Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme garnitură chiuloasă?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Salutam!
    Nu ar trebui sa iti fie teama de schimbarea garniturii de chiuloasa. Cred ca am mai spus-o, aceleasi probleme le-am avut si eu. Pierdeam ulei, in partea din spate deasupra galeriei de evacuare si antigel pe evacuare. Aveam niste fisuri pe galerie, iar in fiecare dimineata gaseam antigel pe galerie. Nu am pretentia ca as fi vreun mecanic auto dar, pana acum reparatiile masinii au fost facute de catre mine. Posibil ca, chiuloasa sa nu fie "ovalizata", dar fiind de aluminiu apar in anumite zone "mici coroziuni" in material care vor trebui "astupate", dupa care va trebui trasa la plan. Aceste "probleme" le-am intalnit la mine. Eu am avut norocul sa am o chiuloasa de rezerva,am pregatit-o, dupa care am montat-o(am scurtat timpul de stationare al masinii).
    Cateva imagini cu diverse "lucrari": http://s1037.photobucket.com/user/tu...otor%20M102963
    Oricum vei ajunge la concluzia ca, costurile cu uleiul si antigelul depasesc costurile cu schimbarea garniturii.
    Numai bine!
    Last edited by tumar; 05-25-2017, 22:24 PM.
    Fiecare om pe care il intalnesc in drumul meu imi este superior prin ceva.De aceea incerc sa invat cate ceva pe langa fiecare.(Sigmund Freud)

    Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit!

    Comment


    • #32
      Domnul MYHAI, recent am facut operatiunea de schimbare distributie la 200D si doresc sa va ajut prin explicatii. Colegii, membrii de forum v-au indrumat in directia buna, trebuie doar sa va luati inima in dinti sa fiti pregatit cu cel putin 1000lei sa investiti in aceasta masina robusta.

      Cati km are masina?
      Cat timp a functionat motorul cu apa de la robinet sau combinatie incorecta antigel apa distilata?
      Care este compresia motorului?
      Astea sunt intrebarile la care trebuie sa stiti raspunsul inainte sa desfaceti motorul.

      Distributia chiar daca este pe lant trebuie schimbata, eu am sa va dau detaliile din punctul meu de vedere ca mecanic, dumneavoastra sunteti utilizatorul masinii si eu sper sa ma fac bine inteles.

      Motivul pentru care curge ulei si antigel in dreptul garniturii de chiuloasa este ca lichidul de racire (apa sau antigel) a corodat suprafata chiuloasei unde este garnitura si si-a facut loc sa il vedeti la exterior dar sigur este amestecat cu lichidul de racire in borcan.
      In momentul in care se desface motorul se verifica planul chiuloasei cu o rigla (cum a spus un coleg mai sus) mai mult se verifica traseele de apa sa nu fie infundate de oxid.
      Rectificarea chiuloasei nu trebuie sa fie obligatoriu cota de reparatie 0.3mm poate sa fie doar 0.1 in functie de cat de adanc este corodata. ATENTIE! Chiuloasa odata rectificata are nevoie de un simplu calcul din care sa va dati seama daca trebuie garnitura pentru cota de reparatie( adica o garnitura mai groasa astfel incat pistonul sa nu loveasca anticamera sau supapele.

      O chiuloasa desfacuta are nevoie de interventie de reparatie in functie de consumul de ulei de pe supape ( se schimba simeringurile care sunt batrane si daca nu schimbati o sa mai desfaceti motorul odata in 1000de km sau 5000km cand o sa consume ulei) se curata si rectifica scaunul la supape daca este nevoie, bineinteles in urma unei verificari.

      Daca gasiti un mecanic care sa fie deacord cu mine eu va sugerez sa dati bataie la lucrare, alte pareri vor fi ca nu trebuie aia sau aia pentru ca au nevoie sa va intoarceti dupa km aia mentionati mai sus sa platiti din nou aceeasi manopera pentru niste simeringuri de 2lei bucata.

      Sanatate.

      Comment

      Working...
      X
      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF