Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Voi credeti ca e mult 1000 euro pentru un telefon?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu am vrut sa jignesc pe nimeni,e parerea mea(cand le vad cu poseta in mana mare de incap 7 aifon-uri in ele dar il tin in mana sa se vada si pe aia tatuati cu tricouri negre mulate si in treling in x6 mi se face greata.Sunt si oameni ok cu iphone si x6 dar sunt cativa care fac firma de ras).Totul e Parere Personala.

    Comment


    • #17
      MAi sunt variante in 1000E, un telefon cu procesor tzapan, un android si ce mai vrei pe el plus docking station.
      Practic ai un laptop care il bag in buzunar.
      Il scoti din buzunar cand esti acasa sau la birou si ai la indemana un calculator.

      E drept ca asta vine prea tarziu, mai ales acum cand solutiile cloud ofera f multe.

      Telefonul tine si de fixurile fiecaruia, sunt care sunt pasionati de a da banii pe asa ceva.
      Eu am dat mai multi bani pe boxe, piese, amplificatoare si experimente de electronica. Mi-o folosit la ceva? Nu stiu, dar in schimb m-am simtit bine, ma bucur sa le vad, sa stiu ca eu am contribuit in mare parte, sau in partile esentiale la facerea lor si am cunoscut oameni pasionati ca si mine.
      DAca e sa ma gandesc ce mi-au adus boxele si astea, nimic direct, dar cunostiintele facute, eu zic ca mi-au adus multe.

      Tel am un S6 care l-am primit cadou de ziua mea, altfel cine stie cand imi luam unul, atata ma interesa.
      Fiecare cu ce-l doare.
      Last edited by Sharky; 09-30-2017, 23:00 PM.

      Comment


      • #18
        Ca tot vorbim de telefoane bune... AM un S5 de 2 ani de zile ( s-a spart acum o saptamana si ceva insa am fost la garantie , ultimele 2 saptamani din garantie ) ) si inca e tanc si ca procesare si ca tot ce ai nevoie..

        Singurul dezavantaj e camera mica.. Insa in rest face de toate ( si cartofi prajiti , rezistent il pun in tigaie ) )
        Să știi să lupți când vrei să ai.
        Să nu regreți când pierzi sau dai

        Comment


        • #19
          Eu am patit-o cu S5 al sotiei. Facut ceva poze pe sub apa dupa care a cedat psihic, treptat. Cu alte cuvinte concluzia mea dupa ce am mai citit in diverse parti este ca e rezistenta la apa dulce si nu la apa sarata. Ciudata chestia dar asa e.
          Ulterior (dupa ce garantia l-a reparat) a cazut de la o inaltime medie si s-a torsionat in asa hal incat s-a spart ecranul si nu gorilla glass-ul. Fiecare telefon cu viata lui.
          La ora actuala eu consider Samsung A5 2017 un telefon bun (raport calitate pret) iar despre Huawei P10 nu am decat cuvinte de lauda...momentan. Camerele (are camera duala pe spate proiectata de Leica) sunt spectacol.
          E220 cdi W210, 2001

          E320 W210, 1997
          C180 W202, 1994
          W123 200D, 1978 cu inima de W124


          Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

          Comment


          • #20
            Am facut azi la lucru un test, eram la masa 4 colegi, toti pe orange, toti cu abonament la aceeasi firma de acelasi tip, in zona indepartata de oras si cu semnal slab. Am pus pe masa cele 4 telefoane, Iphone 6s avea 2 liniute, Lg6 avea 2 liniute , un Huawei P10 avea 3 liniute si caramida de Cat s60 a meu avea 4 liniute. Am scos din geanta telefonul meu de rezerva, un 6310 nokia cumparat in 2004, cu carcasa deja cam vai de ea si tastatura cam stearsa, am introdus cartela in el si surpriza... semnal full. Dupa aia ca sa le fac in ciuda am intrat cu el in beci si inca aveam semnal jumate si am putut sa vorbesc bine, restul nu au avut semnal deloc acolo decat cats60 care avea 1 liniuta si se auzea foarte rau.
            Ne-am distrat putin... Dar ma gandesc asa, la ce e bun un telefon de 1000 euro daca nu poti sa dai telefon cu el ?
            +40758148228 whats app active

            Proud owner of Lady Blue W140.

            Comment


            • #21
              Fara a crea polemica vreau sa adaug ceva:
              Nu putem compara Nokia 6310 cu iPhone 6s oricat de pitziponchist ar fi sau oricat de overrated ar fi.
              Noi discutam despre faptul ca nu merita 1000 de euro orice telefon. Insa de aici pana la afirmatia "la ce bun"...cred ca e ceva drum de mers.
              Hai sa ne gandim: iti amintesti momentul ala cand plecai in Germania, cu inca un prieten, in vizita sau dupa vreo masina si-ti luai un ghiozdan in care puneai GPS-ul, 2 statii walkie-talkie, aparatul de fotografiat si toate cablurile aferente? Poate si un emulator fm ca sa nu te plictisesti pe drum inapoi? Cred ca toti am facut ceva asemanator. Mda acum iei doar telefonul si incarcatorul. E o diferenta...iar cu Nokia, chiar daca puteai pleca la drum fara incarcator pentru ca tinea bateria 5-6 zile nu putea nici macar sa suni ca te ardea roamingul...desi aveai semnal.
              Mai mult decat atat parerea mea este ca smatphoanele nu cauta semnal la capacitate maxima decat atunci cand vrei sa apelezi ca sa reduca din consumul bateriei, deci nici asta nu e un indicator 100% corect.
              Pe Nokia il durea in basca de economie de baterie, pentru ca cel mai mare consumator era antena, pe cand la un telefon actual ecranul mananca cel mai mult.
              E doar parerea mea si clar tot nu merita sa dai 1000 de euro pe un telefon, cata vreme exista alternativa la cateva pozitii mai jos in benchmark-uri la jumatate de pret.
              Iar daca deranjeaza layerele puse de diferiti producatori peste Android luati Nexus.
              Blackberry Keyone e o alternativa bussines foarte buna...merge pe Android cu toate smecheriile de securitate de la BBOS. Dupa ultimul update chiar e ce trebuie. Am un prieten care-si gestioneaza serverele remote de pe BB Keyone.
              E220 cdi W210, 2001

              E320 W210, 1997
              C180 W202, 1994
              W123 200D, 1978 cu inima de W124


              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

              Comment


              • #22
                Sa ma bag si eu in discutie. Merita daca esti dispus sa dai banii respectivi, nu merita cand nu ii ai sau ai alte prioritati. Acum urmeaza partea a doua: la ce il folosesti si ce vrei sa faci cu el? Eu am trecut de la Android la iOS pentru update-uri Prefer sa am multe update-uri ale sistemului de operare. Am preferat sa dau mai multi bani pt asta. Stiu ca Google ofera pt Pixel update-uri la fel de dese precum Apple, doar ca atunci cand l-am cumparat a fost intrebarea: Oare merita un telefon de 800 de euro?

                Comment


                • #23
                  Merita un telefon de 1000 daca il iei peste vreo doi ani, cu 200 .

                  https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                  Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                  Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                  Comment


                  • #24
                    Da asa e, nu e relevant testu de semnal, oricum chiar asa empiric este diferenta enorma intre nokia vechi si astea noi. Imi aduc aminte si eu de momentele cu cablurile, cu pda care vedea satelitii dupa juma de ora, cu costurile imense la roaming, imense chiar si in tara. Erau alte vremuri...
                    Eu am incercat sa vad banii putin altfel, nu mai calculez produsele care mi le doresc in moneda si in ore si minute. Adica sa presupunem ca vreau sa cumpar un telefon de 1000 euro. Suma o consider irelevanta. Consider in schimb cat timp trebuie sa petrec la munca pentru cei 1000 euro si apoi pun in balanta daca sunt dispus sa muncesc atat pentru respectivul telefon/produs.
                    Am facut analogia asta la iphone si a reiesit ca nu prea imi convine. Probabil daca as fi avut posibilitatea de a face banii astia intr-o zi sa zicem sau hai 2 zile in loc de 10 zile cat imi ia as fi considerat ca aparatul e ok ca si pret.
                    Dar asta e o dilema, luat fiind un individ care castiga cei 1000 intr-o singura zi pentru dansu valoarea va insemna destul de putin. Iar luat un individ care castiga cei 1000 in vreo 2 luni valoarea va fi foarte mare.
                    Asa ca am concluzionat ca apple a facut un pret cu target specific, cei care au venit destul de mare incat sa considere iphone x ieftin. Eu se pare ca nu am si nu l-am cumparat. Si mai adaugam la lista exceptiile, aia care isi vand un rinichi sa si-l cumpere, sau rabda vreo 2 luni de foame.
                    Asa ca pana la urma mi-a dat seama ca intrebarea mea este idioata, tot ce aflam este cati alti oameni considera 1000 euro ca fiind o suma prea mare de dat , pe langa mine. Am aflat.... destul de multi, de unde deduc ca la nivel de tara suntem cam slab platiti.
                    +40758148228 whats app active

                    Proud owner of Lady Blue W140.

                    Comment


                    • #25
                      Nu iti vinde iphone x daca nu ai terminat ratele la iphone 6,ha!

                      Comment


                      • #26
                        Cumparati-l cu incredere - au inceput sa apara feedback-uri: bateria se "gonfleaza" ! Apropo - Samsung e printre companiile care furnizeaza acumulatori catre Apple, inclusiv display-uri !
                        Doua surse:
                        - http://www.macworld.co.uk/news/iphon...blems-3664827/
                        - https://www.forbes.com/sites/ewanspe.../#232e11231ced
                        Stefan

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by steradulescu View Post
                          Nu iti vinde iphone x daca nu ai terminat ratele la iphone 6,ha!
                          Nu mă pricep la telefoane/aifoane/deșteptofoane/swarovskifoane, vorbesc, fac poze, și mai nou (spre surprinderea mea și a celor din jurul meu) folosesc WhatsApp , așa că nici nu mă pot băga în discuții... dar postul din citat mi-a amintit de o ”remarcă” citită recent undeva, și care suna cam așa:
                          ”Încă nu mi s-a cicatrizat bine rana de la rinichi, și deja apare iPhone 8”
                          Last edited by Levi; 10-12-2017, 10:07 AM.
                          Lord W126 500SE -> 2.5D
                          Lady W123 230C -> 240D
                          W124 -> 200D
                          W208 CLK200 -> 2.0

                          W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                          Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                          Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                          Comment


                          • #28
                            Traim intr-o societate consumerista in care oamenii au ajuns sa fie'educati' de necesitatea noului pentru ca Marfa sa fie vanduta.
                            Acum 5 ani ma aflam la New York pentru in curs practic pe JFK si am asistat la lansarea nu stiu ce model de IPhone. Am putut sa vad sute de oameni stand la coada la magazinul Apple asteptand ziua urmatoare sa-si ia telefonul. E o nebunie, tinerii din ziua de astazi asa sunt crescuti, cu dedicatie spre consum.
                            Nu mai exista un constient al pretului platit, al posibilitatii fiecaruia, o comparatie de genul : ce as putea face cu banii astia mai bine...etc?
                            Nu voi da in viata mea mai mult de 150-200Euro pe un telefon si asta inseamna pretul final.
                            A te amagi ca platesti 200Euro si apoi rate pentru 2 ani e acelasi lucru,banii tot tu ii platesti.
                            Detin un telefon ASUS 3 Max parca cumparat de pe net in urma cu 3 ani,merge bine iar cand o ia razna il mai dau de pamant...dar el saracu nu se supara.
                            ML270 CDI 2004

                            Comment


                            • #29
                              Acum o saptamana s4 meu a crapat de tot, placa de baza refuzand sa o mai ia din loc, telefonul avind deja o interventie in cei trei ani si ceva de cand era la mine. Am aruncat 1000 lei pe un Huawei Nova 2, octacore, 64gb, 4 gb ram. Sa vedem cat va duce asta, tel nou in cutie sigilata "de la baieti" !
                              Stefan

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF