Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Kit pana + roata de rezerva

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kit pana + roata de rezerva

    Salut,

    Am achizitionat de curand un Mercede E-Class w212 sera WDD2120251A001069 si nu am roata de rezerva si mai nimic legat de ea.

    Intrebarea si totodata rugamintea este ce ar trebui sa contina masina din fabrica.
    Ar fi de ajutor, cei care sunt dispusi, sa puna cateva poze cu ce aveti echipata masina pe care o aveti in doatare.

    Va atasez cateva poze cum arata locasul gol al masinii mele.

    Va mulumesc si sper sa fie de ajutor si altor membri!

    IMG_4206.jpgIMG_4207.jpg
    Last edited by rzv776; 06-27-2017, 12:57 PM.

  • #2
    Din pacate cel care ti-a vandut masina , a "curatat-o" bine inainte.

    Eu am roata temporara , avand jante de 18 pe masina , cric , manusi , o chestie din metal pt a nu o lua masina la vale , cheie roata , ceva spatii de depozitare , etc

    Mai poti avea compresor si solutie de pana , dar asta nu te ajuta in caz ca tai anvelopa.

    Comment


    • #3
      In cel mai bun caz tie ti-a lasat cricul , eu nu am nici macar cric sau cheie de roti lasate in masina si eu am si acea minibaterie in locul rotii de rezerva, am pus un cauciuc acolo la fel ca cel de pe masina fixat bine sa nu loveasca bateria , in caz ca fac vreo pana sa am cauciuc de schimb ( gasesc eu o vulcanizare , cheie de roti , ceva in apropiere , nu mai traim in jungla ) , deoarece consider ca acea roata de rezerva e inutila pentru distante semnificative ( + 50 km ) si mergi foarte incet , daca te lasa in concediu doar nu o aduci pe rezerva pana acasa? Si sa cumperi un cauciuc cand deja ai acasa altele nu se merita.

      Incearca cu un cauciuc la fel ca cele de pe masina fixat bine in lacasul special.
      Să știi să lupți când vrei să ai.
      Să nu regreți când pierzi sau dai

      Comment


      • #4
        Kit pana + roata de rezerva

        Mi-ar prinde bine niste poze ale cuiva care are complet totul.

        Am pus un cauciuc de iarna cu aceleasi dimensiuni cu cele de vara pe care le am pe masina si este prea lat cauciucul 245 45 r17 si nu se inchide bine partea care acopera. Deci nu este o solutie.

        Eu as vrea sa completez totul ca din fabrica, am observat la roata de rezerva slim ca are si un fel de burete pe mijloc decupat cu forma cricului, cuiului de remorcare etc.

        De altfel, daca are cineva de vanzare sa-mi trimite un pm.
        Va multumesc pentru raspunsuri.


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        Last edited by rzv776; 06-27-2017, 15:50 PM.

        Comment


        • #5
          Da roata de rezerva vine cu un spatiu de depozitate sub mocheta din portbagaj.
          O sa incerc eu maine o poza cu ce este pe acolo.
          Si eu am bateria sau ce este acolo de la sistemul start-stop.

          Comment


          • #6
            Originally posted by rzv776 View Post
            ...
            De altfel, daca are cineva de vanzare sa-mi trimite un pm.
            ...

            Gasesti garantat pe OLX sau alte site-uri de genul... Poate chiar pe a ta! Multi vand astfel de accesorii (provenind din dezmembrari sau "descomplectari" de masini SH).

            Lasand gluma la o parte, acolo trebuia sa ai ori o roata subtire, ori doar un kit de pana (cu sau fara compresor) cu un spatiu de depozitare suplimentar (plus trusa de scule). Eventual, o roata de dimensiuni "normale", dar la masinile de generatie mai noua nu prea se mai "preteaza" aceasta "dotare", majoritatea sunt livrate cu roata subtire sau doar kit de reparatie!


            Bafta!
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • #7
              Kit pana + roata de rezerva

              Am cautat mai intai pe site-uri de genul, dar gasesti numai roata de rezerva. In putinele cazuri unde gaseam si "completa" nu am stiut daca asa este, de aceea am zis sa aflu ce contine mai exact si unde mai concret daca nu aici pe forum.

              Sunt sigur ca acolo a fost o rezerva slim ca una normala nu incape. Am intrebat si la unele firme de dezmebrari, dar tot asa, doar roata nimic complet.

              Apropo, nu inteleg de ce sunt asa scumpe, in conditiile in care este doar o roata de tabla de dimensiuni reduse. Probabil pentru ca cererea este mai mare ca oferta.


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              Last edited by rzv776; 06-27-2017, 22:32 PM.

              Comment


              • #8
                Originally posted by rzv776 View Post
                ... sigur ca acolo a fost o rezerva slim ca una normala nu incape...
                Posibil sa incapa o roata "normala" de tabla, pe 15", sau 16", cu anvelopa aferenta diametrului dat de jantele ce le ai pe masina uzual (e extrem de rar ca o masina sa aiba janta de rezerva de diametru mare, "normala" exact cum sunt cele cu care e echipata masina).

                Si da, sunt scumpe, pentru ca cererea e mare, mai ales pe meleagurile noastre unde o pana e foarte probabila, incomparabil mai mult decat in tarile mai la apus de noi...
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • #9
                  Sa incerci de curiozitate sa vezi cat costa o roata din asta slim la dealer ....sa vezi cam cat costa.

                  Comment


                  • #10
                    Nimeni cu o poza in care sa se vada totul complet, ca din fabrica?


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      Am cumpărat w213 și e echipat cu gume runflat,nu are nici un fel de roata de rezerva,și nici nu ar avea loc!

                      Comment


                      • #12
                        Diseara fac eu poza,imi place sa cred ca am totul complet,samsarul meu a fost mai bland

                        Comment


                        • #13
                          Am revenit cu o poza.Eu zic ca este complet,nu am scos fiecare componenta in parte sa o verific si sper sa nu am vreodata nevoie
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            Salut,

                            Si eu am primit masina "curatata" de kit, au luat inclusiv acea piulita de plastic care tine roata de rezerva. Am primit numai roata de rezerva. Am sunat la cei care mi-au vandut masina si au ridicat din umeri. Am incercat sa caut un kit, si pana la urma m-am oprit in Segros si mi-am luat cric, pompa electrica, coarba, etc. Avand break, am destul loc sa le aranjez, si nu am acel spatiu dedicat(kitul la break este cumva montat intr-un cerc deasupra rotii de rezerva). Nu zic, mi-ar fi placut sa le am pe cele originale (mai ales ca apreau in pozele masinii), dar asta e. Una peste alta ce am cumparat din magazin pare mult mai solid decat ce era in kit.

                            Initial am cautat kit-ul original dar marea majoritate de pe ebay erau cu piese lipsa, si in ro ce am cautat pe la dezmembrari, la fel nu erau intregi sau nu se potriveau (la mine vedea ceva peste roata de rezerva)

                            Singura problema acum, nu stiu de unde sa iau acea piulita de plastic care tine roata de rezerva, aia este inca pe lista.

                            @Amadeus34: vezi ca ar trebui sa ai kit de reparatie. In UE cel putin este obligatoriu ca masinile sa fie echipate cu roata de rezerva sau kit de reparatie (pompa electrica, gel/spuma, cric si coarba).
                            Last edited by marik0; 04-16-2018, 10:06 AM. Reason: completare

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF