Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pareri achizitie w203, facelift, 180k, 200k sau 230k

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pareri achizitie w203, facelift, 180k, 200k sau 230k

    Salutare tuturor!

    Doresc sa achizitionez un W203 an fabricatie dupa 2005.
    Ce imi recomandati sa aleg dintre 180k, 200k si 230k? Astept sfatul vostru, pareri pro si contra, la ce ar trebui sa fiu mai atent la achizitie, fiabilitate si intretinere, cutie manuala vs. automata, alte sfaturi.

    Multumesc mult!

  • #2
    Te salut,
    eu as merge pe 200K.


    Bafta.

    Comment


    • #3
      Originally posted by indiguidibil View Post
      Te salut,
      eu as merge pe 200K.


      Bafta.
      Mulțumesc mult.

      Comment


      • #4
        Originally posted by w124black View Post
        Salutare tuturor!

        Doresc sa achizitionez un W203 an fabricatie dupa 2005.
        Ce imi recomandati sa aleg dintre 180k, 200k si 230k? Astept sfatul vostru, pareri pro si contra, la ce ar trebui sa fiu mai atent la achizitie, fiabilitate si intretinere, cutie manuala vs. automata, alte sfaturi.

        Multumesc mult!
        Salut!

        Din cate stiu w203 din 2005, 180k/200k/230k au acelasi motor(M271) - 1796 cm3, diferenta fiind doar de putere: 143/163/192 cp. Evident ca sunt si diferente de consum, daca te intereseaza acest aspect. Prefacelift c200k, avea motor M111 1,998 cm3 si c230k M111 2300cm3 (190cp). M111 a fost folosit pana in 2002/2003 pe w203.

        Prin urmare impozitul/asigurare (daca sunt relevante pentru tine) raman aceleasi, si diferentele raman, dupa cum urmeaza:

        C180k: 143cp; cuplu 220nm/2500 RPM; compresie 10.2; consum mixt: 8l/100km; masa automobilului: 1400kg.

        C200k: 163cp; cuplu 240nm/3000 RPM; compresie 10.2; consum mixt: 8.3l/100km; masa automobilului: 1400kg.

        C230K: 192cp; cuplu 260nm/3400 RPM; compresie 8.5; consum mixt:
        8.9l/100km; masa automobilului: 1490kg.

        Consumul nu este neaparat cel real, dar ilustreaza destul de bine diferentele. De aici, alegerea este a ta. Daca nu te intereseaza consumul, sugestia mea este 230k, daca te intereseaza consumul, mai bine te uiti la CDI.
        Despre fiabilitate(ma refer la motor) nu stiu ce sa iti spun, totul depinde de exploatare si aici e greu sa iti dai seama de starea componentelor interne, daca nu prezinta semne externe, de ex zgomote, samd.

        In rest, atentie la caroserie, prinderi roti, brate, etc. lucruri pe care le verifici la orice automobil. Verifica atent si interiorul, si daca are facturi/carte service, verifica ce fel de piese s-au pus pe masina si ce preturi practiva service-ul (asa iti dai seama daca omul tinea la masina, sau punea piese pe ea, cat sa mearga).

        La cutie de viteze, recomandarea mea este automata. Sunt sigilate pe viata, si din experienta mea, mecanic, nu se duc. Se mai duce selectorul (daca se varsa chestii peste el, etc) si garnitura de la conectorul care intra in cutie, sau chiar conectorul (piesa destul de ieftina). Foarte rar se duce placa conductoare (~700lei). In principiu, din statistici recente, mecanic doar 3% din cutiile automate 5g au avut probleme si tine cont ca sunt montate si pe Rexton, Ssangyong, nu doar pe MB. Ca sfat, schimbat uleiul la timp, ulei aprobat MB, la cineva care stie ce face, sa nu loveasca placa conductoare sau alta manevra de genul asta, sa aiba joja pentru MB, samd.

        Daca mai ai alte intrebari, nu ezita sa le pui.
        Spor la achizitie!
        The best or nothing.

        Comment


        • #5
          Trebuie sa fac o achizitie in termen destul de scurt (sa fie coupe/benzina/automat) , ce parere aveti despre asta http://https://www.olx.ro/oferta/mercedes-c200-kompressor-ID78iPE.html#cfeeb4f15b si care ar fi pretul real pentru un asemenea model?
          Multumesc anticipat pentru sfaturi/pareri.
          Last edited by nicu_flavius; 01-06-2017, 21:32 PM.

          Comment


          • #6
            salutare,

            La motorul M271 care sunt problemele cele mai frecvente?
            Sunt asa problematice cu scurgeri de ulei din motor?

            Comment


            • #7
              E suficient un simplu search cu m271 pe forum gasesti informatie destula...Ca si idee pinioanele de la axele cu, came care se rod, acutatoarele de la aceleasi axe, tuburile de sub kompressor, garnitura de la capacul de chiuloasa si cele 4 din jurul bujiilor in rest parerea mea unul dintre cele mai felxibile motoare pe benzina de la Mercedes.
              Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

              Comment


              • #8
                Eu asi alege C 230K

                Comment


                • #9
                  Va salut!
                  Vreau sa-mi schimb masina si m-am hotarat cumpar un w203 din 2006.Am nevoie de cateva sfaturi obiective.Aceasta este masina in cauza:https://www.olx.ro/oferta/okazie-mer...l-ID9ZI3D.html
                  Proprietarul are ultimul tuv facut in Germania in22.10.2015 unde figureaza cu 209000km,iar pe autoDNA are o citire de km in 12.2016 cu 220000km.
                  Ce nu imi place: 1 Are uzura foarte mare la volan
                  2 Tot pe autoDNA in 12.2016 apare cu avarie in Germania in valoare de 4500-5000 e.
                  Ce ma sfatuiti:sa continui cu verificarea masinii intr-un service si eventual s-o cumpar, sau sa-mi vad de drum si sa caut alta?

                  Comment


                  • #10
                    Daca a avut avarie si proprietarul nu spune, inseamna ca trebuie sa cauti alta decat sa ai batai de cap dupa.

                    Comment


                    • #11
                      migrator: In Germania 4500-5000 iti ia pentru chestii marunte, ex: o lovitura in parcare la care schimba bara si o vopseste, eventual si un polish (manopera mare la ei)
                      Poti sa suni la AutoSchunn https://www.auto-schunn.ro/, si poate (contra cost probabil) iti verifica in baza de date ce daune a avut masina si ce piese au fost schimbate ,sa o si inspecteze, sa iti confirme kilometrii

                      Chestia cu volanu uzat nu cred ca e problema. La noi se imbraca in piele cu 150-200 de lei si ii ca nou. Iti dau numar de telefon de la cineva din Arad daca vrei sa il faci dupa ce o cumperi

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc pentru sfaturi,de 1 Mai merg la Arad si stau 4-5 zile, daca nu o da pana atunci imi fac o programare la auto-schunn si in functie de ce aflu de la ei decid ce fac.

                        Comment


                        • #13
                          Imi e greu sa cred ca o bara si un polish costa 4500 euro la o masima de 4000 de euro.

                          Comment


                          • #14
                            Legat de manopera in afara colegul de mai sus are dreptate,la un service specializat in tinichigerie,avarii etc. preturile se ridica undeva la €100,/ora,majoritatea nu lucreaza cu piese aftermarket,doar originale,deci o bara,o aripa indoita si un stop de pot duce spre 3-4.000,euro.Cel mai bine ar fi de vazut devizul de reparatii al service-ului,daca il are bineinteles.

                            Comment


                            • #15
                              Daca era un accident grav, nu mai reparau masina. La ei si o simpla indoitura la un stalp de rezistenta inseamna dauna totala. Din punctul asta de vedere tind sa dau dreptate colegilor.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF