Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Polar white w212 e 250 4matic

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Primul semn a fost indicatorul din vas , dupa care o mica pata , masina avand scut metalic , cu greu trecea ceva prin el . Dupa care am observat ceva umed pe la EGR ....

    @w212 : saptamana trecuta am facut revizia , A9 aparea pe bord.
    Locatie Autoklass Pipera , s-a inlocuit ulei motor si filtru motor , lichid de frana inlocuit si la cererea mea s-a gresat trapa.
    Costuri 900 ron .

    Se pare ca masina emite un cod , in afara de cel afisat A9, B..., probabil cu o combinatie de taste pe volan , in care apare schimb ulei cutie .
    Desi am 45-46.000 km , masina a implinit deja 5 ani asa ca trebuie sa il inlocuiesc.

    Comment


    • Originally posted by b97dmt View Post
      @w204 : problema a fost de la EGR , pe la garnituri pierdea antigel .
      Din cate am inteles , egr-ul este racit cu antigel .
      Cumva din cauza ca garnitura/garniturile nu mai etansau corect , antigelul intra in admisie...

      A fost ceva de lucru ,demontat egr , racitorul de la egr ....s-a curatat, spalat , remontat , cu multa rabdare si pasiune .
      Ca impresie masina merge mai " smooth" cumva , era plin de carcalaci pe acolo.

      Multumesc CL600 si lui Sorin pt faptul ca ma suportati ��.
      Ceva poze in curand.
      Pozele promise ....lego time
      Attached Files

      Comment


      • Au venit si incaltarile de vara pt w204 , cele de pe masina avand o varsta respectabila , desi uzura e foarte mica.

        Am ales tot Hankook , modelul din imagine .

        PS: cine doreste niste anvelope Continental 225/45/17 (sunt cele cu care a venit masina din fabrica ) , cu rulaj mic , dot batran , dar la un pret foarte bun , trimiteti un mesaj


        Ca si impresie dupa curatarea "carcalacilor ", am parcus mai multi km cu masina, trage extrem de bine , parca a castigat ceva caluti , consumul e foarte bun , sunt foarte multumit .
        Attached Files
        Last edited by b97dmt; 07-07-2017, 14:40 PM.

        Comment


        • Originally posted by b97dmt View Post
          Primul semn a fost indicatorul din vas , dupa care o mica pata , masina avand scut metalic , cu greu trecea ceva prin el . Dupa care am observat ceva umed pe la EGR ....

          @w212 : saptamana trecuta am facut revizia , A9 aparea pe bord.
          Locatie Autoklass Pipera , s-a inlocuit ulei motor si filtru motor , lichid de frana inlocuit si la cererea mea s-a gresat trapa.
          Costuri 900 ron .

          Se pare ca masina emite un cod , in afara de cel afisat A9, B..., probabil cu o combinatie de taste pe volan , in care apare schimb ulei cutie .
          Desi am 45-46.000 km , masina a implinit deja 5 ani asa ca trebuie sa il inlocuiesc.
          Cum omule doar 900 lei ? f ieftin mi se pare
          Cati km ai cu ea? ai facut 6 ani? daca ar fi, ti-ai mai luat acum un Mercedes C sau E class? sau ai merge spre alt brand?

          Comment


          • Ulei motor , filtru ulei motor ,inlocuit lichid frana , gresat trapa , manopera = 900 ron .
            W212 are 5 ani si nu am atins inca 50.000 km.
            Daca ar fi , E class, S class..alte marci nu prezinta interes pt mine .

            Comment


            • Un adevarat iubitor al stelutei norocoase )
              Să știi să lupți când vrei să ai.
              Să nu regreți când pierzi sau dai

              Comment


              • Si uite asa , in plina vara am pus setul de iarna la w204 .
                Urmeaza o reconditionare a jantelor de vara , cele pe 17 ....
                Attached Files

                Comment


                • Traian, cum au iesit jantele pe 17"?

                  Comment


                  • Salut Mircea , o janta a iesit cu 2 puncte de la lac ( lacul suplimentar ) in rest sunt perfecte .
                    Au iesit mai bine ca cele de iarna , daca erau mai atenti erau peste vopseaua originala .

                    Reconditionarea s-a facut la Topwheels pe str Oaspetilor . Le-am dus dimineata si seara le-am luat .
                    Nu am facut inca poze . Cu prima ocazie iti trimit .
                    Culoarea aleasa este gun metal cu extra lac .

                    Comment


                    • ne poti comunica si pretul?
                      Sa te bucuri de ele!

                      Comment


                      • 550 + 50 lei extra-lac .
                        Poze cand ma intorc din vacanta

                        Comment


                        • Tipicar mai esti,auzi, ,doua puncte de lac"!

                          Comment


                          • Recunosc ....asa sunt , de cand le-am incaltat cu anvelopele noi nu reusesc sa le identific .
                            Si culoarea ajuta , fiind un gri metalizat inchis.

                            De roata de rezerva nu m-am indurat sa ma ating , fiind nou nouta. Una noua ajunge la vreo 1400 ron la dealer .

                            Care doreste o anvelopa de 7 ani , 225/45/17 Continental ContiSport noua-nerulata mesaj.

                            Comment


                            • Si avem si poze before & after.
                              Azi avem 52.000 km .
                              Attached Files
                              Last edited by b97dmt; 08-18-2017, 14:42 PM.

                              Comment


                              • Eu nu mai ajung azi sa le iau dar abia maine dimineata le pun pe masina.Am optat pentru aceeasi culoare.Multumesc inca odata!Se potrivesc perfect la tine.
                                Last edited by broscutza2001; 08-18-2017, 15:23 PM.
                                Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF