Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Reparatie brat suspensie spate perna de aer

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reparatie brat suspensie spate perna de aer

    Buna ziua
    Am un E270cdi W211 cu suspensie pe perna de aer.
    de un timp am troncaneli in partea dreapta spate cand accelerez sau franez.
    mecanicul a spus ca am joc in bucsa de la bratul care sustine perna de aer.
    El spune ca aceqasta bucsa nu se poate schimba. Este adevarat? Nu a reusit nimeni sa adapteze o noua bucse? Am vazut ca nu are camase exterioara ( chiar bratul este camasa exterioara)
    Pe internet am vazut 2 tipuri de bucsi care apar la codul de brat (A2113500306) Unul este cu camase , altul fara. Pot fi montate pe acest brat?
    Attached Files

  • #2
    cauta in catalogul zf

    vezi daca nu cumva una e varianta veche.

    O bucsa oscilanta de genul asta e vreo 50-60 lei, asa ca nu e mare pierdere.
    Se schimba am vazut pe net, dar e drept nu era pt airmatic.

    Comment


    • #3
      Originally posted by Sharky View Post
      O bucsa oscilanta de genul asta e vreo 50-60 lei, asa ca nu e mare pierdere.
      Se schimba am vazut pe net, dar e drept nu era pt airmatic.
      Problema este ca in catalogul de piese mercedes nu apare ca reper bucsa ci numai tot bratul. La prima vedere pare ca bucsa este vulcanizata direct pe brat ( adica camasa exterioara este chiar alezajul bratului). Mecanicul spune ca nu se poate schimba. Eu dand cautare pe net dupa codul bratului (A2113500306) apare si 2 tipuri de bucsi ca in pozele de mai sus. Una este fara camase exterioara , alta este cu.
      In poza de mai jos, cea cu reperele, se vede ca la bratul pentru varianta cu arc se poate schimba bucsa. La varianta cu perna nu.
      De aceea intreb daca cineva de pe forum stie daca se poate adapta o bucse.
      Pretul unui brat nou este de 1250 lei... nu e de colo pretul. Sa le schimbi pe amandoua....
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Va salut,
        Revin,
        Inca nimeni nu sa lovit de necesitatea schimbarii bratului?
        Daca da, a reusit cineva sa schimbe doar bucsa?
        Daca nu, de unde se poate cumpara un brat nou... (nu de la reprezentanta mercedes... ca ajungi la sapa de lemn) Poate fi si din dezmembrari , dar in stare buna...

        Comment


        • #5
          Au schimbat niste colegi bucsa din brat, dar de pe suspensie pe arcuri.
          MAcar ai luat diametru? Poate poti face ceva adaptari. Fuzeta oare e la fel? Poate merge sa pui o bucsa de cealalta, daca potriveste in fuzeta, dar nu ma intreba cum o bagi in brat.
          Poate cu o camasa, daca ai loc, dar sincer deja te complici si daca mesteru nu stie ce face, nu te vad prea bine.
          In poze vad ca arata ciudat bucsa a doua, dar pare sa fie cu ceva exterior si presata inauntru. Guma pare a fi doar inauntru.

          Bucsa oscilanta e un pivot cu 2 capete si gaura prin el, in loc de tija. Nu e decum vreo bucsa cu cauciuc.
          Din poza ta bucsa pare sa fie cu cauciuc.


          Comment


          • #6
            Salutare!
            Eu am avut aceeași problema că și tine și am reușit să îl bucsez. Faza nașpa e că brațul nou costa 1200ron la magazinul de piese, nu reprezentanta. Brațul e făcut din doua bucati care se îmbină pe bucșă(sper că sunt destul de clar). Daca tragi de brațe în sensuri opuse(un braț în sensunsul acelor de ceas iar celălalt invers) brațul se desface. Baiul e că exteriorul bucși e mai mic decât interiorul brațului. Eu am avut acces la o mașină de eroziune cu fir și am tăiat o bucșă (cămașă) in care am băgat bucșă noua. Înainte de asta am pus un Loctite roșu pt blocare. După această operație am introdus bucșa in braț cu ajutorul unei menghine și cu un dorn făcut pe strung exact pe diametrul bucșei. Tu poți să te folosești de țevi, tubulare, etc.(improvizezi tu).Când bagi bucșă in braț sa NU inpingi de mijlocul bucșei că o strici. E cam SF ce spun eu dar am reușit să îl bucșei. Daca ai nevoie de ajutor sau daca nu ai înțeles ce am scris putem vb la tel.
            Spor!

            P.S. grosimea peretelui cămășii daca nu mă înșel l-am făcut de aprox 1.4mm. Dar nu garantez că asta e. Măsoară cu sublerul interiorul brațului și exteriorul bucsi, împărți la doi...
            Last edited by bizonu22; 06-19-2019, 21:53 PM.

            Comment


            • #7
              Eu am folosit bucșă aia neagra , din poza Mica, nu cea mare.

              Comment


              • #8
                Esti sigur ca e din 2 bucati la 211?
                eu am lucrat in zona dar pare dintr una.
                Caut poze cum am timp.

                Comment


                • #9
                  Sharky daca vb despre piesa asta eu garantez ca e din doua facuta. Am desfacut-o cu mana mea.
                  Sper ca nu sunt eu prin ceapa si se discuta despre alta piesa.
                  You do not have permission to view this gallery.
                  This gallery has 1 photos.

                  Comment


                  • #10
                    piesa aia e pt perne, deci probabil ca ai dreptate.
                    La mine e pe arc.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by bizonu22 View Post
                      Salutare!
                      Eu am avut aceeași problema că și tine și am reușit să îl bucsez. Daca ai nevoie de ajutor sau daca nu ai înțeles ce am scris putem vb la tel.
                      ............................
                      Este complicat pentru ca nu am acces la prelucrari mecaniice....

                      Comment


                      • #12
                        Te cred! Nu îți rămâne decât să cumperi nou sau sa iei din dezmembrări. Grija mare și la dezmembrări că nu îți dai seama cum e buca decât atunci când o pui pe mașină. Din mana ți se pare că e buna iar când pui doua tone pe ea nu mai e chiar așa.
                        Spor și weekend fain!

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF