Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W211 E200 Kompressor

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai devreme sau mai tarziu tot trebuie sa iau una break.Inclinam momentan spre un w212 250 cdi 4 matic insa vedem nu are prioritate maxima o alta masina momentan poate doar sa apara o ocazie de nerefuzat.
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • Cu un copil te descurci bine cu berlina...mai ales E-klasse. Când am turtit C-ul aveam deja băiatul cel mare. Am luat imediat o Skoda mica hatch-back și n-am avut stres cu spațiul.

      Cu 2 deja da bine un break. Am avut Hyundai i30 CW, Passat și Mondeo și au fost suficient. Și cu E-ul ne-am descurcat dar era mai greu cu bicicletele. Încăpeau în portbagaj doar într-o singură poziție.

      Cu 3, părerea mea este ca se impun 7 locuri .

      PS-faceliftul la W212 mi se pare cel mai reușit facelift ever.
      Last edited by adidc; 12-03-2017, 23:29 PM.
      E220 cdi W210, 2001

      E320 W210, 1997
      C180 W202, 1994
      W123 200D, 1978 cu inima de W124


      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

      Comment


      • La mine nu este doar problema copilului.La fiecare drum de Romania ma insotesc si cei 2 iepurasi si catelul.Aici raman in ecuatie doar 3 modele de masini care pot face fata:
        -w212 250 cdi 4 matic 7g+
        -w204 250 cdi 4 matic 7g+
        -v Classe automat....
        Prioritate nu are masina momentan ci achizitia unui teren/case in Romania ca de Italia mi s-a cam luat...
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • Deci iti recomand cu caldura w212 250 cdi 4 matic 7g+ , nu w204 ...e prea mic in spate dupa cum bine stii.

          sau V class pt spatiu.

          PS : Nicaieri nu e mai bine ca acasa .

          Comment


          • A venit iarna si w211 a plecat la hibernat ca pana nu rezolv cu geometria nu vede papuci noi de iarna.Intre timp ne-a parasit si un bec de pozitie se pare ca nu ii place in zapada.
            In locul lui la datorie Sprinterul care are cauciucuri noi de iarna.

            Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk
            Last edited by broscutza2001; 12-10-2017, 22:36 PM.
            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

            Comment


            • Felul cum iese steluta la iveala din zapada e de vis.
              Să știi să lupți când vrei să ai.
              Să nu regreți când pierzi sau dai

              Comment


              • Ne pregatim de consumbile si de test pe un nou ulei!
                Franele se comporta bine.Abia zilele trecute m-am lamurit so eu ca defapt discurile sunt discuri normale ATE iar placutele Ate Ceramic.Fac mai putin praf pe jante iar de zgomote la franare nici vorba.
                Attached Files
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • Mai ai discurile vechi? Poti masura grosimea lor? Is curios daca a mers cineva mai jos ca mine (23.8mm ).
                  ATE va urma sa pun si eu, odata ce se incalzeste vremea.

                  Nu inteleg ultima fraza. Era vorba de ce aveai pe masina pana acum? Sau de comportamentul franelor actuale?
                  Simti diferente de franare la ceramice? Eu nu am simtit si pot in continuare sa palpai ledul de la ESP de la o oprire 100-0 pe suprafata aderenta si gume michelin primacy 3 de 225.

                  Pune poze cu vechiul oloi, dupa ce il schimbi.
                  Is curios cat e de curat.
                  Cat am scos cu o joja improvizata a meu pare destul de curat.
                  Inca nu am facut un schimb complet pe gaz, schimbul anterior a fost 50:50.
                  Abia ce am acumulat aproape 10mii cu actualul ulei, mai am de asteptat inca 5mii.
                  Last edited by Sharky; 01-10-2018, 10:43 AM.

                  Comment


                  • E vorba de comportamentul franelor actuale.Insa tinand cont ca franele sau imbunatatit si cu etrierele de la 320cdi etc sunt foarte multumit.
                    Discurile le-am masurat acu au 24-23,9.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                    Comment





                    • Deci astazi mi-am facut timp si pentru w211.Revizie completa la ulei motor si filtre plus filtrele de gaz si becuri mai puternice si mai albe la interior.
                      Despre noul ulei folosit la recomandarea celui mai bun prieten al meu pot doar sa spun: wow!!!Efectiv brusc motorul sia schimbat total sunetul chiar si la turatii inalte este mult dar mult mai silentios!Clar deacum inainte voi merge pe Valvoline si la restul masinilor!
                      Am primit intre timp si o oferta de vanzare destul de interesanta insa nu ma pricep sa o evaluez in mare cat ar costa si prin prisma faptului ca nu e masina perfecta mai avem de lucru la ea.Voi ce parere aveti?


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                      Comment


                      • Valvoline am folosit cu succes pe Alh timp de 7 ani i combinatie cu filtre Mahle, Knight sau Bosch. La actualele are stantat Castrol...mai studiez.
                        Referitor la vanzare : daca ai deja "samanta" vanzarii plantata in cap e deja prea tarziu - o sa o vinzi. Asa am patit cu Skoda, masina m-a dus de 2 ori in Grecia si de trei ori in Bg. Mergea PERFECT insa mi s-a pus pata.
                        Cauta pe net pe un site auto consacrat masina cu motorul tau, anul tau, km similari cu a ta (declarati ),ceva dotari, vezi cat se cere, pune un pret "nesimtit" si asteapta "pasionatul si cunoscatorul " iar cel cu adevarat interesat iti va da un pret corect !
                        Stefan

                        Comment


                        • Originally posted by broscutza2001 View Post
                          Ne pregatim de consumbile si de test pe un nou ulei!
                          Franele se comporta bine.Abia zilele trecute m-am lamurit so eu ca defapt discurile sunt discuri normale ATE iar placutele Ate Ceramic.Fac mai putin praf pe jante iar de zgomote la franare nici vorba.
                          Scuze daca e o întrebare idioata, uleiul asta e bun si pentru un motor diesel? Cum ai zis mai jos ca motorul e mult mai silentios, as proba si eu... Acum folosesc Mobile 1.

                          Enviado desde mi SM-G950F mediante Tapatalk

                          Comment


                          • Bineinteles ca merge si pe diesel colegul de mai sus cu motor ALH tot diesel avea insa alta vascozitate!


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                            Comment


                            • Nici nu sta sa te gandesti sub 8mii E. Iar asta sa fie ultimul pret cu care sa il dai cu parere de rau.
                              Are dotari, ai bagat bani in ea, e cu toate la zi. E plin de frecaturi cu 400mii km si FULL (adica incalzire scaune, ca geamuri electrice spate vin by default).
                              Cine e amator de masini ieftine sa isi ia una dinaia.
                              Daca nu da nimeni 8-9kE, mai bine tine-o.

                              Comment


                              • Ia vezi Cata ce am gasit pt w 204 tau !

                                Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF