Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Un mercedes vechi, primit cu multa dragoste in familie!

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un mercedes vechi, primit cu multa dragoste in familie!

    Am vrut sa dau mercedesul si l-am dat. N-am mai vrut sa iau mercecdes. Tot mercedes am luat. Un w140. Nevastamea cand l-a vazut a zis: e mare, e urata, o sa fie greu de condus, nu ne trebuie asa ceva. Nevastamea dupa ce l-a condus a zis: nu mai vreau alta masina.
    Trecerea de la w210 classic, ce pot sa spun, nu vreau sa supar masinile w210 sau proprietarii lor dar este o diferenta de la cer la pamant, si spun asta ca fost proprietar de w210 , 8 ani. Acuma ca folosesc S nu mi-as mai cumpara niciodata E class.
    N-am avut ocazia nici sa conduc nici sa stau in Phaetonul care mi l-am dorit.
    Am facut bine sau rau, sincer habar nu am. Am totusi asa un sentiment ca reparatiile la w140 sunt mai suportabile decat la Phaeton si ca daca la varsta ei venerabila usile inca se mai inchid ireprosabil soft close trebuie sa fie calitate buna.

    Ma tot gandesc asa, cand a vazut-o nici nu a vrut sa se dea jos din masina sa se uite la ea, cu mari rugaminti a condus o tura. Acuma nu mai vrea smartu... Ma depaseste....
    Attached Files
    Last edited by Florin_WES; 04-09-2018, 22:39 PM.
    +40758148228 whats app active

    Proud owner of Lady Blue W140.

  • #2
    Poate schimbați smartu' pe încă una bucată W140. Sau, te plimbi tu cu smartu', între timp .
    Mai multe poze n-ar strica... .

    S-o stăpânești sănătos!
    Regulament general Club Mercedes.

    Comment


    • #3
      Originally posted by white8snow View Post
      N-am mai vrut sa iau mercecdes. Tot mercedes am luat.
      Vezi că ți-au sărit rotițele la loc?
      Felicitări, să vă stăpânească!

      Originally posted by white8snow View Post
      Nevasta-mea cand l-a vazut a zis: nu ne trebuie asa ceva. Nevasta-mea dupa ce l-a condus a zis: nu mai vreau alta masina. Acuma nu mai vrea smartu...
      S-a și băgat s-o spele?
      Lord W126 500SE -> 2.5D
      Lady W123 230C -> 240D
      W124 -> 200D
      W208 CLK200 -> 2.0

      W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
      Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
      Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

      Comment


      • #4
        Ma bucur ca ai ales w140!Nu ai specificat daca e benzina sau diesel insa asa cum la momentul cand erai indecis ce sa iei si eu ti-am sugerat w140 orice motorizare ai ales e o decizie buna si un pas inainte!
        S-ul tot S ramane!
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • #5
          Felicitari pentru achizitie! Ma bucura foarte mult faptul ca ai ramas in familia marcii! Ti-ai luat un tanc pe roti! Abia astept sa vad topicul de prezentare complet si insotit de multe fotografii!
          "The name 'Mercedes-Benz' is considered as embodiment of tradition and innovation all over the world."

          Comment


          • #6
            Ma bucur alaturi de colegi ca ti-a trecut supararea si ai revenit in familia MB.
            Si inca cum.....un S .
            Presimt ca o sa fii mai mereu pasager ....felicitari si sa o conduceti sanatosi

            Comment


            • #7
              Frumos tare tancul. Multi kilometrii fara probleme!!

              Comment


              • #8
                Felicitari si multi kilometri parcursi ca pasager,dar pe locul din dreapta spate,daca ai simtit diferenta de la w210 la w140 atunci vei simti diferenta dintre a fi sofer si a fi pasager pe bancheta,eu unul numai acolo as sta.

                Comment


                • #9
                  Frumos S-ul, sa-l stapânii sanatoi! Asteptam mai multe poze si detalii.

                  Sent from my SM-G950U1 using Tapatalk

                  Comment


                  • #10
                    Ai trecut la mașină cu "geamuri blindate" !
                    Să vă bucurați de ea !
                    Stefan

                    Comment


                    • #11
                      Poze ... am facut putina curatenie in ea, am facut poze, am gasit cam multa mizerie, francezii astia nu sunt foarte curati. Murdarit bunatate de mercedes
                      Attached Files
                      +40758148228 whats app active

                      Proud owner of Lady Blue W140.

                      Comment


                      • #12
                        Acuma la " inspectie " in detaliu constat ca e de lucru pe ea destul de binisor. Dar din fericire nu foarte grav.
                        Attached Files
                        +40758148228 whats app active

                        Proud owner of Lady Blue W140.

                        Comment


                        • #13
                          Ok, ar trebui in opinia mea urmatoarele:
                          - vopsit integral profesional si tratament pe unde incepe sa rugineasca, a mai avut corectii deci nu pierdem vopseaua originala , dar pentru asta trebuie cautat un vopsitor serios, lucru extrem de greu de gasit.
                          - curatat mocheta bine de tot
                          - reparat scaun si intretinere piele interior
                          - usa dreapta spate nu vrea sa se deschida, merge centralizata merge geamul dar nu se deschide ne nici o parte , trebuie reparat
                          - partile de lemn trebuie reconditionate, lacuite
                          - un capac de difuzor e crapat
                          - perdeluta spate agata cateodata
                          - la parte de suspensie si bucse trebuie revizie completa
                          - am un srs aprins in bord, probabil o fi fost o dauna usoara sau doar eroare, am cautat pe sub ea si prin toate colturile nu gasesc urma de dauna la structura, poate o fi fost ceva element lovit si inlocuit
                          - clima merge perfect
                          - motoru merge bine, la rece are o usoara variatie cateva secunde dar fara gram de fum , probabil un injector , ar trebui o revizie la toate
                          - schimburile ulei filtre trebuie toate si cureaua alternator sa fim siguri
                          - schimb ulei si la cutie desi merge ok dar sa fim siguri
                          - tratament anticoroziv sub burta si ceruit la final
                          - niste anvelope noi astea is cam coapte desi is michelin si is 50%
                          - discuri placute par aproape noi


                          Apropo ce ulei ii trebuie 10w40 ? ca asta imi da pe codu de motor.
                          Motoru e 3 L diesel turbo , e curatel si pare ingrijit .
                          Am gasit niste anvelope michelin cross season la 500 lei bucata pe marimea ei , astept sa dau rotile de la w210 si i le cumpar noi.

                          Eu cum o vad, o sa inghita vreo 2000 euro poate catre 2500 , dar asta merita, isi tine pretul, si dupa mine pretul ei se va aprecia nu ca la 210 la care am bagat bani in ea si nu au nici o valoare. Plus ca tabla este slaba, oricat am tratat tot iesea rugina din ea.

                          Am avut curiozitatea sa vad totusi phaetonul, si am mers sa vad unul , mai ales ca acuma nu incap in masina de rau nevestemi care deja i-a comandat si husa. Noh, l-am vazut, am stat in el, am mers o tura mica, e fain, e mai rapid, da..... confortu din w140 e mai bun, zici ca ma pun in pat in saltea cu memorie si stau acolo in spate si tot ce lipseste e un chelner cu un pahar de sampanie.

                          ps: nu inteleg de ce unii o considera blindata, toti ma intreaba daca e blindata ... nu e. Sunt geamuri vidate duble nu blindate. In fine. Legat de " blindat " de mai sus .
                          Attached Files
                          Last edited by white8snow; 04-11-2018, 14:29 PM.
                          +40758148228 whats app active

                          Proud owner of Lady Blue W140.

                          Comment


                          • #14
                            Frumos exemplar! Felicitari! [emoji16]


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment


                            • #15
                              Frumos "cabanul",sa il stapanesti sanatos.Permitemi te rog sa iti dau cateva sfaturi,la suspensie sa nu te zgarcesti si sa iei lucruri de calitate,pe aftermarket nu stii cat sunt de bune si de durabile,mergi pe original chiar daca ustura buzunarul,de exemplu am schimbat bucsele de la ambele brate fata pe original 80 iepuroi bucata,4 in total.Legat de cauciucuri nu lua Michelin cross,tu ai acum Michelin primacy cu siguranta,dar nu se mai fabrica,pentru greutatea ei eu am pus Contipremiumcontact 2,235/65/16 100w indexul de greutate este foarte important,nu uita ca masina are 2tone goala si sa nu pui jenti cu ET mic de 51,daca nu ma insel ce ai tu acum sunt originale,sfatul meu pastreazale.Sa ii schimbi si filtrele de interior,unul in partea pasagerului compartiment motor si unul sub torpedou.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF