Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Turbina W203 C200 CDI

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Turbina W203 C200 CDI

    Stie cineva ce turbo au W203 C200 CDI de 116 cai, din 2001? Si daca stie si la ce presiune rezista ii dau o bere.

  • #2
    Presiunea pentru fiabilitate este aia din fabrica .
    poate sa reziste si la presiune dubla ... aia inseamna fiabilitate scazuta...in sensu ca mai mergi 5000 km in loc de 20000.Oricum este o limita de siguranta in ECU ,peste care nu te lasa softul sa treci .
    | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

    Comment


    • #3
      N-am eu treaba cu limita din ECU, deoarece vreau sa-mi modific un soft la maxim si de aceea eram curios sa stiu ce turbo am si pe la ce presiune "crapa", acuma am 1.4 bari si se comporta bine si am facut 40.000 de km asa. Nu ca ar fii tare greu de aflat doar ca dureaza vreo 2 ore sa il dau jos si mi groaza pe frigul asta...

      Comment


      • #4
        Ai putea sa cauti una mai mare , de pe un iveco ceva diesel care sa lucreze tot la 1.4-1.5 bar maxim dar sa iti dea un debit mai mare , astfel si turbina functioneaza in parametrii cat de optimi ,si performantele sunt marite.Fara sa schimbi probabil si injectoarele nu prea faci mare lucru cu mai mult aer .
        Cu cat turbina mai mare , cu cat incepe sa fie si lagu mai mare ,si n`o sa mai iti incarce asa jos ca inainte.
        Asta e recomandarea mea .
        | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

        Comment


        • #5
          Ai dreptate, am un turbo de 270 cdi, doar ca vreau sa ramana stock si sa scot cat se poate din ea asa cum ii, momentan are 145 din 116, doar ca acuma vreau sa scot mai mult ca din cate am inteles turbo este indentic cu cel de pe 220 CDI de 145 de cai si atunci pot sa il duc lejer in 160-170 dar aia inseamna sa ii da un boost de 1.6 si nu stiu cu exactitate ce turbo am si nu prea vreau sa risc aiurea. Ideea ii sa ii fac un soft super bun dar fara sa schimb nimic pe ea.

          Comment


          • #6
            Pai soft ... presiune mai mare ... turbina mai mare ... inseamna ca e mai mult aer ...si automat ii trebuie mai multa motorina ,automat dutty cicleul la injectoare o sa fie undeva aproape de 100% si nu mai fac injectoarele fata, deci ar trebui altele mai mari .
            Oricum o crestere de presiune de 0.2 nu inseamna chiar foarte mult castig de putere.
            diferenta de cp dintre 270cdi si 220cdi poate sa fie si din capacitatea cilindrica... si probabil sa aibe aceeasi turbina .
            Oricum daca o turbina e mai mare ca alta,e foarte greu sa iti dai seama .
            In poza atasata una poate maxim 240 cp , una 280 cp si una 300 cp ... prea mare diferenta intre ele nu observi .
            Plus ca la o turbina conteaza foarte mult trimmul ,care se calculeaza printr-o formula in functie de elicea de pe compresor si cea de pe turbina .
            Attached Files
            | Anulare DPF, Anulare EGR, Chiptuning |

            Comment


            • #7
              Acuma ii fac softul, sa vad cum se comporta maine adica azi

              Comment


              • #8
                Salutare,
                Vad un subiect interesant. Am un W203 din 2006 Sport Edition de 122 CP. Vreau sa schimb turbina pentru a scoate mai multi cai. Care ar fi modelul de turbina recomandat de voi? Exista o posibilitate sa ajung pe la 200 cp, si care sunt conditiile?
                Multumesc anticipat!

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF