cunosc cazuri si din romania in care uni "pierde vara" dadeau anunturi cu masini la preturi super mici ,motiv pt a-si incarca cartela...facand minute ......
                  si te tinea la vb o gramada sa-ti explice o asa zisa masina .......
                  B I N G O !!! Am uitat de astia ai NOSTRII, eu personal am avut ghinionul sa sun la asemenea anunturi.
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • #24
                    Pt. ORCA
                    Văd că te-ai înfuriat foarte tare că "ţi-am jignit 140-ul". Citasem doar dintr-o revistă pe care n-am cum s-o scanez ca ţi-o arăt, fiind forba despre părerea lor, nu de a mea. Fă-ţi timp şi uită-te aici;http://www.mercedes-damien.com/histo...historique.htm dacă ştii limba franceză. Este numai un site din cele foarte multe, care atestă un lucru pe care tu ca fan al 140-ului nu vrei să-l accepţi. Prestigiul, clasa şi cariera lui 126 este incomparabil mai ilustă decât a lui 140! N-ai dreptate nici în privinţa consumului (vei găsi date tot acolo, atât despre W 140 cât şi despre W 126) Nu fac pe lupul moralist nici o clipă şi nu reiese din postul meu, c-aş face vreo comparaţie între maşina mea şi a ta. Sunt constatările altora, oameni prestigioşi din presa de specialitate, oricum, voci ascultate şi nu cred că-i poţi tu combate, oricât de drag ţi-ar fi 140-ul! În ceea ce-l priveşte pe vameş, scrie în primul meu post ce fel de 140 avea, dar tu nici asta n-ai observat.
                    PS Plimbă-te mai puţin dimineaţă şi mai citeşte...sau... plimbă-te tot timpul!

                    Comment


                    • #25
                      Tin sa va anunt ca orice post off-topic sau jignitor care va aparea va fi sanctionat.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Nelu Patrascu View Post
                        Pt. ORCA
                        Văd că te-ai înfuriat foarte tare că "ţi-am jignit 140-ul"
                        PS Plimbă-te mai puţin dimineaţă şi mai citeşte...sau... plimbă-te tot timpul!

                        Originally posted by orca View Post
                        Pot aduce aici multe articole care lauda W140-ul, articolul citat de tine nu e concludent. Daca ne uitam la actuala tendinta in design, e cu multa tabla, (portiere inalte, geamuri laterale mici). Articolele critica sau lauda in functie de ce interes are cel ce "plateste"
                        In vederea admiratiei sau ne... pentru un anumit design respect parerea fiecaruia. Eu fac parte dintre cei ce admira acest design de la W140
                        decat modelul detinut de tine. Nu o spun cu rautate dar sa nu drematizam daca nu e cazul.
                        1. Nu m-am inervat deloc, dincontra am specificat ca respect parerea fiecaruia. Eu nu am comparat deloc design-ul W140 vs W126, ci doar consumul la generatia de motoare '79-'85 vs '91-'98
                        2. Eu nu cred ca te-am trimis nici unde...la plimbare. Spor la munca
                        .. ________ ..
                        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                        (Oo\==/oO)
                        ..U...............U.
                        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                        Comment


                        • #27
                          O frecatzi aiurea. Atzi pierdut din vedere ceea ce se discuta. Nu e vorba de cea ce va place fiecaruia, e vorba de o parere extrem de obiectiva, nicidecum de ceva pertinent. Ca mie imi place golfu shaishpe sau nu, e treaba mea, dar daca shtiu ceva despre 126, care mie nu-mi place, sa fiu cinstit, dar shtiu foarte multe despre model, ca, deh, am lucrat zeci pina acum, atunci scriu. Nu am scris nimic aici pina acum, exact din acest motiv. De a nu arunca vreo tenta de subiectivism asupra evaluarii. Iar acum sint nevoit sa intervin la maniera asta...
                          Toata aceasta tevatura denota o lipsa de atentzie. La subiectul discutziei, la ce s-a scris inainte... Nu e cazul sa continui polologhia, cred ca restul sint chestii de bun-simtz.
                          Aveam de gind sa scriu si eu ceva pe aici, avind in vedere ca mi-au trecut prin mina ambele modele. Din toate punctele de vedere, de sus pina jos, vorba faimosului shlagar al acelei formatzii de fete cu un succes care suna periculos pe litoral acu citziva anishori... Dar mi-a pierit cheful, si daca Nicki va avea vreo intrebare, ii voi raspunde pe messul ratat...
                          Si Danny a vorbit foarte serios. Cine are chef de scandal, se alege cu un ban de toata frumusetzea. M-am saturat pina in git de chiorlau...

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by malnik2002 View Post
                            ma refer la W140, S-ul 300, ma atrage.
                            Problema e ca mie-mi plac tare mult.
                            malnik2002 sper ca posturile mele te-au ajutat sa-ti faci o idee asupra faptului ca nu exista W140 S300 benzinar, si totodata si o idee de ansanblu despre chieltuieli, consum, etc., restul e cancan.
                            Eu te sfatuiesc doar sa-ti iei tot Mercedes, eu nu am un anumit model cum cred unii, eu de 20 de ani vand Mercedesuri, si-mi sint la fel de dragi design-ele la toate.

                            Pt. "malnik2002" si "300zxtt", in Constanta am avut odata o problema cu cutia de viteze si pot sa va zic ca am avut norocul sa ajung la un sevice pe linga un spital mare, unde sef era un turk pe nume OMER, super meserias, super servire, toata stima.
                            Last edited by Danny_bb; 11-19-2007, 19:38 PM.
                            .. ________ ..
                            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                            (Oo\==/oO)
                            ..U...............U.
                            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                            Comment


                            • #29
                              Dragi prieteni, raspund mai tirziu deoarece intre timp am ajuns si eu acasa si i-am expus si sotiei aceasta problema, in urma discutiilor, va spun "BARBATESTE" ca ea a hotarit sa nu schimbam 190-ul, in fine cred ca o sperie masinile mari si puternice. Mie personal i-mi plac fie ca e W140 sau 126, nu stiu in viitor vom mai vedea.
                              Duminica sint la intilnirea din Bucuresti si sper sa fie cit mai multi cei ce vor putea sa ajunga.
                              Multumesc si mult noroc va doresc tuturor.
                              Marinarul.tk
                              Proud owner of C180/96

                              Comment


                              • #30
                                alegerea de motoare mari diesel e mai delicata(cuplu,autonomie...etc)sa nu aprofundam,cel putin nu acum si aici...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF