Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Serie de sasiu de pe un 123 300 TD 125 ps

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Serie de sasiu de pe un 123 300 TD 125 ps

    Hello

    Am cumparat motorul om617.952 pentru un transplant pe G-ul meu si acuma ii fac o reparatie generala.
    La orice magazin de piese ma duc, mi se cere seria de sasiu pentru o identificare mai usoara a pieselor. Daca e cineva pe forum, care are motorul respectiv pe o cobra si imi poate da o serie de sasiu, m-ar ajuta mult.
    Eu din pacate nu am.

    Mersi
    Seba

  • #2
    Rectific, e vorba despre un 617.950 se pare, care a fost pus doar pe 300 SD modelele 116.
    Daca ma poate ajuta cineva, dau o bere.

    Ps: poate muta un administrator va rog anuntul la categoria S?

    Comment


    • #3
      Originally posted by grizzlee View Post
      un 617.950 se pare, care a fost pus doar pe 300 SD modelele 116
      Nu vreau să-ți tai elanul, dar întreabă-i eventual pe domnii de la magazin(e), cu ce îi ajută o serie de șasiu care nu are cele 17 caractere? Spun asta, deoarece formatul VIN s-a introdus la începutul anilor `80, mașinile fabricate înainte de această dată având mai puține caractere la numărul de serie, iar W116 300SD a fost fabricat intre anii `77-`80... Poate zic eu o prostie, dar din câte știu, softurile de piese auto nu recunosc seriile care nu sunt formate din 17 caractere... Dacă vorbesc prostii, dau eu berea
      Ca ajutor: dacă ai pe cineva în State sau dacă poți lua legătura direct cu vânzătorul (deoarece nu trimite în afara Americii continentale), poate reușești să pui mâna pe acest manual (deși la un preț ca piperat, dar e totuși Biblia acestui tip de motor): http://www.schnudel.com/classified/m...sting-322.aspx

      Baftă!
      Lord W126 500SE -> 2.5D
      Lady W123 230C -> 240D
      W124 -> 200D
      W208 CLK200 -> 2.0

      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

      Comment


      • #4
        Mersi de raspuns Levi.I-am scris lui Hirig888, pentru ca am vazut ca a avut el un 300SD 116. Sper sa mai fie activ pe forum, sa ma poata ajuta. Sper sa ne lumineze el in cazul asta.

        Multumesc pentru linkul cu revista, am sa caut pe net varianta online, poate am noroc :d
        Manualul de 617.952 l-am gasit.

        Comment


        • #5
          Salut!
          Poate te ajuta cu ceva: http://classicvehicleslist.com/merce...o-reserve.html Ai si seria VIN in link.
          Si decodarea VIN semn ca seria e reala:
          WDB11612012013340
          Model 300 SD
          Engine 617950 12 013342
          Transmission 02 013252
          Order Number 0 9 707 99008
          Order Location UNITED STATES - TOURISTS
          Interior LEATHER BAMBOO (204)
          Paint 1 LIGHT IVORY - UNI-COLOR (623U)
          Paint 5 04
          Code Description
          406 No code designation available
          410 SLIDING ROOF, ELECTRICALLY OPERATED
          440 TEMPOMAT (CRUISE CONTROL)
          467 CENTRAL LOCKING MECHANISM AND INSTRUMENTS WITH ENGLISH LETTERING
          491 U.S. VERSION
          502 OUTSIDE REAR VIEW MIRROR, ON THE RIGHT
          518 BECKER RADIO MEXICO CASSETTE FULL STEREO (AM/FM, USA)
          531 AUTOMATIC ANTENNA
          575 FRONT FOLDING ARMREST AND RIGHT FRONT SEAT WITH SEAT HEIGHT ADJUSTMENT
          588 AUTOMATIC CLIMATE CONTROL AND ELECTRIC WINDOW LIFTERS (FRONT AND REAR DOORS)
          592 HEAT-INSULATING GLASS, ALL-AROUND, HEATED REAR WINDOW PANE, BAND FILTER
          640 15-HOLE LIGHT ALLOY RIMS
          663 60 LITERS OF FUEL
          820 VEHICLES FOR TOURIST

          Toate cele bune!
          Last edited by LauLaur; 09-14-2018, 16:47 PM.
          Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

          Comment


          • #6
            Lux, mersi tare mult Laur. Asta imi ajunge,e acelasi motor ca al meu.

            Comment


            • #7
              Ma bucur c-am putut ajuta! Un EPC iti poate oferi coduri OEM pentru piesele necesare.
              Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

              Comment


              • #8
                EPC in linku asta: http://www.everythingbenz.com/z/mtyp...atics-drawings si cauti piesa, vezi codul original si cauti la magazinele online coduri de producatori si pretul cel mai bun.

                Comment


                • #9
                  EPC n are nici o treaba cu acel link , de ar fi asa simplu n ar mai exista programe si licente platite anual si masinile s ar repara in coltul strazii .
                  Honda.

                  Comment


                  • #10
                    Ma baiatule, tu stii ce inseamna EPC? nu cumva Electronic Parts Catalog? Si in linku dat de mine ce se gaseste? nu cumva un catalog de piese?
                    Nu inteleg de ce te bagi cu asemenea afirmatii?
                    Last edited by Radu_G; 09-16-2018, 11:01 AM.

                    Comment


                    • #11
                      Mai usor cu apelativele ireverentioase si conflictuale. Ai avertisment.
                      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                      Comment


                      • #12
                        Da. ai dreptate. Imi cer scuze ca m-am simtit deranjat de ce a scris el si m-am repezit sa dau raspuns cu un ton agresiv.
                        Si ca sa completez. Da exista solutii de acces la coduri de piese originale si fara liciente platite. si da...altii isi repara masina in coltu blocului

                        Comment


                        • #13
                          Mersi de ajutor baieti. Ma duc zilele astea pe la magazin si vedem daca gasesc toate reperele.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF