Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie C 250 CDI w204 Facelift 2.2 Blueefficiency M6

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie C 250 CDI w204 Facelift 2.2 Blueefficiency M6

    Salut,
    Vreau sa achizitionez un C Klasse din Romania, de la un dealer (din Bucuresti) - 12 luni garantie, din 2013 cu 50.000 km, 250 cdi Blueefficiency, cutie manuala, cu nu foarte multe dotari premium fata de ce am vazut la alte modele mai rulate, dar cu tot ce e nevoie sa ai parte de confort la drum. Ii lipsesc farurile xenon, tapiterie de piele (cred ca nici partial piele nu are) si spalatoare faruri.
    Masina 6 luni pe an (in 2 reprize de cate 3 luni) va sta in garaj deoarece eu lucrez 3 cu 3, asa ca mai mult de 12-15.000 km/an masina nu va rula.
    Cu toate astea as dori sa stiu de la voi la ce sa ma astept in legatura cu:
    1. Consumul real? Am cautat pe 4-5 site-uri de specialititate si nu imi vine sa cred ca o masina 2.2 204 cp are un consum de 6.1 – 6.3 l/100km; 4 – 4.1 l/100km 4.8 – 4.9 l/100km.
    2. Pret revizii (autoklass si tiriac constanta). Consumabilele am vazut ca nu difera asa de mult fata de ce am platit pana acum la alte masini. Accepta reprezentanta sa vin eu cu filtrele si uleiul meu?
    3. Sa ma astept la ceva investitii majore la masina in urmatorii 75.000 km (adica 5 ani la cat conduc eu)?
    4. Cum este iarna cu sofatul avand tractiune spate? Nu am mai condus decat pe uscat un W204 benzina 156 cp si se simtea super.
    Multumesc.

  • #2
    Salut , daca vei face km putini ar trebuii sa alegi un motor pe benzina.Reprezentanta nu accepta piesele clientului. La km masinii nu ar trebuii sa ai absolut nicio problemacu ea. Cat despre consum sigur este putin mai mare ,dar nu e de speriat.
    Iarna din punctul meu de vedere nu ai de ce sa ti faci griji ca sta bine , imediat ce te obisnuiesti cu "tractiune" spate nu vei avea probleme iarna. Vara este o placere si chiar si iarna pentru cei care cunosc. Bafta in alegere.

    Comment


    • #3
      La fel e sfatul meu: la asa putini km ia un benzinar.
      Consumul e in functie de sofer parerea mea.
      Iti recomand xenon daca vei conduce si noaptea des
      Dupa ce iese din garantie nu recomand sa o mai duci in reprezentanta, mai degraba la serviceuri cu impresii bune.
      Am 500 de cai tractiune spate si ma descurc si pe ninsoarea asta. Important e sa ai cauciucuri bune si folosite maxim 4 sezoane

      Spor la alegere!

      Comment


      • #4
        1. Daca mergi decent , poti vedea 5 - 6,5 extraurban , 9 urban
        2. Revizii reprezentanta , toate filtrele , ulei motor , lichid de frana , 1500-1700 lei
        3. Daca faci toate schimburile corect si masina a fost intretinuta cum trebuie nu ar trebui sa ai probleme .
        4. Daca nu ai mers pana acum cu tractiune spate iarna .....ei bine se poate sa fie nasol , pe gheata , sleauri . Pe drum drept e ok dar la o panta ceva e cam dificil.
        5. Diesel 250 cdi , 204 Cp , Bi turbo , 500 Nm fun to drive .

        Ps : la punctul 4 , vorbesc din punctul meu de vedere , am si tractiune spate la
        w204 si 4 matic la w212.

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF