Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Montare maner geam spate w168

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare maner geam spate w168

    Salut,

    Am un mercedes a170 cdi din '99 care la usa din dreapta spate pe interior nu mai are manivela de deschis geamul.

    Acum, am cautat pe net si am comandat un maner... 25 de lei care arata cam asa:



    Problema e ca chestia aia care iese din portiera si pe care vine atasat acest maner...nu are zimti...si nu mi imaginez cum sa o montez sau daca lipseste ceva.

    Poate care cu un model asemanator sa ma lumineze putin?

    Multumesc

  • #2
    Salut!
    Daca partea care actioneaza macaraua nu mai are zimti , cred ca iti dai usor seama de ce nu mai ai manerul...
    Trebuie sa aiba zimti exact cum e si manerul iar pe laterale sa aiba canale pentru "siguranta" din plastic care il fixeaza. Manerului din pozna ii lipseste un capac ce venea peste.

    Era bine daca puneai o poza cu ce ai pe usa.
    Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

    Comment


    • #3
      Salut.
      In aceste videouri poti vedea ceva imagini cum se demonteaza manerul si panoul portierei, respectiv acea "saiba" din plastic care iti lipseste (cere-o la vanzator!) si la care face referire colegul LauLaur.
      Videoul 1 Videoul 2
      Acu, daca nu ai acei zimti, nu stiu ce poti sa-i mai faci... Se poate inlocui doar `surubul` pe care vine fixat manerul din intreg sistemul macaralei...??? As zice ca nu, am gasit doua poze pe net si as zice ca nu se poate. Din schema gasita de mine as zice ca ai nevoie de intreaga macara, dar s-ar putea sa ma insel.
      Din ce vad, o macara noua vine fara el (deci posibil sa se scoata)... Daca se scoate usor, poate ti-l ofera ce-i de la dezmembrari si-ti dau si `saiba din plastic`lipsa. Daca nu vor, cumpara tot sistemul macaralei, SH pe internet ajunge undeva la 50 ron.
      Acu ca si o solutie de compromis, mai ai si varianta `romaneasca` sa ridici geamul la maxim cu un patent, si apoi sa bagi putin adeziv in interiorul manerului. Adezivul se va intari f tare si poate va face priza cat de cat (depinde si zimtii cat sunt de rosi). Eu am folosit acest adeziv pentru conducta de AC (o idee idioata ca acolo e presiune si nu avea cum sa astupe un por), insa s-a intarit beeeton. Eu unul nu as aplica varianta romaneasca, si as repara-o corect.
      Tu decizi cat vrei sa investesti si daca te incumeti sa ti-o repari singur sau sa mergi la service.
      Am atasat si o poza facuta de mine cand a trebuit sa umblu pe-acolo, manerul era pus de forma si nu cred ca te ajuta. Mai demult am desfacut toata portiera, insa nu aveam `smartfeon`. Succes!

      PS: Usa stanga spate ai deblocat-o? Functioneaza corect?
      Attached Files
      Last edited by cezarkage; 10-05-2018, 09:34 AM.
      W168 or nothing!

      Comment


      • #4
        Ce e in linku ala sunt macarale actionate electric FARA MOTOR.
        La cele manuale boltul acela dintat nu se demonteaza. Ori cumperi alta noua sau SH ori faci metoda descriesa mai sus si il lipesti

        Codurile sunt: WINDOW REGULATOR MECHANICAL,RIGHT A1687300246/A1687301046 To Ident No: J 234325
        To: 05.05.1999

        WINDOW LIFT MECHANICAL,RIGHT A1687301046 From Ident No: J 234326
        From: 05.05.1999

        Reperul 5 din poza atasata

        Ps. cezarkage: Ai lipit manerul pe macara fara sa pui la loc fata de usa?
        Attached Files

        Comment


        • #5
          Salut,

          Pot sa fac o poza diseara cand ajung acasa. Din ce observ eu, acei zimti nu sunt rosi - dupa cum arata nu a avut niciodata, ci a fost drept cu o gaura pe mijloc - de aici su curiozitatea mea.

          PS: @cezarkage am incercat cu patentul dar foarte greu merge, asa ca nustiu ce lipici ar tine aia...doar asa de design dar in nici un caz pentru deschiderea geamului

          Comment


          • #6
            Probabil e rupt de la canalul pe care se aseaza siguranta de retinere...
            Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

            Comment


            • #7
              Originally posted by Radu_G View Post
              Ps. cezarkage: Ai lipit manerul pe macara fara sa pui la loc fata de usa?
              Sper ca te-ai exprimat gresit cand ai spus "lipit". Eu nu am lipit nici un maner. Varianta cu adezivul am prezentat-o ca o solutie de compromis in caz ca bugetul pentru reparatie e mic. Dar depinde ce are pe masina colegul, nu se stie nici asa daca se va putea face ceva... Ma repet ca sa nu se inteleaga altceva.
              In poza postata de mine, era tarziu tare (fix acu un an, 6 octombrie, aceleasi temperaturi), ma prinsese ora 23 si era pus doar de forma, in ideea de a nu-l pierde prin balarii.
              W168 or nothing!

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF