Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes w211, e320cdi merge in socuri

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes w211, e320cdi merge in socuri

    Buna ziua, abia ce am achizitionat un mercedes e320cdi, vin wdb2110261a637227 si problemele au inceput sa apara.
    1. Am observat mergand constant cu masina la viteza de peste 40km/ora, in momentul in care vrei sa maresti usor viteza sau sa intri in depasirea altui autoturism masina incepe sa mearga in suturi. La urcarea unei pante incepe sa schimbe aiurea vitezele motorul sare cand la 2000 cand la 1200 rot/min. Am fost la o diagnoza si atat pe motor cat si pe cutia de viteze nu s-au gasit erori. Am schimbat ulei + filtru cutie si am spalat intreg blocul de valve bucatica cu bucatica dar problema persista. In panta daca stationez in D sau R masina nu pleaca in sens invers. In momentul in care doresti plecarea trebuie sa turezi de la 1800 pana peste 2000 rot/min. Pe loc drept aceasta pleaca imediat. Daca merge in suturi si turezi repede peste 2200ro/min masina merge normal.
    2. Navigatia din portbagaj si nici dvd-ul din masina nu vrea sa citeasca atat dvd cat si cd, apare pe disply dvd error.
    3. Am becul de la srs aprins si spune pe tester ca ar fi senzorul de prezenta pasager.

    Va multumesc pentru intelegere si poate reusim impreuna sa dam de cap problemelor.

  • #2
    Salut!
    La punctul 1 nu trebuie musai sa ai erori ci trebuie urmariti parametrii live ai motorului in sarcina si e imposibil sa nu prinzi o pista.
    3. Senzorul prezenta pasager este defapt plasa din scaun.Si cand ai eroare la ea nu ramane deobicei decat sa o schimbi.Nu este foarte greu insa dupa operatiune trebuie pus iar testerul pe masina si sterse erorile.
    Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

    Comment


    • #3
      Eu zis sa mergi la un pompangiu sa iti verifice pompa de injectie.

      Comment


      • #4
        Sau mai degrabă, poți încerca un tehnician care poate diagnostica convertizorul.
        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


        www.mbretrofit.ro

        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

        Comment


        • #5
          La covertizor ma tot gandesc si eu. Mai am un mercedes w210 din 2000 motorizare 3222 cu 197 cp la care a crapat chiuloasa si ma gandeam sa iau de la el convertizorul. Singura problema este ca nu stiu daca se potrivesc si daca difera ceva la ele. Eu fiind de langa Campina Prahova, in zona nu gasesc pe nimeni priceput sa isi dea cu parerea, partea de manopera o execut eu personal, imi place sa imi bag nasul dar cam limitat, neavand elevator si canal imi este destul de greu sa ma tarasc pe sub masina. Mai studiem si mai astept pareri.

          Comment


          • #6
            Legat de dvd, la fel facea si la mine. Nu citea nici DVD, nici CD, track sau mp3 (dvd error). L-am scos si l-am dus la un nene electronist care mi l-a curatat. Costul manoperei 100 ron. Poti incerca.

            Comment


            • #7
              Buna seara, problema de la punctul unu am rezolvat-o. Toata treaba era din blocul de valve, partea de deasupra felia mica. Cred ca si convertorul are ceva probleme, cand pleci de la semafor sau de pe loc trebuie sa accelerezi la 1600 chiar 2000 rot/min. Acest lucru se intampla dupa ce se incalzeste putin. Cu toate astea daca accelerezi brusc masina se duce nu se simte intarziere.
              Va multumesc, pentru timpul acordat

              Comment


              • #8
                Fii te rog mai explicit. Ce avea blocul de valve? Cum ai rezolvat problema? Cat te-a costat? Am observat ca incepe si mie sa-mi faca asa, doar ca la viteze relativ mici, are o oscilatie pe turometru si daca e loc drept se simte cum trage `in socuri`.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by providra18 View Post
                  Fii te rog mai explicit. Ce avea blocul de valve? Cum ai rezolvat problema? Cat te-a costat? Am observat ca incepe si mie sa-mi faca asa, doar ca la viteze relativ mici, are o oscilatie pe turometru si daca e loc drept se simte cum trage `in socuri`.
                  Eu am manuala si am aceleasi simtome in treapta 2 si 3 , doar cand o iau usurel din pedala sau doar cand accelerez mai tare si apoi iau din pedala face lucrul acesta ! Eu am pus problema aceasta pe seama tampoanelor de la motor pe care urmeaza sa le schimb !

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by providra18 View Post
                    Fii te rog mai explicit. Ce avea blocul de valve? Cum ai rezolvat problema? Cat te-a costat? Am observat ca incepe si mie sa-mi faca asa, doar ca la viteze relativ mici, are o oscilatie pe turometru si daca e loc drept se simte cum trage `in socuri`.
                    Buna ziua, primul lucru mergeti sa faceti o diagnoza la cutia de viteze si motor. La mine nu avea nici un fel de eroare. Eu am demontat baia de ulei a cutiei, am demontat blocul de valve cu placa electronica si am schimbat felia mica a blocului de valve, am avut la alta masina mai veche.
                    Incercati si masurati nivelul de ulei sa nu fie scazut sau dati drumul la ulei sa vedeti daca este murdar.
                    La mine presupun ca fostul proprietar a mers fara ulei, masina pierdea ulei pe la priza, s-auuzat piesele prin cutie si a bagat span in blocul de valve.
                    Cu toate ca am spalat blocul de valve bucatica cu bucatica nu a mai facut servici.

                    Cel mai bine verificati uleiul atat nivelul cat si calitatea acestuia. Daca la dumneavoastra se simte cand se incalzeste s-ar putea sa fie uleiul.
                    Last edited by enescu; 09-22-2017, 07:35 AM.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Alexandru1989 View Post
                      Eu am manuala si am aceleasi simtome in treapta 2 si 3 , doar cand o iau usurel din pedala sau doar cand accelerez mai tare si apoi iau din pedala face lucrul acesta ! Eu am pus problema aceasta pe seama tampoanelor de la motor pe care urmeaza sa le schimb !
                      Pai schimbati tampoanele dar verificati si flansele de la cardan, una la cutie si una la grup.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by enescu View Post
                        Pai schimbati tampoanele dar verificati si flansele de la cardan, una la cutie si una la grup.
                        Flansele le-am verificat , dar sunt ok , in 2 locuri verificate !
                        Pun pe seama tampoanelor pentru ca eu le-am schimbat ( pe lemforder) si masina nu imi facea asa ceva pana acum , dar acum era dubios pentru ca simt cum face balans motorul , ca si cum el ma balanseaza cand decelerez si am zis sa verific tampoanele si intradevar dupa 30.000 km am tampoanele duse la motor , joaca motorul zdravan ... Si am pus lemforder nu vre-un naspet insa degeaba , s-au dus la cca 30.000 km , in conditiile in care eu chiar imi menajez masina si nu imi bat joc de ea , dar ... Am sa le schimb din nou ,undeva unde am si garantie 1 an fara limita de km , m-am interesat deja ! Multumesc o zi frumoasa !

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by enescu View Post
                          Buna ziua, abia ce am achizitionat un mercedes e320cdi, vin wdb2110261a637227 si problemele au inceput sa apara.

                          1. Am observat mergand constant cu masina la viteza de peste 40km/ora, in momentul in care vrei sa maresti usor viteza sau sa intri in depasirea altui autoturism masina incepe sa mearga in suturi. La urcarea unei pante incepe sa schimbe aiurea vitezele motorul sare cand la 2000 cand la 1200 rot/min. Am fost la o diagnoza si atat pe motor cat si pe cutia de viteze nu s-au gasit erori. Am schimbat ulei + filtru cutie si am spalat intreg blocul de valve bucatica cu bucatica dar problema persista. In panta daca stationez in D sau R masina nu pleaca in sens invers. In momentul in care doresti plecarea trebuie sa turezi de la 1800 pana peste 2000 rot/min. Pe loc drept aceasta pleaca imediat. Daca merge in suturi si turezi repede peste 2200ro/min masina merge normal.

                          2. Navigatia din portbagaj si nici dvd-ul din masina nu vrea sa citeasca atat dvd cat si cd, apare pe disply dvd error.

                          3. Am becul de la srs aprins si spune pe tester ca ar fi senzorul de prezenta pasager.



                          Va multumesc pentru intelegere si poate reusim impreuna sa dam de cap problemelor.


                          Referitor la punctul 1. La rece cum schimba vitezele ? Se tura aiurea? Precizez ca am i eu aceste probleme cu socurile la cald peste 40 la ora. Cutie automata , 2,7 cdi.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by m3seriasu View Post
                            Referitor la punctul 1. La rece cum schimba vitezele ? Se tura aiurea? Precizez ca am i eu aceste probleme cu socurile la cald peste 40 la ora. Cutie automata , 2,7 cdi.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            Și eu am aceleași probleme la aceiași motorizare .Dacă ai rezolvat problema ajuta-mă și pe mine.0756092933

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF