Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

E250 CDI 2009 w212 2.2 Biturbo 204cp

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by b97dmt View Post
    Nu vreau sa te superi , dar suntem pe un forum de MB totusi .
    Masina ca dotari e departe de 63.000 euro , xenon nu are de fabrica , led-urile sunt puse ulterior china ...e retapitata.
    Scuze daca te-am suparat cu ceva .
    Spor la vanzare.
    Nu am nici un motiv sa ma supar Chiar niciunul , masina e propritatea mea , sunt multumit de ea , daca nu o vand cum vreau eu , o pastrez fara nici o problema Cat despre pret , eu am gasit-o dupa seria de sasiu , verificata pe un site AutoDNA (nu fac reclama acestui site) , cu toate detaliile posibile , inclusiv pretul de achizitie al masinii , am verificat-o inainte sa o cumpar , deci nu vorbesc din basme , asa am gasit-o acolo , 63.300 mai exact daca retin eu bine Chiar daca nu e un detaliu care sa ma intereseze atat de mult , doar ca asa am gasit-o acolo ! Daca nu o vand cu banii astia o pastrez eu , de pomana nu o vand , sunt destule taxiuri la banii astia , eu nu vand taxiu
    Apropo colegule , de unde stii ca ledurile sunt puse ulterior CHINA ??? De curiozitate intreb Am sigla mercedes pe toate cele , faruri triple Dar intelegi intrebarea mea oricum Dar na , tu nici nu ai vazut masina si stii ca ledurile sunt china )) Nu te supara nu ai de ce !

    O zi frumoasa tuturor care mi-au fost de un real ajutor (excluzand carcotasii) , chiar imi sunt folositoare aceste informatii , chiar le-am trecut si in anuntul de vanzare al masinii ca asa e frumos sa fiu corect , asa sunt invatat eu din cei 7 ani de acasa , am trecut tot ce a dat decodorul VIN
    Last edited by Alexandru1989; 08-08-2017, 12:00 PM.

    Comment


    • #17
      La lemnul de pe bord si usi clar nu venea combinatia asta cu piele portocalie . Probabil ca a avut textil peste tot .

      Se poate sa gresesc , a mea are led la stopuri si iluminare numar ...
      Xenon nu are , el vine cu spalatoare de faruri si nu apare in decodarea vin-ului .

      Comment


      • #18
        Nu cred ca a fost vorba de carcoteala, cel putin nu din partea mea! Si chiar am zis ca imi place culoare interiorului (chiar toata masina) doar ca se vedea ca nu e OEM. Iar pe decodarea VIN apare clar codul tapiteriei si nu aparea nicaieri ca ar fi facut la comanda.

        Cat despre pretul de 63K, intr-adevar mare pentru un E250, ar fi justificarea mentionata de mai sus, adica provenienta masinii din Olanda (tara care are o suprataxa considerabila pentru masinile noi).

        Bafta la vanzare!
        W123 280E Blue Green Metallic

        W126 280SE Champagne Metallic
        W126 280SE Black Blue Metallic
        W126 500SE Lapis Blue Metallic
        W126 500SE Midnight Dark Blue

        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

        Comment


        • #19
          Imi aduc aminte cu am luat cateva camioane din Olanda si NU aveau nici o taxa suplimentara .Asa ca varianta asta pica , cel putin pt mine . Am vazut si auzit multe "texte " din domeniul vanzarilor cu masini de la oamenii care se ocupa cu asa ceva .

          Eu zic sa nu mai poluam topicul colegului , spor la vanzare inca o data .

          Comment


          • #20
            Originally posted by dan500se View Post
            Nu cred ca a fost vorba de carcoteala, cel putin nu din partea mea! Si chiar am zis ca imi place culoare interiorului (chiar toata masina) doar ca se vedea ca nu e OEM.
            Nu despre tine era vorba colegule !
            Va multumesc tututor pt informatiile oferite , chiar imi sunt de folos pentru ca nu le stiam ! Va salut si ca urez o seara minunata

            Comment


            • #21
              Originally posted by Alexandru1989 View Post
              DE RETINUT : MASINA NU A FOST TAXIU CUM GASESTI AUTOMATELE PE INTERNET la pret de nimic , dar de nimic e si masina aia ...
              Automat egal taxi?
              Daca ai vedea cum se fac (si cat costa) reviziile la un taxi de acolo ai incepe sa-ti doresti unul. Tocmai am coborat dintr-un exemplar cu 395.000km autentici pe ceas la care volanul nici macar nu are zgarieturi, scaunele zici ca sunt scoase din tipla ieri iar masina pluteste cu mandrie peste denivelarile drumurilor patriei noastre stralucind in soare cu vopseaua ei originala intacta uni light-ivory.
              L-am cunoscut acum 30.000km si m-am

              Problema nu e ca masinile au fost taxi acolo sau nu ci ca 90% din cele care ajung aici si-au facut norma de kilometri si sunt la capatul perioadei de exploatare pentru care au fost proiectate.

              Dar lasa ca la noi la autovit toate au sub 200k in bord, al doilea motor, a treia cutie, al patrulea "bot"... si a doua vopsea, ca bej sincer pute (scuze, nu se cauta).
              (noroc cu tarile in care taxiurile nu sunt bej adica jumate din Europa )

              Incheiem cu o imagine cu cateva frumoase taxiuri olandeze si cu urarea: Spor la vanzare!

              Comment


              • #22
                Rog un moderator sa stearga comentariile inutile de pe acest topic de vanzare al masinii mele ! Multumesc frumos

                Comment


                • #23
                  Salutare,

                  Deschide un thread nou cu toate informațiile într-un singur post.
                  Un UP la 7 zile.
                  Ăsta se închide.

                  Baftă!
                  Regulament general Club Mercedes.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF