Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Resoftare w211

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Resoftare w211

    Salut.Am un w211 2.2 cdi 122 cai(parca).Se poate schimba softul cu cel de 150 de cai??Stie careva ce costuri implica??

  • #2
    Vezi ca s-a mai discutat ceva asemanator pe forum , schimbare de la un e200 la un e 220 , caci ambele au motorul de 2148.Dar daca nu ma insel , in cazul tau trebuie schimbata si turbina , si intercoolerul , s-ar putea sa trebuiasca inlocuite si injectoarele , toate acestea pe langa soft.Sa vedem ce zic si ceilalti colegi.

    Comment


    • #3
      O discutie mai veche pe aceasta temă găseşti aici.
      ...

      Comment


      • #4
        Discutia de acolo e plina de pareri fara nici o baza si atat!.. iti poti face resoftul linistit,dar la un tuner cu staif,ca sunt o gramada de baieti cu harti luate de pe net si un laptop pe genunchi gata sa te ajute la jumate din pret!

        Cauta info pe net apoi mergi la SKN / uppsolute / Tcm turbo-Tuneri de afara cu reprezentante in RO sau colina motors(reprezentant Brabus romania) dar acolo e chiar scump, pentru masina mea costa undeva la 1500 eur fara tva in rest undeva intre 16-20 mil.
        diferenta este ca cei numiti mai sus iti citesc ecu..il trimit in in tara mama,(skn -germania/uppsolute - austria)de acolo ti se intoarce o harta scrisa pentru valorile masinii tale.
        Baietii cu laptop pun o harta ptr w211 luata de pe te miri unde si atat!

        nu ai spus exact despre ce motorizare este vorba ,daca este un cdi e in regula.
        Daca mai e nevoie va pot raspunde la toate nelamuririle privind resoftul,eu am rasfoit dupa info jumate de an innainte sa ma hotarasc!
        zi buna!
        Last edited by b61sop; 01-27-2010, 14:32 PM.
        2007 MB W211-220cdi

        Comment


        • #5
          Uite aici cam ce se poate scoate din Masina ta intr-un stage 2 adica fara alte modificari si intr-o limita SAFE pentru masina!
          pentru cresteri mai mari de putere intram in stage 3 ptr care nu mai este suficient resoft ul,dar nu e cazul aici.
          2007 MB W211-220cdi

          Comment


          • #6
            Salut.Am vazut si eu cam despre ce e vorba si as fi multumit cu vreo 170 cai fara prea multe modificari.La stage 2 scrie ca viteze max e 208 km/h dar eu am prins cu ea in tara 220.Ma mai documentez si pe urma decid.Bafta

            Comment


            • #7
              Viteza reala era 208 cat scrie constructiva.. acul se inseala,daca ai un GPS acela iti va arata viteza exacta!
              Exagerezi cu 170 cp..ca sa fie safe trebuie sa te opresti intr-un plus de putere de 20% 150cp si un 50 NM acolo sa o mai dezmortesi putin, sa te bucuri cand si cand de plusul acela de putere in reprize de la 50km/h in sus,nu o rupe,n liniute la semafor ca ptr asta nu-ti trebe un mercedes ..e o masian grea..rupi transmisia,nu se cade!
              Sa nu crezi ca o poti face racheta dizel ca o distrugi!

              Daca vrei putere ia un civic, un golf de cateva mii si apucate sa-ti faci masina race stage cu restul banilor soft agresiv/ambreiaj /turbo/ injectoare/frane evacuare custom,plm.
              Mercedesul pastreaza-l ptr ce este zic eu!
              Last edited by b61sop; 01-27-2010, 20:02 PM.
              2007 MB W211-220cdi

              Comment


              • #8
                Aveam si gps ca nu stiam unde tre sa ajung exact si oricum mai urca.Ma gandeam ca o 170 nu e un tuning extrem si motorul ar duce o viata normala dar decat so rup mai bine o las si asa si ma apuc de un body kitt mai degraba.Numai bine si o sa va informez indiferent ce o sa fac cu ea .

                Comment


                • #9
                  Poi nu o rupi daca o duci in limite rezonabile ..nu atat motorul cat transmisia iti va ceda in primul rand daca sari calul!
                  Motorul are rezerve nu iti fa griji,n-ai ce rupe,dar in ideea unui resoft lejer, sa o mai dezmortesti sa o ai mai sprintena cumva in limite normale.. apoi daca te apuci sa faci abuz o futi si cu si fara resoft iar cu 170cp in loc de 122cp treaba e garantata!
                  uite un LINK unde poti citi peste 50 de pagini cu "pareri dupa" bune si rele de-a lungul anilor.. dl Voinea care raspunde e cel care resofteaza ptr TCM turbo romania,cu rabdare poti rasfoi si despre resoft si chiptuning in general.
                  Lectura placuta

                  ps. e cunoscut faptul ca vitezometrul are abateri de 10 %
                  Incepand de la 120km/h in sus incepe sa se simta,chestie demonstrata prin emisiunile de pe la tv,deci viteza pe gps e reala,daca nu ma crezi pe mine intreaba-l pe Gugal!
                  Numai bine!
                  Last edited by b61sop; 01-28-2010, 00:36 AM.
                  2007 MB W211-220cdi

                  Comment


                  • #10
                    mesaj service overdue

                    Salut, tocmai am cumparat un mb e 220 din 2007, din germania si as vrea sa stiu pe ce butoane trebuie sa apas sa sterg acest mesaj: service C overdue, desi am schimbat uleiul si filtrele.

                    Comment


                    • #11
                      Mergi la un tester si se rezolva.Si vezi ca ai gresit postul.Aici era vorba de altceva.

                      Comment


                      • #12
                        Salut, a făcut pana la urma cineva soft la w211?

                        Comment


                        • #13
                          Salut
                          Stie cineva daca se poate pune pe un w211 facelift de 136 cp softul de 170 cp tinand cont de faptul ca ambele au acelasi cod de motor?!


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #14
                            Am impresia ca thread-ul asta e "posibil mort" din ce activitate vad, dar totusi eu intreb... sunt interesat de un swap intre softul de 177CP si cel de 150CP la W211. Am ambele masini, una e un E220 din 2004 cu 150CP, alta e un E220 din 2007 cu 177CP. Stie cineva sa puna softul de pe una pe cealalta, bineinteles in primul rand daca e posibil. As vrea sa le fac pe amandoua de 177CP, stiu ca motoarele sunt oarecum identice si nu prea (cilindreea e la fel dar injectia la una e Bosch, la alta e Delphi, etc).

                            Comment


                            • #15
                              Și îți închipui că Bosch și Delphi au folosit același inginer?

                              Diferă tot ce tine de management, între cele două.
                              http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                              www.mbretrofit.ro

                              Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF