Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema joja Ulei

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema joja Ulei

    Salut.
    Am achizitionat acum 2-3 zile un A class A160 w168 din 2001.
    Nu pot sa scot joja de ulei afara,am incercat sa trag de ea ,dar degeaba .
    Astept sfaturi ! Multumesc!!!

  • #2
    Cam nasol si nu stiu sa iti recomand sa o scoti altfel decat tragand de ea.
    Daca se rupe iar e nasol.
    Joja la W168 e ca o banda de metal si cand o bagi are o catare. Adica intra doar daca e asa _ (paralela cu bordul) . Nu intra asa I.
    Asta pentru ca teava pe care intra este curbata.

    Eu as lasa-o asa daca nu pot sa o scot si as masura cat ulei scot cand il schimb.
    Daca bagi 4.5 L(atat se baga la mine la A140-nu stiu la A160), cand schimbi uleiul tot atat ar trebui sa scoti. Daca scoti mai putin, afli si cat ulei consuma, daca consuma.

    Probabil ori a ruginit, ori cel dinainte a inpins=o asa I .


    Poate colegii au experienta cu beleaua asta. Asteptam si vedem cine ce recomadari are.

    Comment


    • #3
      Poti sa vezi daca e infipta gresit dupa cum e pozitionat inelul. Ti-a explicat colegul mai sus pozitia.
      Poti sa incerci sa verifici ce parte e blocata: partea de metal sau cea cu garnitura(inelul de plastic de cate tragi). Pentru asta poti sa incerci sa rasucesti foarte usor stanga/dreapta de inel, sa vezi daca e blocat. Repet foarte usor , am rupt una odata, la alta masina, doar lovind-o usor.
      Daca se misca cativa milimetri este blocata tija. Tija se poate bloca pentru ca e stramba(chiar daca e bagata corect " _"), ca de asa rugina nu pot sa cred.
      Ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic!

      Comment


      • #4
        Trage de ea, daca se rupe tot ramane o parte expusa de care sa apuci si sa tragi mai cu forta.
        Poate i s-a inlocuit garnitura si s-a lipit putin.Am schimbat si eu garnitura de la joja iar acesta s-a lipit putin, dar iesea afara, mai greu dar iesea.
        Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
        https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

        Comment


        • #5
          Am rezolvat cu joja.Am rasucit un pic si am tras cu putere.Era foarte ruginita.As dori sa scot si tubul unde este joja sa-l curat de rugina.Stie cineva cum se desface acel tub?

          Comment


          • #6
            Probabil cu motorul dat jos.... Ia niste ulei intr o seringa si toarna in tub ca sa ungi peretii tubului pe interior sa nu mai avanseze rugina. E doar o idee...
            Asta cand schimbi uleiul ca sa ai acelasi tip de ulei in sseringa.
            Curata joja si aplica i acelasi tratament.

            Comment


            • #7
              Vreau sa fac maine schimbul de ulei (dar as dori sa dau baia de ulei jos si sa o curat),dar nu stiu cit de greu se da baia jos(sper ca nu trebuie sa dau motorul jos.

              Comment


              • #8
                Nu stiu cum se da baia jos si nici daca se merita efortul.
                Incalzeste un pic motorul ca sa fie uleiul mai subtire cand se scurge si pune cricul in fata sub tamponul de la cadrul motor(daca mai e intreg tamponul) sa o ridici un pic de bot cand se scurge uleiul.
                Eu asa fac si o las vreo jumate de ora sau o ora sa se scurga pana nu mai pica nimic.
                Poti sa cureti bine de mazga locul unde sta filtrul de ulei.
                Vezi ca daca nu ai un prelungitor nu prea poti sa desfaci capacul de la filtrul de ulei.

                O cam dam in off topic.
                Last edited by Nedved; 04-23-2017, 21:45 PM.

                Comment


                • #9
                  Am reusit sa rup(s-a rupt) joja cind am incercat sa curat rugina de pe ea.Am o intrbare :
                  Joja de pe mercedes A140 se potriveste pe 160?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by cipy2007 View Post
                    Am reusit sa rup(s-a rupt) joja cind am incercat sa curat rugina de pe ea.Am o intrbare :
                    Joja de pe mercedes A140 se potriveste pe 160?
                    Felicitari.

                    Ar trebui sa se potriveasca, daaaaar, uite cum vine joja.
                    Attached Files

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF