Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Restaurare w201 190D din 1986

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    urmeaza

    Saptamana viitoare urmeaza vopsirea eleron , trapa , plasticuri de sub faruri ....
    astea nu am reusit sa le termin la timp asa ca vor fii facute in tura 2 . mi-a ramas vopsea si lac , asa ca nu e problema

    Comment


    • #47
      Un munte de munca. Urmaresc in continuare!
      Stefan

      Comment


      • #48
        Dupa toata nebunia asta parca ma asteptam la alta culoare. Sigur asta tine de gusturi iar in cazul meu consider ca albul se potriveste la peretii din casa .
        Nu stiu sigur daca a iesit pe poarta fabricii asa bine vopsita.
        Felicitari!
        E220 cdi W210, 2001

        E320 W210, 1997
        C180 W202, 1994
        W123 200D, 1978 cu inima de W124


        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

        Comment


        • #49
          :!:

          adidc
          si mie mi-ar fii placut un gri inchis, insa .......... masina a iesit pe poarta fabricii cu culoarea alb ....... consider ca in asta consta o restaurare .....sa o faci exact la fel cum o fost de noua

          Comment


          • #50
            ziua 31 ,32 , 33 , 34

            Sa nu credeti ca iar am tras chiulul, vremea de afara te lasa sa muncesti, mai mult ..soarele apune mult mai tarziu asa ca ... la treaba .

            Ziua 31 si 32 au trecut montand in proportie de 50% instalatia electrica din masina , pompa de frana , Abs-ul si ceva conducte .







            Ziua 33 si ziua 34 am montat incuietorile si geamurile cu accesoriile aferente .












            toate acestea le-am declarat finalizate dupa X verificari ca totul functioneaza .
            Pe sapt asta sunt multumit ...dar recunosc ca se putea si mai mult !


            PS. chiar daca am marcat toate firele cu etichete si toate piesel puse pe categorii, etc etc ,.....tot a fost nevoie de cateva demontari montari pana le-am gasit locul lor

            Comment


            • #51
              instalatia electrica este o adevarat provocare
              o gramada de fire care n-am idee unde vin conectate ....

              Comment


              • #52
                Ziua 35 , 36 , 37 , 38 , 39

                In zilele 35 , 36 , 37 , 38 am montat multe chestii de la instalatia electrica.

                in ziua 39 am inceput sa desfac fuzetele , deoarece trebuie sa schimb pivotii care scartaie

                n-am idee daca pot monta pivotul pe brat, sau musai sa demontez bratul sa il duc la presa .....

                Comment


                • #53
                  Originally posted by owexonline View Post
                  instalatia electrica este o adevarat provocare
                  o gramada de fire care n-am idee unde vin conectate ....
                  Originally posted by owexonline View Post
                  In zilele 35 , 36 , 37 , 38 am montat multe chestii de la instalatia electrica.
                  Deci ai reușit să descurci firele? Ai făcut rost de scheme sau cum ai lucrat?
                  Lord W126 500SE -> 2.5D
                  Lady W123 230C -> 240D
                  W124 -> 200D
                  W208 CLK200 -> 2.0

                  W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                  Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                  Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                  Comment


                  • #54
                    Levi

                    Scheme am de la mai multe modele , mi-au fost de folos mai mult sau mai putin .
                    Ma bazez pe aparatul de masura si pe deductia logica .
                    A mai ramas un fir de la inclzirea in scaune , unul de la spalatorul faruri si 2 de la aerul conditionat , dar sunt increzator ca le dau de capat si la alea

                    Tare as fii vrut sa mearga si turometrul , dar nimeni nu a facut un tutorial clar si simple cu ce trebuie facut ..........

                    Comment


                    • #55
                      As vrea sa cred ca aceasta minunata poveste are parte si de finalul fericit pe care toata lumea il asteapta! Scriu asta pentru ca vad ca de un an nu s-a mai postat nimic si as vrea si sper sa se concretizeze gandul minunat de la care s-a plecat! Sunt convins ca la fel ca si mine sunt mai multi care urmaresc aceasta opera de arta si care abia asteapta sa afle cum au mai decurs lucrurile! Respect!

                      Comment


                      • #56
                        Nu am mai auzit nimic de masina, poate omul nu a mai avut timp de lucru. Acum cateva zile cauta pe grupul de pe facebook w201 niste clipsuri pentru bandouri, daca nu ma insel.
                        Oricum felicitari pentru munca depusa! Merita!

                        Sent from my SM-G930F using Tapatalk

                        Comment


                        • #57
                          imi cer scuze

                          Imi cer scuze ca am fost aat de absent pe forum, oricum nu credeam ca prezinta chiar asa interes masina mea .

                          A durat cam 14 zle sa termin de montat in interior, apoi inca 7 zile sa montez diferite ornamente, etc etc si inca 7 zile sa rezolv problemele aparute ( aerul conditionat nu funtiona cum trebuie, semnalizarile mergeau doar cand vroiau ele , etc etc . in concluzie daca cineva are la dispozitie 90 zile de munca efectiva + alte 30 zile in care muncesc altii si o suma de bani nelimitata..... se poate apuca de o restaurare

                          In continuare pun niste poze aleatorii facute azi , doar ca sa fac un update.
                          Optionalele masinii functioneaza toate ireprosabil:
                          - inchidere centralizata
                          - geamuri electrice fata
                          - incalzire in scaune
                          - aer conditionat
                          - abs
                          - servo directie
                          - servo frana
                          - stergatoare faruri
                          - carlig remorcare
                          - iluminare spatiu bancheta spate

















                          Comment


                          • #58
                            Felicitari! Farurile si stopurile sunt aftermarket?

                            Comment


                            • #59
                              continuam cu poze















                              A mai ramas de facut:

                              -pielea aia din jurus schimbatorului de viteza
                              - un buton orb sau ornament lipsa buton in piesa triunghiulara din centru bordului unde sunt gurile de aerisire, dar prima data trebuie sa refac opritoarele din interior in care se prinde ornamentul pt ca sunt rupte
                              -ornament in locul butonului de trapa electrica datorita faptului ca masina are trapa manuala

                              Sper sa reusesc sa le vad si pe astea facute

                              Comment


                              • #60
                                aftermarket

                                Jiovany
                                Da, sunt aftermarket, insa originalele sunt in stare bune si pot fi montate oricand . Farurile originale au chiar oglinzi galbene la ceata

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF