Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes E250 Diesel

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut. Imi pare rau pt ce ai patit la masina, dar vroiam sa te intreb ca m-am mirat ca esti impotriva tractiunii spate: tu ai intalnit situatii in care ai ramas undeva unde cu tractiune fata ieseai?

    Intr-adevar, e prima mea iarna pana acum cu W211-le, dar nu am intampinat nici un fel de problema. Tocmai m-am intors de pe valea Bistritei, unde e si zapada si polei si am urcat toate tapsanele si am varat-o pe toate coclaurile si drumeagurile pana pe la buza padurii. Unde n-am putut urca eu, nu au putut nici altii cu tractiune fata ( Opel Astra diesel si Dacia Logan benzina). Aruncam o mana de sare si nisip, mai puneam o persoana in spate, un sac in portbagaj si urcau toate oriunde, pe orice suprafata, nu m-am simtit dezavantajat. Unde era o rampa pronuntata si polei, bagam cutia manual in treapta 1, decuplam ESP si o luam cu avant. Urca ea dansand oleaca Conga din posterior, dar urca.
    Last edited by dkmg; 12-11-2017, 18:50 PM.

    Comment


    • E cam tot una daca ai greutate pe spate. Daca nu ai atunci nu e deloc tot una, cu w210 nici nu puteam iesi din curte. Iti spun sincer ca imi pare rau ca am restaurat-o, nu a meritat. La cati bani am bagat in ea mai bine o vindeam cu cat se putea si mai faceam un pic de efort si luam ceva quatro de generatie mai noua sau un 4 matic. In fine e prea tarziu pentru regrete acuma, da oricum pe viitor o sa stiu sa nu mai repar rable de 20 de ani ca moare motoru in ele cand ti lumea mai draga sau se rupe cine stie ce.
      +40758148228 whats app active

      Proud owner of Lady Blue W140.

      Comment


      • Nu ca vreau sa pun sare pe rana, dar daca era un 2.5 turbo si "extra full" acu nu iti parea rau ca o repari.
        Urmatoarea va fi cu tot ce trebuie si casnicia va tine o viata.

        Comment


        • Am citit si eu patzania. Parerea mea (am avut 210 timp de 9 ani si cred ca e o masina excelenta) este simpla si drastica: vinde junghiul!
          In alta ordine de idei, decat 10 mii pe Phaeton sau mai stiu eu ce limuzina second, as lua cu ochii-nchisi Logan nou. Sau Fiesta, Corsa, Polo si mai stiu eu ce intra in bugetul asta.
          Asta ca parere pur personala...
          PS: sa ma lase noaptea-n frig, la mama dreaqu', o duceam la fier vechi fara regrete.
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • Au venit si vestile pentru motor. 400 motoru si 200 montajul.... erau mai multe posibilitati mai ieftine putin dar asta era varianta cu motor a carui provenienta este cunoscuta si se ofera o garantie de la service plus un raport de compresie. Noh ce sa zic, m-au luat spumele cand am vazut factura, am bagat pana acuma cu motor cu tot 2400 euro in ea.
            E pentru vanzare cine o vrea poate sa imi scrie pe whatsapp. Cu ocazia asta se incheie si capitolul mercedes. Ii dau dreptate nevestemi, ea zice de o vreme incoace sa nu cumparam o masina veche ci sa asteptam ca doar am masina de serviciu si ea are smartu si nu e neaparat necesar sa cumparam inca o masina. Si in timp ce asteptam sa adunam bani pentru a cumpara o masina noua hibrida sau electrica.
            Asa ca naiba stie, se pare ca no sa am niciodata phaeton sau mercedes amg, care mi le-am dorit atat de mult, meh... la dracu, decat sa am amg si sa ma chinui sa conduc economic si sa ma doara inima cand platesc impozitu mai bine lasa .
            +40758148228 whats app active

            Proud owner of Lady Blue W140.

            Comment


            • Cam asa arata un motor de mercedes spart. S-a pus alt motor de pe alt mercedes care avea in bord 140K , suna mai bine ca primu si trage mai bine ca primu atat pot sa spun pana in prezent.
              Cauza pare sa fie un bolt care a iesit de la loc si efectiv a batut biela in blocu motor pana l-a spart.
              Nu pot sa imi explic cauza, cu siguranta nu a fost mentenanta ca aia s-a facut exemplar.
              Am pus-o la vanzare pe olx isi asteapta alt stapan. Urmatoarea masina va indeplini 2 conditii, va fi noua si nu va fi mercedes. Adunam bani la borcan pentru un plug in hybrid.
              Attached Files
              +40758148228 whats app active

              Proud owner of Lady Blue W140.

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF