Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W123 sau w126

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Hai să mă bag și eu, fiind proprietar al ambelor modele vizate de tine...
    Dpdv tehnic, nu am ce adăuga la descrierile făcute de colegii adidc și Lucian_kel, ți-au oferit cam toate informațiile necesare luării unei decizii.
    Însă, referitor la citatul de mai jos...
    Originally posted by Godja99 View Post
    Ce am eu in vizor are un motor din 98 de 3000d
    ... atrag atenția că troșcoleta respectivă nu are motorul original! W123 nu se mai fabrica în `98 (nici măcar în `89!), așa că acel agregat a ajuns acolo prin transplant. N-ar fi asta o problemă, dar dacă vrei ceva original, nu e asta ce cauți...
    Originally posted by Godja99 View Post
    Și zice ca nu se plãtește impozit
    Aș adăuga la remarca colegului DC-MB doar atât: mai că aș pune rămășag pe ultima pensie că vânzătorul vrea să te aburească cum că mașina e trecută pe Retro (ceea ce este imposibil din cauza motorului neoriginal), sau îți dă ”asigurarea” că o vei putea înscrie tu ”fără probleme” și ”garantat” (fals din nou, din același considerent ca mai înainte).

    Nu-ți cunosc bugetul, dar sugestia mea ar fi să cauți un W126 3000SD Turbodiesel care are toate avantajele în favoarea lui (confortul oferit de un S-klasse, motorul nepretențios și în același timp destul de puternic pentru a urni cele 2 tone).
    Din ce este scos acum la vânzare pe piață, dacă aș fi în locul tău și aș dispune de iepuroii necesari, aș lua cu ochii închiși tancul ăsta https://www.olx.ro/oferta/w126-300sd...tml#cc5c8f7daf

    P.S. @DC-MB - Mașina găsită de tine nu este nici W123, nici W126, ci W124!
    Lord W126 500SE -> 2.5D
    Lady W123 230C -> 240D
    W124 -> 200D
    W208 CLK200 -> 2.0

    W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
    Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
    Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

    Comment


    • #17
      Salut!
      Va scriu si eu ca posesor de W123, 2.0 benzina, carburator, nu injectie.

      O folosesc de 2-3 ori pe saptamana prin Bucuresti. Consumul e mare, nu am demaraje spectaculoase, dar masina ma bucura enorm. Si pana la urma, in 3 ani si un pic de cand am masina am facut peste 20.000 km cu o singura problema - a picat bobina de inductie.
      Daca masina e ok si se poate atesta ca istorica, nu mai conteaza ce motor are pentru ca nu se mai platesc impozitele aberante.

      Comment


      • #18
        Stimate coleg „Levi” știu cã oferta pe care i-am propus-o eu este un W124 dar mi s-a pãrut a fi interesantã ținând cont de preț și de cum aratã în poze. Am atras atenția cã nu cunosc nici mașina și nici vânzãtorul, deci trebuie verificat totul cu atenție.
        Am presupus cã de fapt colegul „Godja99” cautã sã își cumpere un Mercedes care sã arate bine și sã nu coste prea mult. Dacã am greșit în presupunerea mea îmi cer anticipat scuze.
        Eventual poate cãuta și oferte din strãinãtate.
        Sunt țãri în care declararea numãrului de km reali este obligație legalã (exemplu : Belgia).

        Comment


        • #19
          DC-MB e logic ca motorul este schimbat
          Oricum nu poți avea pretenții de la o mașina din 70 și ceva sa și meargã ca noua și motorul sa tragã ca la început

          Comment


          • #20
            Depinde de ofertã.
            Eu sunt în curs de a cumpãra Un MB E200 din 1988 cu 20.000 km REALI la bord.
            Dacã voi reuși sã finalizez tranzacția vã voi prezenta și aceastã mașinã.

            Comment


            • #21
              [QUOTE=DC-MB;433352
              Sunt țãri în care declararea numãrului de km reali este obligație legalã (exemplu : Belgia).[/QUOTE]

              O mica precizare:asta doar cand se vinde o masina unui cetatean belgian sau cuiva care locuieste in Belgia si se scoate de la Keuring(statie Itp) un formular roz in care se declara km la momentul vanzarii !! Dar daca masina este vanduta la Export (in alta tara decat Belgia) acest lucru nu mai este necesar si nu verifica nimeni km..... Stima.
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #22
                Corect, doar ca in marea majoritate a anunturilor in Belgia, cat si in Germania se scrie clar:se vinde doar la export( adica nu la ei in tara ca sa nu aiba de dat explicatii) si fara garantie !!Asa ca, aveti grija ce cumparati si de la cine ! Stima
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #23
                  Mulțumesc de informație. Este utilã și bine de reținut.
                  Credeam cã sunt un popor mai „serios” dar constat cã tarele umane sunt aceleași în orice parte a acestei lumi, indiferent cum s-ar numi țara respectivã.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF