Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Valori , softuri si alte chestii w212

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Valori , softuri si alte chestii w212

    Va salut, cu o alta intrebare , din nou legat de w212

    Dupa cum am observat majoritatea masinilor mai au cateva optiuni , inchidere/deschidere geamuri din cheie , inchidere/deschidere trapa din cheie , deschiderea usilor prin atingerea dintre senzorul de pe usa si cheie (foto atasat)




    Cum se rezolva toate astea? Eu nu le am activate..

    Si cam ce optiuni ar mai putea fi ca tips&tricks la modelele W212
    Să știi să lupți când vrei să ai.
    Să nu regreți când pierzi sau dai

  • #2
    Cineva raspunde si aici ?
    Să știi să lupți când vrei să ai.
    Să nu regreți când pierzi sau dai

    Comment


    • #3
      Hai ca incep eu :
      " deschiderea usilor prin atingerea dintre senzorul de pe usa si cheie " : asta se face usor , tii cheia in dreptul (apropiat) senzorului de pe maner usa sofer , si apesi(tii apasat) pe deschis , se deschide trapa , coboara geamuri.

      Comment


      • #4
        Si daca procedura descrisa de colegul Traian nu merge inseamna ca trebuiesc refacute lipiturile senzorului din maner.
        Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

        Comment


        • #5
          Originally posted by b97dmt View Post
          Hai ca incep eu :
          " deschiderea usilor prin atingerea dintre senzorul de pe usa si cheie " : asta se face usor , tii cheia in dreptul (apropiat) senzorului de pe maner usa sofer , si apesi(tii apasat) pe deschis , se deschide trapa , coboara geamuri.
          Originally posted by broscutza2001 View Post
          Si daca procedura descrisa de colegul Traian nu merge inseamna ca trebuiesc refacute lipiturile senzorului din maner.

          A functionat!

          Multumesc domnului Traian, si acum , ce tips& tricks mai stiti despre model? Poate facem un topic , sa nu mai stea toata lumea sa caute.
          Să știi să lupți când vrei să ai.
          Să nu regreți când pierzi sau dai

          Comment


          • #6
            Originally posted by b97dmt View Post
            Hai ca incep eu :
            " deschiderea usilor prin atingerea dintre senzorul de pe usa si cheie " : asta se face usor , tii cheia in dreptul (apropiat) senzorului de pe maner usa sofer , si apesi(tii apasat) pe deschis , se deschide trapa , coboara geamuri.


            Sa nu mai deschid alt topic , revin cu o alta întrebare . Am văzut la anumite modele automate ca scrie la viteze ( D1/D2/D3-D7) sau intervalele când sa se schimbe viteza optim. Mie imi arata doar D , indiferent ca e pe sport sau eco.Cam în ce consta asta ? E ceva din vreun calculator sau tine de pachetul mașinii?
            Să știi să lupți când vrei să ai.
            Să nu regreți când pierzi sau dai

            Comment


            • #7
              Nu.E pentru cand schimbi manual iti arata in ce treapta este cutia.
              Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

              Comment


              • #8
                Originally posted by broscutza2001 View Post
                Nu.E pentru cand schimbi manual iti arata in ce treapta este cutia.
                Manual , manul adica , cum pot sa imi trec masina in manual? Am padele, da , nu prea am folosit modul sport pana acum , dar sa zic ca atunci cand o trec in sport , trebuie sa schimb eu , sau m-am speriat ca a ajuns la 4.500 de ture si am schimbat eu , nu mai stiu sigur , cutia mea este 7gTronic , deci? Mersi de raspuns!
                Să știi să lupți când vrei să ai.
                Să nu regreți când pierzi sau dai

                Comment


                • #9
                  Spre exemplu cand sunt in D la masina mea trag stanga de schimbator si trece in viteza inferioara si dreapta superioara.Trebuie sa ai scris pe langa schimbator -+.
                  Diagnoza (cu Star C3&C4SD) si reparatii Mercedes in Italia.

                  Comment


                  • #10
                    @AlinMarius
                    Salut, uite aici manualul de utilizare pentru W212 in limba romana.



                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by broscutza2001 View Post
                      Spre exemplu cand sunt in D la masina mea trag stanga de schimbator si trece in viteza inferioara si dreapta superioara.Trebuie sa ai scris pe langa schimbator -+.
                      Partea proasta ca la modelele cu maneta ( simpla ) apare P - R - N - D - M/S, eu am 7gtronic cu maneta de viteze la volan , iar pe ea am doar P buton si RND sus , jos + padele.

                      Originally posted by Crazyady View Post
                      Salut!

                      Stiam si eu manualul , il detin personal, faze ca avand acea maneta in spatele volanului nu pot sa imi dau seama ,am testat masina ,schimba aproape de 5.000 pe sport , dar eu zic de mersul total MANUAL , avand maneta in spatele volanului si cu padele, nu gasesc acel M de care se tot vorbeste, la mine e doar PRND cu modul Eco/Sport si padelele pentru schimbul manual ( ca vreau eu sa schimb la 4.000 pe sport si sa nu schimbe ea singura la 5.000 )
                      Să știi să lupți când vrei să ai.
                      Să nu regreți când pierzi sau dai

                      Comment


                      • #12
                        Dai de padele + sau - si esti pe manual.

                        Comment


                        • #13
                          D1 , D2 apare cand o treci pe manual , adica in functie de ce preferi S sau D , apesi din clapete.
                          Trece singura in modul manual in momentul in care apesi + sau - . Din cate stiu daca nu schimbi vitezele intr-un interval scurt , incepe sa schimbe singura (posibil sa ma insel , eu nefolosind niciodata padelele ) .

                          Comment


                          • #14
                            Va multumesc!!
                            Să știi să lupți când vrei să ai.
                            Să nu regreți când pierzi sau dai

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF