Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Check engine si fum dens E200 w212

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Check engine si fum dens E200 w212

    Buna ziua,
    Am o eroare pe motor care apare, cred, cand motorul vrea sa isi faca regenerarea, incearca sa se tureze si apre check aprins. Am pus tester si apare "tensiune insuficienta circuit alimentare combustibil" . Cei care au testat nu au stiut sa rezolve problema. In paralel masina scoate un fum dens la accelerare, de motorina, dar este functionala pe toti parametrii. Nu intra in limp mode.
    Va multumesc anticipat pentru irice ajutor.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  • #2
    Check engine si fum dens E200 w212

    Acum am vazut ca nu am postat corect, la probleme tehnice. Rog un moderator sa ma ajute cu mutare topic. Multumesc


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Florin_WES; 10-01-2017, 13:50 PM. Reason: Done!

    Comment


    • #3
      La motor se vede ceva ? Antigelul e la nivel ?
      Daca e senzorul de motor , imposibil sa nu ai vreo eroare stocata . Testerul era Star ?

      Comment


      • #4
        Check engine si fum dens E200 w212

        Testerul era Star, antigelul la nivel si eroarea stocata era, cred ,25218 : Supapa de comanda combustibil. Curent prea mic.


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        Last edited by valentin.b; 10-01-2017, 14:07 PM.

        Comment


        • #5
          Daca locatia la profil era completata corect poate te indrumam pe la vreun coleg mai priceput...Cu Starul trebuia sapat mai mult pe marginea erorii.
          Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

          Comment


          • #6
            Locatia : Braila. Multumesc de ajutor.


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Check engine si fum dens E200 w212

              Buna ziua. Zilele acestea sunt in zona Craiova/Bucuresti si apoi ajung in Constanta. Ma poate ajuta cineva cu remedierea problemei, imi este rusine de ce fum las in spate ?
              Multumesc


              Sent from my iPhone using Tapatalk

              Comment


              • #8
                Pentru Bucuresti incearca unul din colegii cl600, master mario sau popeye_pmm.
                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                Comment


                • #9
                  Nu am avut timp inca sa remediez problema, insa a fost identificata, la final de program si le multumesc, de catre reprezentanta din Craiova. Vazand care era problema si ca nu putea fi remediata pe loc din lipsa timp nu au perceput nici un cost pt testare. Multumesc.
                  Eroarea este posibila din 2 cauze : Y74 si y94 , regulatorul de presiune de pe rampa de inalte sau cel de debit de pe pompa de inalte. Primul lucru am inteles ca ar trebui sa verific cablajul. Revin cu date dupa remediere.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • #10
                    Check engine si fum dens E200 w212

                    Am revenit cu update:
                    - rezolvat eroare prin schimbat rampa injectoare completa cu senzori.
                    - rezolvat problema fum dens prin reparat/recalibrat injectoare. Unul dadea multa motorina pe retur.
                    Per total acum masina merge impecabil, nu arata nici un moment km pe care ii are.
                    Am facut comanda de suporti motor si cutie, se simte putina trepidatie si vreau sa scap de ea. Urmeaza schimb discuri si placute fata , pe spate deja le-am schimbat.



                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      Mulțumim pentru postarea rezolvării.
                      Poți zice și service-ul, dacă ai fost mulțumit.

                      De-ar face așa toți cei care-și postează problemele... .
                      Regulament general Club Mercedes.

                      Comment


                      • #12
                        Check engine si fum dens E200 w212

                        Schimbat rampa, defectul fusese identificat de catre reprezentanta din Craiova dar fara a da o rezolvare clara, am facut-o la un service din Braila de pe strada Focsani.
                        Testul de injectoare l-am facut tot la un service local iar injectorul a fost reparat bine la Buzau dar montat/demontat de un amic.
                        Postarea rezolvarilor sau ajutarea celorlalti de pe forum este cumva parte a spiritului fanilor marcii mele de suflet “Go further! _________ is about suport.’’


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        Last edited by valentin.b; 10-11-2017, 17:56 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Acum revin catre cunoscatori cu o intrebare. Masina se lasa de spate, ambele parti, daca sta mai mult timp. Pernele nu sunt sparte, am schimbat si blocul de valve dar tot face. Orice idee avizata ar fi de folos. Multumesc


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #14
                            Dupa o diagniza mai mult sau mai putin reusita cu Star am schimbat blocul de supape pt perne dar problema persista, dimineata masina este lasata de spate in ambele parti. Rog un sfat ca sa pot identifica corect problema in vederea remedierii. Nu vreau sa mai cheltui bani ca sa ghicesc care este problema. Multumesc

                            Comment


                            • #15
                              Dupa o verificare cu spuma facuta pe rampa, cu pernele in presiune, am identificat ca ambele perne sunt sparte, in concluzie am comandat perne noi pe aerosus.ro si dupa data de 20 le montez. Revin cu detalii vis a vis de calitate piese.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF