Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

ML 270 CDI butuc cheie blocat

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Unora le bubuie mintea si nu viseaza decat spaga...toata ziua numai spaga. Ei bine draga coleg de forum te inseli, ajutorul a venit de la fratele meu care lucreaza acolo. Cererea era de milt timp in sistem si a fost doar updatata.
    Acum poti dormi linistit!
    ML270 CDI 2004

    Comment


    • #17
      Originally posted by emanoeladrian View Post
      ...ciudat ca la Mercedes in Minden-Germania mi se spusese ca la 120.000km iar ea are 115.000 actual!...

      Nu vreau sa cobesc... Dar exact cum am scris mai sus, imi este foarte greu de crezut ca dupa 115 sau 120 K butucul sa aiba asa uzura... (la masina mea au fost 400K cand s-a blocat).

      Acum nu prea mai conteaza, dar poate gasesti pe cineva care sa "sape" prin memoria masinii si sa vada ce "zace" ascuns pe acolo...

      Daca e pe bune 115K, inseamna ca, cu butucul ai avut doar ghinion...

      Bafta!
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #18
        Originally posted by Bugs Bunny View Post
        Iar tu, ca un copil cuminte de 5 ani încã mai crezi în zâna mãseluþã.

        Tocmai ai scris pe un forum cã ai dat ºpagã sã nu te apuce 2018 cu ea neînscrisã. Felicitãri. Hai, spune-ne ºi cui ai dat ºi mâine dimineaþã vei gãsi un contact nou nouþ de meleu sub pernã.
        Nu-mi place abordarea si nici tonul. Intri pe topicul omului (oare il cunosti?) si il iei in carutza. Care fu utilitatea postarii?...
        Evident ca nu astept raspuns.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #19
          Originally posted by dan500se View Post
          Nu vreau sa cobesc... Dar exact cum am scris mai sus, imi este foarte greu de crezut ca dupa 115 sau 120 K butucul sa aiba asa uzura... (la masina mea au fost 400K cand s-a blocat).

          Acum nu prea mai conteaza, dar poate gasesti pe cineva care sa "sape" prin memoria masinii si sa vada ce "zace" ascuns pe acolo...

          Daca e pe bune 115K, inseamna ca, cu butucul ai avut doar ghinion...

          Bafta!
          Dan, azi la Autoklass Chitila au gasit masina in sistem cu ultima revizie facuta de fosta proprietara in Germania in Februarie 2016 la 104.685 km.
          Deci curat ghinion !
          Am facut schimbul de antigel, lichid de frana si servo la ei. Cost consumabile si manopera 665ron. Este imens show-roomul din Chitila si ce m-a surprins este ca si-au facut intrare direct din linia de centura...mai demult nu aveau.La parti negative nu pot sa trec decat faptul ca nu accepta consumabilele si piesele aduse de tine sub nici o forma chiar daca sunt cumparate de la alt dealer Mercedes(cazul meu antigelul si termostatul de la Mercedes Minden-Germania). Mi s-a spus ca asta este politica companiei....vrei bine...nu vrei esti liber.. In rest totul la pozitiv.
          Ramane cand ma intorc in tara sa fac schimbul de ulei/filtru la cutia de viteze.
          Multumesc inca odata pentru pontul cu butucul contactului
          Last edited by emanoeladrian; 11-16-2017, 01:02 AM.
          ML270 CDI 2004

          Comment


          • #20
            Schimbat butucul OE astazi, treaba de 5 minute . Maine se schimba cureaua agregate si rolele,pompa de apa si uleiurile la diferentiale si cutia transfer.
            Cutia de viteze automata este programata in Germania pe 27.12 pentru un spalat si schimbat uleiul in totalitate dupa metoda si folosind instalatia Tim Eckart.

            Un Craciun fericit tuturor colegilor !
            ML270 CDI 2004

            Comment


            • #21
              Stii ce-i lipseste? Scaunul ala super meserias din shprinter!
              Drumuri uscate si sarbatori cat mai linistite! Ganduri bune si doamnei.
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • #22
                Faina mașina. Cred ca a încăput pe mâini bune. Nu-s neapărat fan SUV dar e multa mașina MeLeul asta.
                Drumuri bune!
                E220 cdi W210, 2001

                E320 W210, 1997
                C180 W202, 1994
                W123 200D, 1978 cu inima de W124


                Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                Comment


                • #23
                  Originally posted by cutaresku View Post
                  Stii ce-i lipseste? Scaunul ala super meserias din shprinter!
                  Drumuri uscate si sarbatori cat mai linistite! Ganduri bune si doamnei.
                  Multumesc de urari ! Scaunului ala ii duc lipsa intradevar...dar nici cu cel din ML nu imi este rusine...este suficient de confortabil.

                  Sarbatori Fericite !
                  ML270 CDI 2004

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by adidc View Post
                    Faina mașina. Cred ca a încăput pe mâini bune. Nu-s neapărat fan SUV dar e multa mașina MeLeul asta.
                    Drumuri bune!
                    Multumesc frumos ! Asemenea .

                    Sarbatori Fericite !
                    ML270 CDI 2004

                    Comment


                    • #25
                      Buna Adrian! Cum a ramas cu splatul si schimbatul ulei in cutia de viteze? Am aceeasi masina si as vrea sa schimb uleiul in cutie de viteza.

                      Multumesc si toate bune

                      Comment


                      • #26
                        L-am facut la Autoservice Taucha dupa recomandarea lui Tim Eckart, culmea este ca dupa ce l-am facut mi-a venit si oferta de la o reprezentanta Mercedes de langa Leipzig mai ieftina cu cateva zeci de Euro. La mine a fost 500Euro incluzand toate consumabilele si faimosul conector electric.
                        Pretul la Mercedes era de 460Euro parca, aveau si ei dispozitivul Tim Eckart si executau aceeasi lucrare.
                        La Arad exista singura firma din tara care a luat dispozitivul si executa lucrarea conform procedurilor si la standardul impus de Tim Eckart.
                        Firma se numeste MERCOM SRL si are sediul in Aradul Nou Str.Ostasului nr.26
                        Tel.0257280905.

                        Succes.
                        PS. Cutia merge 'parfum'!
                        ML270 CDI 2004

                        Comment


                        • #27
                          Multam frumos!!! Utila si pretioasa informatie!!!

                          Toate bune!!!

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF