Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Turometru w201 2.0d om601

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    deci turometrul de diesel lucreaza in 14000 herti. faata de cele pe benzina. am facut rost de o schema a amplificatorului de semnal original. problema este ca poti miscora prin condensatori dar nu poti mari semnalul. si oricum sa facut un scurt in turometrul meu si nu mai misca deloc. voi cauta unul de benzina momentan sal modific. dupacare voi incerca sai fac montajul pentru amplificator de semnal sai pun unul de diesel.
    Deci cine are de vanzare un turometruu de benzina
    Last edited by teurasc83; 04-14-2016, 13:10 PM.

    Comment


    • #77
      Salut,

      Ei fi primit tu un turometru diesel de cutie automata cu senzor pe volanta? in general pe diesel se lua semnal din alternator direct din W . imi pare rau pentru scurtcircuit, vezi in acest caz un turometru de 1.8 benzina si treaba e clara ( al meu a fost de 1.8 benzina ), pentru tine daca nu reusesti imi si dau turometru jos din bord si fac poze.

      Comment


      • #78
        Da posibil sa ai mare dreptate Oricum caut un turometru de benzinar . Apropo merge convertit orice turometru de benzina ?

        Comment


        • #79
          In teorie ar trebuii sa mearga toate , acuma dehh, ti-am spus ca sunt enspe mi de modele de turiometre , frast

          Comment


          • #80
            am gasit la 70 lei 3 turometre unu de diesel si doua de benzina de 2000 respectiv 2300.
            din 3 rezolv unul. maine ajung

            Comment


            • #81
              La turometre pe benzina trebuie sa se tina cont de nr. de cilindrii! 2-4-6-8-10-12. Pentru nr. de cilindrii impari se intervine asupra semireglabilului din divizorul de fregventa. Eu mi-am montat un turometru de benzinar pe care l-am modificat din condensatorii si rezistorii de pe placa, cu semnal de la alternator, dar care a decedat surprinzator de repede din motive stiute doar de el! Apoi am cumparat un bord de golf2 td cu turometru. In ceasurile de la Mert am montat doar placa de la turometrul de golf, dupa care l-am calibrat la un atelier ITP al unui prieten. Functioneaza si in ziua de azi dupa mai bine de 3 ani! Diferenta impedantelor instrumentelor celor doua turometre e mica, asa ca a ramas cel de Mert, schimband doar placa cu piese.

              Comment


              • #82
                dap si asta ar fi o varianta. acum am 3 bucati unul de 2000 deci 4 pistoane si unul de 2300 deci 5 pistoane.acum sa vad pe care al voi converti. oricum mie ami sta capul sal fac pe cel de diesel. dar problema este fregventele in care lucreaza orum le voi poza pe toate la interior sa vedm cum o putem rezolva.

                Comment


                • #83
                  Originally posted by teurasc83 View Post
                  am gasit la 70 lei 3 turometre unu de diesel si doua de benzina de 2000 respectiv 2300.
                  din 3 rezolv unul. maine ajung
                  Pomana curata

                  Comment


                  • #84
                    salut gata am rezolvato am reusit sa fac ceasul de diesel sa mearga, si inca merge f bine. doar ca trebuie placa cu electronica dela cel de benzina. si merge f bine. La placa de benzina se schimba condensatorul si semi reglabilul. pentru informatii intrebati pe site.

                    Comment


                    • #85
                      pai ...cel mai simplu ar fii sa faca careva un tutorial detaliat cu ce trebuie facut ca sa ai turometru functional pe un diesel !

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by teurasc83 View Post
                        La placa de benzina se schimba condensatorul si semi reglabilul. pentru informatii intrebati pe site.

                        sunt o gramada care ar vrea sa aibe turometru pe diesel .

                        poti face un tutorial video sau cu poze explicite cu fieare pas si ce trebuie schimbat / facut ?
                        maine as vrea sa imi fac unul daca functioneaza

                        multumesc

                        Comment


                        • #87
                          Salut. Am un 190 pe benzina, cu motor 2000 din 1985. Bord fara turometru. Am gasit ceasurile cu turometru., tot de benzina (au economizorul). La mine se monteaza usor? Multumesc.
                          Last edited by GeorgeM_Alf; 03-06-2020, 19:23 PM.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF